OBSAH

  1. O hořčíku obecně

  2. Kofaktory

  3. Způsob podání

  4. Jaké formy hořčíku se používají v doplňcích?

  5. Které formy hořčíku vybrat a kterým se vyhnout?

  6. Formy hořčíku a jejich působení

  7. Doporučené formy hořčíku

  8. Dávkování

  9. Podpora nadledvinek – adrenal koktejl (AC)

  10. Užívání Mg a AC během těhotenství a kojení

  11. Návod na přípravu koupele se síranem hořečnatým

  12. Návod na přípravu Mg oleje k potírání kůže

  13. Odkazy a tipy

  14. Zdroje


SOUHRNNĚ SE O SUPLEMENTACI HOŘČÍKU MŮŽETE DOZVĚDĚT TAKÉ Z TŘÍDÍLNÉHO VIDEA, KTERÉ PRO VÁS NATOČILY ADMINKY PAVLA A VERONIKA.

1.díl: https://www.youtube.com/watch?v=kSGHL8Kow5I&t=5s

2.díl: https://www.youtube.com/watch?v=PVVfqKVMOSw&t=4s

3.díl: https://www.youtube.com/watch?v=3P1o8k6YVSY

VERČA S PAVLOU REAGUJÍ NA NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY K MG PROTOKOLU V PRAXI: https://www.facebook.com/marketa.vongresl/videos/4525388414145144 /dětský mg protokol-jak suplementovat u dětí, více informací k boronu, příklady suplementace atd./


O hořčíku obecně

Hořčík je na 4. místě jako jeden z nejhojnějších minerálů v těle. Je důležitý pro cca 300 enzymatických reakcí v těle. Primárně se nachází v kostech a je též důležitý pro mnohé fyziologické funkce, přirozené detoxikační procesy a hraje roli v metabolismu a v proteinové syntéze. Je důležitý pro syntézu antioxidantu glutathionu. Zcela klíčovou roli hraje pro zdraví mozku.

natural-ingredients-containing-magnesium-and-P6X42HR.JPG

Magnesium je králem mezi minerály.

Zdravotní tvrzení dle EU č. 432/ 2012 - Hořčík

Hořčík přispívá k:

  • snížení míry únavy a vyčerpání,

  • elektrolytické rovnováze,

  • normálnímu energetickému metabolismu,

  • normální činnosti nervové soustavy,

  • normální činnosti svalů -> normální syntéze bílkovin -> normální psychické činnosti,

  • udržení normálního stavu kostí,

  • udržení normálního stavu zubů.

Hořčík se podílí také na procesu dělení buněk.

Doporučená denní dávka dle vyhlášky č. 352/ 2009 Sb., DDD(Mg), činí 375 mg.

Deficitem Mg trpí většina dnešní populace, toto se může projevovat mnoha nežádoucími stavy, jako jsou svalové křeče, únava, bolesti hlavy až migrény, PMS, podrážděnost, deprese, nespavost atd. Nedostatek hořčíku má významný vliv také u cukrovky, Alzheimerovy choroby, osteoporózy, deficitů dalších prvků, jejichž vstřebávání souvisí s hladinou hořčíku v těle.

Kofaktory

Při užívání Mg je také vhodná současná suplementace tzv. kofaktorů. V případě hořčíku se pak jedná především o:

  • B6 - napomáhá hořčíku dostat se do buněk (maximální DDD syntetické B6 je 50 mg).

  • BIKARBONÁT - napomáhá hořčíku dostat se do mitochondrie.

  • BORON - napomáhá udržovat hořčík uvnitř buňky. Více zde

  • (Selen, Taurin, Zinek) - pomáhají absorbci a manipulaci s hořčíkem.


VITAMINY B

Z přirozených kompletních zdrojů vitaminů B, které jsou vždy lepší než syntetické, lze doporučit např. včelí produkty, zejména mateří kašička, včelí pyl a lahůdkové droždí Tebi (1 polévková lžíce denně), případně čistý pangamin (mateří kašičku raději nepodávat v období těhotenství a kojení kvůli její možné hormonální aktivitě). Významným zdrojem B vitamínů jsou také hovězí játra. Vždy se zaměřujeme na bio kvalitu (bio, grass fed), jelikož obsah živin je v porovnání s konvenčním způsobem až 4násobný, doporučená porce je , jelikož obsah živin je v porovnání s konvenčním způsobem až 4násobný, doporučená porce je cca 150 g týdně. Jako dobrý zdroj B6 lze použít i sušená játra, je však nutno však zