Vitamíny, minerály, potravinové doplňky


Co jsou vitamíny?

  1. Přírodní zdroje

  2. Doporučené doplňky

  3. Odkazy na články, výzkumy


Co jsou vitamíny?

Vitamíny nejsou jednotlivé molekuly, nebo jejich směsice. Vitamíny jsou biologické komplexy. Vitamín je tvůrce, resp. "zprostředkovatel" složitých biochemických reakcí v našem organismu. Jejich činnost je závislá na celkovém prostředí, ve kterém fungují. Fungují pouze tehdy, když prostředí vykazuje určité (biochemické) parametry. Jejich fungování má jistou inteligenci. Svojí roli v jejich aktivitě hraje i časový faktor.

Vitamín je komplex látek a chemického prostředí. Jejich působení určitým způsobem ovlivňuje procesy v našich buňkách. Z tohoto komplexu není možné vyjmout jednu látku, nebo molekulu, a prohlásit jí za vitamín.

Tak jako je tomu třeba u vitamínu C, jak uvidíme za chvilku. Synteticky vyrobená kyselina askorbová je jen jednou ze součástí komplexu vitamínu C. Pokud jí vyjmete, výsledné působení na buňky bude jiné, než u původní "substance".

"Vitamín je...aktivně působící proces zahrnující výživné látky, enzymy, koenzymy, antioxidanty a stopové minerály"

(Dr. Royal Lee, What is a Vitamin?, srpen 1956, odborný časopis Applied Trophology)

Autorem této definice je Dr. Royal Lee, jeden z prvních vědců, který dokumentoval fungování přírodních a syntetických vitamínů. Jeho práce měla řadu následníků, do širokého povědomí se tyto informace zatím nedostaly. Pro zajímavost: Dr. Lee se stal "trnem v oku" pro farma firmy a americká FDA mu dokonce přikázala spálit celý svůj dvacetiletý výzkum.



Vitamínové doplňky jsou látky, které živý organismus potřebuje pro svůj zdravý vývin a život. Pokud se jich tělu nedostává, pravděpodobně onemocníme. Ale tělo jich potřebuje pouze tolik, kolik jich organismus dokáže využít. Takže žádné megadávky nás neučiní zdravějšími.

Takže i ony "zdravé" vitamíny a látky, pokud se předávkujeme mohou škodit a některé opravdu škodí. Proto by jsme si měli dávat pozor, na to jak se stravujeme a především na doplňky stravy, které se prezentují jako zázračné.

Každá žena, která zvažuje užívání vitamínových doplňků v těhotenstí a při kojení, by měla mít ještě větší zájem si o nich něco zjistit, nenásledovat slepě doporučení lékárníka nebo dealera.

https://primar.sme.sk/c/8220833/tehotne-zeny-nakupuju-vitaminy-zbytocne.html

A i tady je lepší doplňovat přírodní cestou, ne syntetickými doplňky….

assortment-of-various-autumn-vegetables-for-W2G467T.jpg

PŘÍKLADY:

Vitamin A

Je potřebný pro správnou stavbu a funkci sliznic, pro dobré vidění a pro růst buněk. Při předávkování způsobí nevolnost a zvracení, apatii, suchost kůže, padání vlasů, poruchy vidění, bolesti kloubů a krvácení. Nebezpečný je zejména v těhotenství, kdy narušuje správný vývoj končetin plodu. V praxi se vám podaří předávkovat se při denní konzumaci jater nebo několika tablet s vitamínem A.

Vitamin B1

Thiamin je vitamín potřebný pro správnou funkci nervové a trávicí soustavy, srdce a ledvin. Hrozí předávkováním výjimečně, neboť nespotřebovaný vitamín se vylučuje z těla. Nicméně při značném jednorázovém příjmu tohoto vitamínu byly popsány bolesti hlavy, svědění pokožky, slabost, pocení a nevolnost.

Vitamin B2

Má vliv na stav srdce, kůže, očí a na buněčný metabolismus. Předávkování jako u jednoho z mála opravdu nehrozí, neboť je bezpečně vylučován z těla ven. Můžete ho jíst, kolik hrdlo ráčí. Jenom si uvědomte, že je to zbytečné a v konečném důsledku i nákladné.

Vitamin B3

Má také vliv na buněčný metabolismus, nervovou soustavu a kvalitu kůže. Je nebezpečný v gramových dávkách (nad 3 g/den) po delší dobu. Předávkování způsobí způsobuje zarudnutí kůže, nevolnost, průjem, bolesti žaludku a poškození jater.

Vitamin B6

Nezbytný je pro metabolismus cukrů, krvetvorbu, nervový systém. Obvykle nehrozí předávkováním, jelikož jeho přebytky se vylučují ledvinami. Pozor na jednorázové vysoké dávky. Pak se vitamín B6 nestihne vyloučit a může způsobit poškození nervů, které se projeví slabostí a zhoršením citlivosti končetin.

Vitamin C

Je důležitý pro správnou stavbu tkání, ochranu buněk před poškozením a pro správnou obranyschopnost. Ve velkých dávkách způsobuje zvýšení hladiny kyseliny močové a šťavelové v moči, což vede ke vzniku ledvinných kamenů. Také snižuje hladinu cukru v krvi a způsobuje nadměrné vstřebávání železa, které je pro organismus ve vyšších dávkách toxické. Vysoké dávky tohoto vitamínu také zvyšují vstřebávání rtuti a zatěžují játra. Doporučujeme pročíst zdroje, které odkazují na rozdílné působení synteticky vyrobené kyseliny ascorbové a přirozeného vitamínu C, jak jej příroda posdkytla v celém ovoci a zelenině..


A znovu, opakování matka moudrosti:) Jak je to se syntetickými vitaminy..:

KYSELINA ASKORBOVÁ NENÍ VITAMÍN C

Pokud si půjdete do lékárny koupit vitamín C, dostanete pilulky se synteticky vyrobenou kyselinou askorbovou. Naprostá většina lékařů, výživových specialistů a prodejců považuje tyto dva pojmy (vitamín C a kyselina askorbová) za totožné.

Jenže ouha... Kyselina askorbová není vitamín C. Alfa tocopherol není vitamín E. Kyselina retinová není vitamín A. A tak dále. Investovaly se obrovské finanční prostředky, aby se vytvořilo toto všeobecné povědomí a zarylo se hluboko do našich myslí. Obrovské finanční prostředky vynakládají spotřebitelé, aby si koupili syntetické látky, které se vydávají za něco jiného, než čím doopravdy jsou.

Vitamín je komplex látek a chemického prostředí. Jejich působení určitým způsobem ovlivňuje procesy v našich buňkách. Z tohoto komplexu není možné vyjmout jednu látku, nebo molekulu, a prohlásit jí za vitamín.

Tak jako je tomu třeba u vitamínu C, jak uvidíme za chvilku. Synteticky vyrobená kyselina askorbová je jen jednou ze součástí komplexu vitamínu C. Pokud jí vyjmete, výsledné působení na buňky bude jiné, než u původní "substance".

"VITAMÍN JE...AKTIVNĚ PŮSOBÍCÍ PROCES ZAHRNUJÍCÍ VÝŽIVNÉ LÁTKY, ENZYMY, KOENZYMY, ANTIOXIDANTY A STOPOVÉ MINERÁLY"

(Dr. Royal Lee, What is a Vitamin?, srpen 1956, odborný časopis Applied Trophology)

Autorem této definice je Dr. Royal Lee, jeden z prvních vědců, který dokumentoval fungování přírodních a syntetických vitamínů. Jeho práce měla řadu následníků, do širokého povědomí se tyto informace zatím nedostaly. Pro zajímavost: Dr. Lee se stal "trnem v oku" pro farma firmy a americká FDA mu dokonce přikázala spálit celý svůj dvacetiletý výzkum.

CO JE TEDY VITAMÍN C?

Vitamín C, stejně tak jako další vitamíny vyskytující se v přírodě, je biologický komplex. Kromě kyseliny askorbové musí tento komplex obsahovat i další látky:

  • askorbinogen

  • rutin

  • bioflavonoidy

  • tyrosinase

  • faktor J

  • faktor K

  • faktor P

Ke správné biochemické aktivitě jsou důležité také některé minerály, v jejich přírodní podobě a ve správných poměrech.

Kyselina askorbová je jakýmsi "antioxidačním obalem", který chrání funkční části vitamínového komplexu C před oxidací a rozkladem. Je důležitá, ale sama o sobě neplní funkci, kterou v buňkách plnit má.

(viz např. Somer: "Vitamin C: A Lesson in Keeping an Open Mind", str. 58, The Nutrition Report)

TOTO NAKUPUJETE?

Představte si, že si chcete pořídit nové auto. Automobil plní určitou funkci. Má vás dopravit z místa na místo, musí mu fungovat motor, řízení, brzy, má ochranné prvky, atd.

Tuto funkci splní pouze tehdy, když výsledný produkt obsahuje určité součástky a ty spolu jasně definovaným způsobem spolupracují. Bude-li něco chybět, celek nebude fungovat tak, jak očekáváte.

U auta je to jasné. U vitamínu C (a dalších synteticky vyráběných vitamínů) akceptujete to, že vám výrobce dodává pouze karoserii...

SYNTETICKÝ = NEÚPLNÝ = FALEŠNÝ

Slovo syntetický znamená:

  • vyrobený člověkem

  • nevyskytuje se nikde v přírodě

Je mimořádně důležité pochopit rozdíl mezi vitamíny a biochemickým působením vitamínů. Vitamín je určitý biochemický komplex, jak jsem popsal výše v textu. Biochemické působení vitamínu jsou konkrétní biologické procesy na úrovni buněk, vyvolané v daném prostředí tímto biochemickým komplexem.

"Běžný" vitamín C (kyselina askorbová) není nic jiného, než chemická kopie přírodní kyseliny askorbové, což je pouhý zlomek komplexního vitamínu C. Falešný je tedy jak obsah, tak i forma.

Přírodní vitamín C je součástí něčeho živého a toto živé přímo ovlivňuje. Synteticky vyrobená kyselina askorbová nevyrostla v zemi, nikdy neviděla slunce a světlo, nikdy nebyla součástí něčeho živého a sama je neživou hmotou. Pouze "živé podporuje živé", mrtvá hmota organismus pouze zatěžuje a má toxické účinky.

PŘÍRODNÍ = REÁLNÝ A FUNGUJÍCÍ

sea-buckthorn-berries-with-leaves-WB69HXS.jpg

Kurděje jsou nemoc způsobená nedostatkem vitamínu C. V letech 1650-1850 zemřela polovina námořníků na zaoceánských plavbách na kurděje. Již v roce 1800 přišel lékař Thomas Lind na to, že kurděje je možné snadno léčit ovocem bohatým na vitamín C. Používaly se nejprve limetky, následně se zjistilo, že stejný efekt mají "obyčejné" brambory (Lancet, 1842).

V bramboře je méně než 20mg vitamínu C. I toto malé množství stačí nejen k prevenci, ale i k léčení kurdějů (Richard Dana: Two Years Before the Mast, 1840).

Naopak syntetická kyselina askorbová není schopna kurděje účinně vyléčit, protože nefunguje jako nutrient (Lancet, 1842). Ke stejnému závěru došel i laureát Nobelovy ceny a objevitel vitamínu C Dr. Albert Szent-Georgi: izolovaná kyselina askorbová není schopna vyléčit kurděje a má jiné biochemické působení, než komplexní vitamín C.

SYNERGICKÝ EFEKT

Jednotlivé složky komplexního vitamínu C mají své úkoly a pouze dohromady mají synergický efekt:

  • faktor P posiluje stěny cév

  • faktor J zajišťuje přenos kyslíku červenými krvinkami

  • tyrosinase je nezbytný enzym pro zvýšení efektivnosti bílých krvinek

  • kyselina askorbová jako antioxidační ochrana

  • bioflavonoidy působí proti volným radikálům

HRA S MILIGRAMY

Syntetické vitamíny jsou váženy na miligramy (příp. mikrogramy) a je doporučována jejich denní dávka. Jenže tento přístup nemá nic společného s biochemickou aktivitou daného vitamínu - až na potenciálně velmi nebezpečné vedlejší účinky, ostatně tak jako u každého chemického léku.

Možná jste slyšeli, že beta karoten je velmi důležitý proto, že z něj tělo vytváří komplex látek nazývaný vitamín A. Vitamín A je mimořádně důležitý antioxidant, potřebný pro zdravý zrak, syntézu DNA a ochranu buněk před volnými radikály.

V dubnu 1994 byla v odborném časopise NEJM (New England Journal of Medicine) publikována studie, které se účastnilo 30.000 osob z Finska, s jednoznačným závěrem: syntetický vitamín A nemá žádný antioxidační účínek (tedy neposkytuje žádnou ochranu před volnými radikály).

Závěr byl dokonce ještě překvapivější: osoby užívající syntetický vitamín A měly o 8% vyšší výskyt infarktů, smrtelných srdečních příhod a výskytů rakoviny plic, než kontrolní skupina. Přitom vitamín A by měl napomáhat proti těmto příhodám chránit. Tento fakt se potvrdil i při dalších studiích se synteticky vyrobenými vitamíny: jejich užívání může být za určitých okolností nebezpečné.

VÝROBA SYNTETICKÉ KYSELINY ASKORBOVÉ

Syntetická kyselina askorbová se vyrábí v chemické továrně. Základní surovinou je kukuřičný sirup, což je rafinovaný čistý kukuřičný cukr. Mimochodem, kukuřice (pokud není bio) patří mezi nejvíce chemicky ošetřované a nejvíce geneticky modifikovaný rostliny.

Pak následují tyto chemické kroky:

  • hydrolýza škrobu: působením tepla a enzymů je kukuřičný škrob rozložen na jednoduchý cukr (D-glukózu)

  • hydrogenace: D-glukóza se převede na D-sorbitol

  • fermentace: D-Sorbitol se převede na L-sorbosu

  • reakce s acetonem: L-sorbóza se při nízkých teplotách míchá s kyselinou a acetonem (čtete správně, používá se opravdu aceton...)

  • oxidace: za přítomnosti katalyzátoru dochází k oxidaci, dále se okyselí, promyje a vysuší. Vznikne kyselina L-glukonová

  • hydrolýza: kyselina L-glukonová se nechá reagovat s kyselinou chlorovodíkovou a vzniká surová kyselina askorbová

  • krystalizace: surová kyselina askorbová se filtruje, čistí a mele na jemný krystalický prášek

Co tomu říkáte? Úžasná neživá hmota kořeněná acetonem...
Zde více také o vit C, kyselině ascorbové (nejen o křečových žilách): https://www.facebook.com/mirapablog/videos/1937874113121904/

Céčko liposom tzv. liposomální vitamín C má opodstatnění u akutní infekce z důvodu vstřebatelnosti vyšší dávky, ale protože se vymezujeme vůči syntetické formě, tak ho nemáme uvedený v doporučených produktech.

Vitamin D

Nutný pro stavbu kostí a správný metabolismus cukrů. Ve velkých dávkách způsobuje nechutenství, vysoký krevní tlak, nadměrné močení a zvracení. Z kostí vyplavuje vápník, který se pak usazuje v měkkých tkáních a vytváří bolestivé uzly. Vitamín D vzniká v kůži při slunění. Toto je pro tělo ideální a bezpečný zdroj.
Všechny informace o (ne)vhodnosti suplementace tohoto vitamínu najdete v novém souboru Vitamin D v pojetí Non toxic.

Vitamin E

Vitamín chránící buňky před poškozením oxidací může v dávkách přesahujících 1000 mg denně u citlivých jedinců způsobovat žaludeční potíže a průjmy.

Vitamín E je generický název pro skupinu látek nazývaných tokoferoly, které se vyskytuje ve čtyřech větších formách - alfa, beta, gama a delta tokoferoly. Nejobvyklejší a nejúčinnější formou vitamínu E je alfa tokoferol. Přírodní verze se označuje D-alfa tocopherol, zatímco syntetická Dl alfa tocopherol.
Vysoké množství syntetického vitaminu E vedlo ke zvýšení krvácení zvířat ve výzkumných studiích, varuje Dr. Maret Traber, profesor výživy na Institutu Linus Pauling. Přestože srovnatelný výzkum nebyl proveden u lidí, někteří lidé užívající vitamín E zaznamenali zvýšené modřiny, což naznačuje, že dávka je příliš vysoká, konstatuje Dr. Traber. Vzhledem k tomu, že vitamín E může ovlivňovat účinky antikoagulačních léků, měli by lidé konzultovat s lékařem, než začnou užívat vitamín.

Přírodní tokoferol je asi 1,36x účinnější než syntetický a má vyšší biologickou aktivitu.

https://suzycohen.com/articles/vitamin_e_gamma_mixed/?fbclid=IwAR15uIoldrcSg5G2dVtbCOXwXtNehQt7ftJxrywp6vFdhZ_dhxPRtiqEf0o

https://www.eurekalert.org/news-releases/775212?fbclid=IwAR3nX6Uaz_suDS8HnroOsYTnMywwmvhXSPZDKJ8sCvFa5FaKgvAUUhSwSOs

https://www.youtube.com/watch?v=HflYoEu22b0

Vitamin K

Kadeřavá kapusta bohatá na vitamín K

Kadeřavá kapusta bohatá na vitamín K

Je důležitý pro srážlivost krve a vazbu vápníku v kostech, ve vysokých dávkách může způsobit horečku a nechutenství.
Ve stravě - například kadeřavá kapusta je bohatá na vitamín K.


Hořčík
Viz samostatný soubor Hořčík magnesium.


Železo

Doplňování železa se věnuje tento článek, doporučujeme nastudovat jako první
https://www.facebook.com/groups/www.svetnontoxic.org/permalink/1843334529334042

Další odkazy:
http://www.mirapa.cz/toxicita-zeleza/

https://www.livestrong.com/article/172956-what-are-the-dangers-of-synthetic-vitamins/

Opět železo, v článku Morley Robbins uvádí, že jeho nadbytek může mít významnou souvislost s výskytem candidy, plísní, parazitů:

https://m.facebook.com/groups/388392151228860?view=permalink&id=1448954445172620

Osteoporoza není důsledek nedostatku vápníku:

http://www.mirapa.cz/osteoporoza-jsou-kurdeje-kosti-nikoliv-nedostatek-vapniku/

doplňky s vápníkem a negativní vliv na kardiovaskulární systém u žen:

https://www.novinky.cz/zena/131228-prilis-mnoho-vapniku-zenskemu-srdci-skodi.html

spring-healthy-vegan-food-cooking-ingredients-top-P3YBN9V.jpg

Přírodní zdroje

Většinu potřebných vitamínů musíme našemu tělu dodávat, neumí si je samo vyrobit. Platí to i o diskutovaném vitamínu C, který se podílí asi na 15.000 různých metabolických procesech v lidském těle.

Než začnete suplementovat jakékoli doplňky stravy, doporučujeme pročíst si odkazy níže a zapřemýšlet, zda je skutečně nutné chyby v stravování řešit suplementací syntetických doplňků. Jako podpora terapie jsou některé vhodné a tam je nutné hledat dobrý a kvalitní zdroj, co nejlépe vstřebatelný pro tělo, zjistit si, zda je možné ho suplementovat samostatně, nebo zda nepotřebuje nějaké “kolegy” = kofaktory k tomu, aby byl pro tělo opravdu přínosem. Dobrým příkladem je např. vápník, který většinou není vhodné suplementovat, dokud se nedoplní hořčík. Přečtete si více o oblíbeném vitaminu C, resp. o kyselině ascorbové v suplementech. Možná přehodnotíte názor na vaše oblíbené syntetické pilulky:)

Ideálním zdrojem vitamínů a minerálů je kvalitní čerstvá strava - zejména zelenina a ovoce. Bohužel obsah výživných látek v potravinách za poslední desetiletí poklesl o desítky procent. Proto je důležité se výživou zabývat a najít cesty, jak dostatek vitamínů a minerálů dodat.

Existuje několik cest:

1. Najděte si zdroje kvalitní zeleniny a ovoce. Pěstujte si sami, bez chemických hnojiv, pesticidů apod. Najděte si pěstitele, kteří takto pěstují. Vizte soubor Nákup zdravých potravin - kam za kvalitou?

2. Pokud užíváte doplňky stravy, vybírejte pouze z přírodních zdrojů. Vyhněte se ryze syntetickým či extrahovaným vitamínům a minerálům. To není podoba, kterou zamýšlela příroda a takováto podoba může za jistých okolností dokonce uškodit.

převzato z webu detoxy.cz

Zde snadný návod na studený šípkový čaj. Zdarma z přírody, funkční pro organismus:)

https://www.youtube.com/watch?v=mwthrA7DHos













Přijímáme-li antioxidanty v přirozené podobě, tj. v organickém ovoci a zelenině, mají na naše zdraví prokazatelně pozitivní dopad. Diskutabilní je umělá forma daných látek, tedy ve formě doplňků výživy, které jsou nám nabízeny v každé lékárně a prodejně sportovních potřeb. Ve formě, která je pro nás nejpohodlnější. Vezmeme prášek a jsme zdraví! Jak dokazují dánští vědci v uvedeném materiálu, za toto pohodlné „dosahování zdraví“ pravděpodobně draze platíme.

Volné radikály, způsobující v organizmu oxidativní stres, jsou pouze vedlejšími produkty nemocí, nikoli jejich příčinou!

Někteří vědci se domnívají, že volné radikály hrají významnou roli v imunitním systému a jejich odstraňování může být kontraproduktivní. Další vysvětlení výsledků meta-analýzy může být v tom, že syntetické vitaminy a minerály prostě nedodávají do těla stejnou strukturu chemických komponent jako přirozené vitaminy, přivedené do těla prostřednictvím konzumace ovoce a zeleniny.

V poslední době začíná převládat názor, že jsme zatím dokázali izolovat ze stravy pouze vitaminy a minerály a několik dalších složek. V komplexní potravině je ale podobných samostatných složek několik tisíc. Pokud je nedokážeme analyzovat a posoudit jejich vzájemnou souhru v organismu, je podávání izolovaných syntetických vitaminů spíše riskantní než prospěšné.

Annals of Internal Medicine uveřejnilo:"Už toho bylo dost: přestaňte vyhazovat peníze ze vitaminy a minerální doplňky" (http://annals.org/.../enough-enough-stop-wasting-money...)

Článek shrnuje výsledky velkých analýz dostupných klinických studií a dochází k závěru, že antioxidační doplňky jsou dvojího druhu: škodlivé a ty, které neprospívají. Nebezpečné jsou zřejmě beta karoten (z něj tělo vyrábí vit. A), vitamin E a zřejmě i vysoké dávky vitaminu A. Zbytek zřejmě patří do druhé skupiny. Není vyloučeno, že mají nějaký vliv na zdraví, třeba i prospěšný, ale zřejmě je tak malý, že se ho ve statistickém šumu velkých studií nepodařilo zaznamenat.

Antioxidační látky, zdá se, poškozují funkci důležitého genu p53. To je jeden z klíčových genů pro vznik rakoviny, který chrání naše tělo před zhoubným bujením.

Zdroj: http://technet.idnes.cz/vitaminy-potravinove.../veda.aspx...

http://annals.org/.../enough-enough-stop-wasting-money...

http://technet.idnes.cz/vitaminy-potravinove.../veda.aspx...

http://stm.sciencemag.org/content/6/221/221ra15

Enough Is Enough: Stop Wasting Money on Vitamin and Mineral Supplements | Annals of Internal Medicine | American College of Physicians

Eliseo Guallar, MD, DrPH; Saverio Stranges, MD, PhD; Cynthia Mulrow, MD, MSc, Senior Deputy Editor; Lawrence J. Appel, MD, MPH; Edgar R. Miller, III, MD, PhD

education-reading-book-library-concept-PEPYLMB.jpg

Než začnete suplementovat jakékoli doplňky stravy, doporučujeme pročíst si např. tyto odkazy a zapřemýšlet, zda je sklutečně nutné chyby v stravování řešit suplementací syntetických doplńků. Jako podpora terapie jsou některé vhodné a tam je nutné hledat dobrý a kvalitní zdroj, co nejlépe vstřebatelný pro tělo, zjistit si, zda je možné ho suplementovat samostatně, nebo zda nepotřebuje nějaké “kolegy” k tomu, aby byl pro tělo opravdu přínosem. Dobrým příkladem je např vápník, který většinou není vhodné suplementovat, dokud se nedoplní Mg. Přečtete si více o oblíbeném vitaminu C, resp, o kyselině ascorbové v suplementech. Možná přehodnotíte názor na vaše oblíbené syntetické pilulky:)

http://vtm.e15.cz/vitaminove-doplnky-mohou-nadelat-vic-skody-nez-uzitku

http://internetweek.cz/zdravi/vitaminove-doplnky-nepomahaji-a-skodi

https://www.vitarian.sk/clanky/vyziva/2014/dost-prestante-vyhadzovat-svoje-peniaze-na-vitaminove-doplnky

http://dr.frej.cz/zdravi/riziko-multivitaminovych-pripravku

http://www.mirapa.cz/je-kyselina-askorbova-prirodni-vitamin-c/comment-page-1/#comment-2068

http://www.thehealthyhomeeconomist.com/is-your-vitamin-c-the-real-deal-or-a-gmo-wannabe/

https://behejsrdcem.com/clanky/z-ceho-se-vyrabi-vitaminy/

http://www.webmd.com/baby/news/20160511/too-much-folic-acid-in-pregnancy-tied-to-raised-autism-risk-in-study

http://www.mirapa.cz/vitamin-d/

http://www.mirapa.cz/muze-prebytek-zeleza-v-detstvi-zpusobit-parkinsonovu-chorobu-v-pozdejsim-veku/




Baobab+prasek.jpg

https://uk.iherb.com/pr/innate-response-formulas-vitamin-c-400-180-tablets/39333

Vitamín B

https://www.gaea.cz/methyl-faktory-60-kapsli?fbclid=IwAR2-yoP9ZYnacjJRjruZO9UyNFRU66Ag1DHMVIwcSVK6Fc803DNVCi7hgio

B complex whole food aneb ovozelový B complex - přírodní béčko

https://www.iherb.com/pr/MegaFood-Balanced-B-Complex-30-Tablets/42550

  • B complex + coenzym (iherb)

https://www.iherb.com/pr/now-foods-co-enzyme-b-complex-60-veggie-caps/71698

  • B complex + coenzym ČR

https://www.nejenleky.cz/viridian-nutrition/311-co-enzyme-b-complex-30-kapsli-5060003592280.html?search_query=B+complex&results=7

  • methyl B complex Solaray (iherb)

https://www.iherb.com/pr/Solaray-Methyl-B-Complex-50-60-Veggie-Caps/73715

https://www.iherb.com/pr/Now-Foods-B-6-50-mg-100-Tablets/404

  • Samotný B2 100mg

https://www.iherb.com/pr/Natural-Factors-Vitamin-B2-Riboflavin-100-mg-90-Tablets/2528

  • Samotný B3 niacin forma No flush 800mg

https://www.iherb.com/pr/Life-Extension-No-Flush-Niacin-800-mg-100-Capsules/37900


Vitamín D

Suplementace vitaminu D je velmi komplexní problematika a k umělému doplnění musí být vážný důvod. Vždy upřednostňujte dotaci vitaminu D z přirozeného zdroje, tedy slunce, tak umí tělo vit D nejlépe zužitkovat a uložit do zásoby. Pokud chcete více zmapovat, kolik vit D ze sluníčka přijmete dle lokality, délky expozice a ošacení, stáhněte si do mobilu aplikaci D minder a sledujte, jaké IU dávky D přijímáte.

Než začnete uvažovat o suplementaci vit D, pročtěte si pečlivě tyto informace, které pro vás v kostce sestavila na základě doporučení z Magnesium advocacy group naše adminka Veronika Vančová.

Hormon%2BD.jpg

Zdrojem informací jsou posty, videa a komentáře Morleyho Robbinsona a jeho týmu.

Kolik D je "málo"?

Kolik D je optimální:
22,5 - 52,5 nmol/l
10-21 ng/ml (USA)

Na českých tabulkách hovoříme o spodní hranici až nedostatku, avšak cokoliv výše může již negativně ovlivňovat zdraví. Bylo prokázáno, že vyšší dávky D nejsou prevencí lámání kostí. Naopak vyšší hodnoty uloženého D je spojován s vyšším výskytem srdečních chorob a lámavostí kostí (800 UI).

V přiloženém obrázku je vidět, jaké nemoci jsou ovlivněné danou hladinou hormonu D. Je zcela evidentní, že potřebná hladina je podstatně nižší, než "tabulka". Překlad nemocí umí Google .



Jak doplňovat přírodní D?

Klíčové je sluneční záření (UVB, proto pozor na krémy na opalování), potrava bohatá na D a kofaktory (!!!Mg!!!, retinol a K2).
Rybí tuk (Rosita), bio máslo a sýry, fermentované potraviny, bio hovězí masokostní vývary a orgány (játra).
(Pozn. dle Morleyho hraje významnou roli rybí tuk, nicméně je zde problem s oxidací a kontaminací těžkými kovy, proto nedoporučujeme dlouhodobé podávání).

Za pozornost také stojí aplikace D minder, kde můžete sledovat množství získaného D. Aplikace QSun zase informuje o intenzitě UV záření.


Proč nesuplementovat syntetický hormon D

-Metabolismus běžné dávky (potrava + slunce) horm. D je relativně rychlý. Avšak pokud zvýšíme dávku, proces se zpomalí a D se ukládá v játrech.
-Kalcifikace cév, která souvisí s velkým množstvím D se rozvíjí v rámci několika dní, ale odeznění trvá měsíce.
-Při vývoji plodu a následně několik měsíců po porodu dochází k tzv. imprintingu (Google zná), který je tímto hormonem narušovám. Při pokusech na myších byly prokázány změny v sexuálním chování.
-Nabourává metabolismus retinolu a ceruloplasminu snižuje hladinu železa).
-Svou strukturou je velice podobný steroidům.
-Zvyšuje enzym, který blokuje transfer železa do kostní dřeně.

K zamyšlení: pokud by farma průmysl používal správný název - hormon D - také byste jej stále bez obavy suplementovali?

Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/260147.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/18541563 https://www.sciencealert.com/the-largest-ever-clinical-study-on-vitamin-d-shows-we-re-wrong-about-its-benefits
Ze skupiny Magnesuim Advocacy
https://m.facebook.com/groups/388392151228860?view=permalink&id=1988371124564280
https://m.facebook.com/groups/388392151228860?view=permalink&id=1714029791998416
https://m.facebook.com/groups/388392151228860?view=permalink&id=1714029791998416
https://academic.oup.com/jcem/article/97/8/2644/2823270#sthash.m5mHlQyT.dpuf
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10156945540097937&id=501382936
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10156572316887937&i
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10156572316887937&id=501382936


Vit D podávejte vždy spolus Mg a vit K2, jinak hrozí, že bude negativně olivňovat metabolismus kalcia.

máte-li možnost, dávejte u nákupu přednost formám vitaminu D z lišejníku, nepoužívejte syntetické formy vitaminu D.

Rybi tuk.jpg
  • Pokud někdo trvá na rybím oleji, tak upřednostňujte oleje z malých ryb, sardinky, ančovičky. Rybí oleje z velkých ryb nejsou ideální řešení kvůli největší míře kontaminace, uvědomte si, že čím déle ryba v moři pobývá a krmí se, tím více do sebe “nacucá” také těžkých kovů a dalších toxikálií ze znečištěného moře (dnes již prakticky neexistují čisté oblasti), včetně mikroplastů. Tyto již nelze žádnou běžnou rafinací odstranit. Již mnoho odborníků upozorňuje na to, že ryby již dávno nejsou zdravou surovinou, ale spíše jedem. U olejů dále hraje velkou roli čerstvost a uchování, rybí oleje jsou extrémně náchylné na oxidaci. Zoxidovaný olej nemusíte poznat čichem nebo chutí, ale pro organismus je velmi škodlivý. Vždy počítejte s rizikem oxidace, pokud není olej správně zpracován a skladován, z tohoto důvodu nemůžeme doporučit žádné konkrétní značky, riziko na sebe bere spotřebitel.

Poznámka Pavly: pokud máte amalgámové zubní výplně, zvažte, zda se bez ryb skutečně neobejdete. Na téma rtuť, amalgám,kontaminace ryb chystáme rozhovor s MUDr. Jurčenkem, odborníkem na bezpečnou výměnu amalgámu a toxickou zátěž rtutí. Jakmile bude video hotové, doplníme odkaz.


Kyselina listová - folic acid

(ohledně suplementace v těhotenství atd, v těhotenství důležitá v 1. trimestru, pak už se brát nemusí)



Multivitamin a vitamíny pro děti “co nejí pestře”



Multivitamin pro dospělé

Zde preferujeme formu tzv, whole food, tedy nesyntetické složení s minimem aditiv, kdy zdrojem jsou celé plody rostlin.

Multivitamin zeny.jpg

L-lysine aminokyselina zabraňující replikaci viru oparu

Prášek čistý bez příchutí a aditv /iherb/

L-lysine%2Bmast.jpg

Zinek

Zinek.jpg

Selen

Populární otázka, ale NEDOPORUČUJEME syntetickou suplementaci, doporučujeme spíše doplnit ze stravy (brazilské ořechy, hovězí játra, sardinky, ...)
Pozor, u mužů se suplementace selenu spojuje s rakovinou prostaty. Pokud již někdo z důvodu dodržování například iodine protocolu, nebo v případě potíží s neplodností chce suplementovat selen, doporučujeme dobře si nastudovat problematiku, případně se obrátit na zkušené odborníky, kteří poradí vhodnou formu. Nevhodně zvolená forma selenu může zppsobit, že se stává toxickým.


Calcium

Kalcium.jpg

U vápníku nikdy nevolte izolovanou suplementaci. Suplementace Ca má svoje rizika a odborníky na výživu již dávno není doporučena. I přesto se bohužel často setkáte s receptem na kalciové tablety od lékařů nebo doporučení doplňků vápníku u dětí i pacientek s osteoporozu, což je ale chybná informace a tento prvek je mnohdy ještě zastarale vytržen z komplexu prvků, s kterými má šanci působit tak jak má.V opačném případě se ukládá v tkáních, cévách a kloubech, kde může tyto kalcifikovat a přinést více škody, než užitku.

Samotný vápník není vhodné sulementovat, jelikož zde jsou důležité poměry inerálů a jejich synergický účinek. Je-li nutno doplňovat, pak v komplexu s Mg, K2 a D3.

Doporučujeme příjem především kvalitní organickou a pestrou stravou, kozí kefír a kozí sýr, a primárně zvýšit hladinu Mg (viz soubor k Mg), zaměřte se také na K2 (viz výše), který pomůže, aby se Ca ukládalo na správných místech (více např. zde) Z NT suplementů lze dobře doplnit vápník kvalitní kopřivou, nebo suplementy z whole food. Inspirace např. zde:

(toto ideální pro děti, ale mohou i dospělí)

Megafood calcium komplex z celých rostlin

https://www.puravia.cz/mineraly/95-vapnik-raw-60-kapsli-0658010113915.html?fbclid=IwAR1Y3ptn9jW3YK5oXTAy9hYqSZ76gVQrbHUB54IHVzTUUJ_Qn_AU_DtbGuw

Kopřiva extrakt z listů v organic kvalitě




Vitamín K2

Vitamin K2.jpeg

Proč je důležitý a pro koho je vhodný se dočtete např zde. Podílí se na správném metabolismu vápníku a měli by ho spolu s Mg brát ženy zejména po 40.roce, které se chtějí vyhnout riziku osteoporozy.

Nebo v čr např. zde: https://www.gaea.cz/vitamin-d3-k2-mk7-kapky-300-kapek-10-ml


Vitamin D

Suplementace vitaminu D je z našeho pohledu sporná a necháme na vašem uvážení, zda se do ní chcete pouštět. Pokud máte podložený nedostatek a jste si jisti, že nejste schopni doplnit vit D z přirozených zdrojů, pak nezapomínejte především na významný kofaktor vit D, kterým je hořčík a také K2. Při deficitu Mg často dochází také k nižším hladinám vit D. Záněty a autoimunitní onemocnění v těle mohou také způsobovat nízké hladiny D. Nezapomínejte, že hladina D v organismu přirozeně kolísá a nemá cenu dělat závěry z nižší hladiny na konci zimy. Tělo je schopno si vit D ukládat do zásoby, tedy čerpá z jeho zdrojů v měsících, kdy není přirozený sluneční svit nebo omezené zdroje z potravy. Pokud i přesto ze zdravotních důvodů musíte doplnit vit D, snažte se upřednostnit zdroje s dobrým nosičem a ideálně např z lišejníku, nikoli synteticky extrahovaný z lanolinu, což bývá nejběžněji používaná forma v doplňcích, navíc většinou doplněna o nevhodné oleje, např. rafinovaný slunečnicový. Jako negativní příklad takového doplňku můžeme uvést známý Vigantol, který obsahuje velmi vysoké dávky synt. vit D v rafinovaném slunečnicovém oleji. Mnohé maminky si pak stěžují na bolení bříška a koliky dětí na Vigantolu. Vigantol je klasický produkt pharma a “vitaminového” průmyslu, který si dává pečlivě záležet, aby byl od pediatrů první volbou při doporučování. Buďte obezřetné a pokud to jinak nejde a lékař na vás tlačí, nenechte si vnutit pro dítě Vigantol, ale zvolte např garden of Life sprej, Vitashine, nebo další spreje z níže uvedených.

Garden of life spray vit D v ČR např zde:

Vitamin D3.jpg

Fe - železo

Pokud z jakéhokoli důvodu musíte doplnit železo a vyloučili jste jiné (mnohem častější) příčiny jeho nedostatku, např. celiakie, špatné vstřebávání díky narušenému a propustnému střevu, nedostatek Mg, C atd, pak jediné skutečně bezpečné železo není syntetické, ale čistě přírodní potravinové železo. Primárně ale vždy řešte vstřebávání, to je vždy priorita!

Pomoci může glutamin (hojení propustného střeva), Betain Hcl na podporu trávení, případně trávicí enzymy. Máte-li i nadále potíže se silnou anémií, zahrňte do stravy kromě vysokých dávek přírodních C (nikdy ne syntetika!) také B12 a mangan (brání toxicitě a nadměrnému ukládání, zdroje semínka, ořechy, ovesné vločky, ananas, špenát atd). Z bylin lze použít kopřivy, z potravinových doplňků na přírodní bázi např. železo z lístků kari nebo kapsle z jater. játra jsou ostatně velice bohatým zdrojem železa a často udělají lepší službu, než jakékoli byť přírodní preparáty. Pochopitelně je vhodné preferovat bio kvalitu.

Blood builder.jpg

Pokud trpíte známkami anémie, měli byste si dobře prostudovat problematiku a ne jen spoléhat na tabletku železa. Nečekejte, že suplementace železa je pro každého řešení, v mnoha případech je zakopaný pes jinde. Prostudujte si také tato témata:

https://www.healthboards.com/boards/anemia/686824-high-stomach-acid-needed-raise-ferritin.html

http://www.healthsupplementsnutritionalguide.com/food-for-anemia/

Zde vhodný produkt na přírodní bázi, pokud je nutno suplementovat:

https://www.iherb.com/pr/Rainbow-Light-Certified-Plant-Source-Iron-50-Plant-Capsules/43937

https://www.iherb.com/pr/MegaFood-Blood-Builder-90-Tablets/3995

V ČR dostupná sušená játra https://www.puravia.cz/mineraly/331-hovezi-mazem-susena-jatra-120-kapsli-857605004182.html?search_query=Jatra&results=15

Komplex Garden of life

https://www.puravia.cz/mineraly/151-zelezo-raw-vitamin-code-30-kapsli-658010113762.html?fbclid=IwAR3XN56DDalL886KOqdxJR5J86lKVCEzAwvEomtOOOPqza8IBnegtvEqxIs

Dalším výborným podpůrným prostředkem jak bezpečně doplnit železo, pokud je skutečně doplnění nutné, je včelí pyl! Platí pochopitelně jen pro osoby, které nejsou alergické na pyly a včelí produkty. Lze podávat dětem, cca od 2 let, nebo v malinkých dávkách už i dříve. Můžete si ho poptat u svého prověřeného včelaře nebo zakoupit např. tento v bio kvalitě. Včelí pyl je velmi silný a koncentrovaný zdroj energie. Obsahuje nejméně 24 % bílkovin, stejně jako mastné kyseliny, 11 druhů sacharidů, 27 druhů minerálních látek (včetně velkého množství vápníku a fosforu v ideálním poměru 1:1, hořčíku, mědi, zinku a železa) a vitamíny A, C, B1, B2, B3, B5, B6, B 12, D a E. včelí pyl obsahuje více než 5000 enzymů a tisíce fytonutrientů jako jsou ko-enzymy, bioflavonoidy, fytosteroly a karotenoidy. Jedná se skutečně o komplexní“elixír” , který se může při léčbě anémie velice osvědčit. Nicméně mějme na paměti, že pyl je pro včely nezbytný a aby včelky nehladověly, je nutno jim ponechat dostatek pylu, tedy vždy si ověřte, že včelař, od kterého pyl kupujete, dodržuje zásady šetrného a ohleduplného “sběru” pylu. Pokud nemáte svůj prověřený zdroj, můžete vyzkoušet Bio raw včelí pyl od f. Vitalvibe


Anémie a byliny

Zde přináším několik tipů z knih velkých bylinkářských autorit, jako je Zentrich atd.

Čaj doporučený při chudokrevnosti: (namíchá vám každý dobrý bylnkářský eshop, pokud nemáte svého bylinkáře, nebo nemáte zdroj vlastních bylin)

Mladá dubový kůra 30g

puškvorec 30g

hořec 20g

andělika 20g

Po doušcích užívat denně 1/2 až 3/4l odvaru. Do diety zařadit denně petrželovou nať a cibuli.



Rutin, vitamin C na žíly, křečové žíly, praskající cévky, krvácení z nosu, hemoroidy

Rutin.jpeg

(Suplementace rutinu není příliš vhodná v 1.trimestru těhotenství, může působit na odloučení placenty. V dalších stadiiích se již jeví bezpečná) V 1. trimestru jej můžete nahradit za bezpečný butchers broom root

Pokud nejste těhotná, kojící, pak za dobrou cenu v pěkné formě např:

https://www.iherb.com/pr/Now-Foods-Rutin-450-mg-100-Veggie-Caps/9868

plus doplnit vit C z doporučených, můžete také doplnit o aescin, např zde:

https://www.iherb.com/pr/Nature-s-Way-Horse-Chestnut-Standardized-90-Capsules/1980

Křečové žíly: natírání nohou tinkturou z kaštanů si také můžete značně ulevit. Mladé kašty oloupat, namlet nebo podrtit v mlýnku či výkonném mixeru, případně na drobno nakrájet, naložit do min 42% alkoholu, na 3-8 týdnů, průběžně protřepávat. Obsah sušiny by měl být asi 1:4 (1 díl kaštanů, 4 díly alkoholu), může být i více kaštanů.


Křemík

Kopriva.jpg

Přirozený zdroj křemíku najdete např. v kopřivě, doplňujte při lámavosti nehtů a častém krvácení z nosu. Pokud nemáte dobrý zdroj kopřivy (znečištěná oblast), můžete sehnat tinkturu z kopřivy z čr eshopů, homeopatika, křemík v dobrém suplementu, nebo sahnout po tomto extraktu, kde je uvedena certifikace USDA:

https://www.iherb.com/pr/Gaia-Herbs-Certified-Organic-Nettle-Leaf-1-fl-oz-30-ml/10311

https://www.iherb.com/pr/Solgar-Vegetal-Silica-100-Vegetable-Capsules/41191

https://www.iherb.com/pr/Hyland-s-NuAge-No-12-Silica-Silicic-Oxide-125-Tablets/3803

https://www.iherb.com/pr/Nature-s-Herbs-Silica-Power-300-mg-60-Capsules/56424



Kůže, akné, podpora “zevnitř”

Neem listy.png

Mnoho žen hledá multivitaminový komplex, který by pomohl s problémy s kůží. Zejména akné může významně kladně ovlivnit úprava stravy, probiotika a vhodně zvolené byliny a vitaminy. Často se zmiňují vitamíny řady B, odkazy na vhodné doplňky B naleznete výše, ale ne každý snáší dobře vysoké dávky vit B, tam doporučuji nasadit prášek z listů neemu ve formě kapslí, který je prověřeným podpůrným doplňkem při akné v ajurvédské medicíně. Má široký záběr účinků, zejména antimikrobiálních a harmonizačních. Působením v trávícím traktu upravuje prostředí střeva tak, aby se nepřemnožovaly nežádoucí plísně, kvasinky a jiné patogenní mikroorganismy a to se projeví i na lepším vzhledu kůže. Zároveň jej lze používat i jako vnější oplach (odvar).

Pár tipů zde:

https://www.iherb.com/pr/Organix-South-TheraNeem-Naturals-Neem-Leaf-Healthy-Skin-and-Digestion-120-Veggie-Caps/18244?rec=iherbtest-pdp-related (tento sama úspěšně používám, vyhovuje mi organic kvalita, nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky)

https://www.iherb.com/pr/Solaray-Organically-Grown-Neem-100-VegCaps/78435?rec=iherbtest-pdp-related (zde také organic kvalita)

https://www.iherb.com/pr/Nature-s-Way-Neem-Leaves-100-Capsules/2017


Vlasy, kůže nehty

Tento čistě rostlinný komplex můžete vyzkoušet při problémech s vlasy, kůží a nehty. Máte.li např slabé a lámavé nebo třepící se vlasy, lámavé nehty atd. Obsahuje pouze přírodní byliny (konkrétně: Triphala fruit ♦ (Emblica officinalis, Terminalia bellerica, Terminalia chebula), Horsetail aerial parts + (Equisetum arvense), Burdock root ♦ (Arctium lappa), Alfalfa aerial parts ♦ (Medicago sativa), Gotu Kola leaf ♦ (Centella asiatica), Nettle leaf ♦ (Urtica dioica), Astaxanthin ) .

Velké plus je organic kvalita. Značku Gaia herbs mám opakovaně vyzkoušenou a její produkty jsou vysoké kvality /pravidelné kontroly a testy těžkých kovů a čistoty atd)

https://www.iherb.com/pr/Gaia-Herbs-Hair-Skin-Nail-Support-60-Vegetarian-Liquid-Phyto-Caps/12289?rec=iherbtest-pdp-featured


Jak nejlépe doplnit Mg (hořčík)?

Podrobné info nalezneš v souboru zde:

https://svetnontoxic.org/work#/magnesium/


Návod na objednávku z eshopu iHerb krok za krokem je zde

https://svetnontoxic.org/work#/jak-objednat-z-eshopu-iherb/




Text slouží výhradně pro účely organizace Svět Non Toxic, další šíření a kopírování pouze s naším písemným svolením. Mějte prosím na paměti, že sestavení a ověření souboru s informacemi takového rozsahu zabere několik měsíců, v případě shromažďování a ověření zkušeností mnohdy i let práce. Respektujte prosím, že šířením informací bez našeho vědomí, může dojít k překroucení nebo vytržení z kontextu a případné nesprávné aplikaci. Pokud si sami nejste jisti, jak postupovat, můžete se na nás obrátit.

Oceníme, když nám za naši snahu pomůžete dobrovolným příspěvkem na účet spolku.

Pokud Vám informace v tomto a jiných souborech byly prospěšné a rádi byste podpořili naši činnost, můžete zaslat jakýkoli dobrovolný příspěvek na účet registrovaného spolku Svět Non Toxic, z. s. Tímto nás podpoříte v další osvětové aktivitě, pořádání besed, přednášek, natáčení videí na YT kanál Svět non toxic aj.

ČÍSLO ÚČTU SVĚT NON TOXIC, Z. S.: 2301559464 /2010 (FIO BANKA)

Za obsah externích odkazů nepřebíráme žádnou zodpovědnost.

Veškeré informace, obsah a materiály tohoto dokumentu slouží pouze k informačním účelům a nenahrazují konzultace, diagnostiku, ani lékařskou péči kvalifikovaného lékaře.

Informace zahrnuté v tomto dokumentu vycházejí z různých zdrojů a nejsou kompletní. Informace získané z tohoto dokumentu jsou podávány "tak jak jsou" a bez záruky správné interpretace, implementaci a využití.

PROHLÁŠENÍ: Informace sdílené na této stránce mají pouze informativní charakter, neneseme zodpovědnost za jakákoli případná rizika spjatá s interpretací a aplikací, které by vedly ke zhoršování zdravotního stavu, nebo nebyly v souladu s léčbou doporučenou lékařem. Zodpovědnost za praktikování doporučovaných postupů si nese každý sám. Sdílíme zde informace a zkušenosti, které ale neslouží jako náhrada lékařské péče. Autoři souborů neposkytují individuálnímu čtenáři žádné odborné rady, služby ani garance. Myšlenky, postupy a doporučení zde uvedená nenahrazují návštěvu lékaře nebo lékařský dozor, pokud ho váš zdravotní stav vyžaduje. Nejsme odpovědní za jakékoli škody či ztráty považované za vzniklé na základě informací nebo doporučení na této stránce. JAKÉKOLIV KOPÍROVANÍ bez souhlasu autorů JE PŘÍSNĚ ZAKÁZANÉ!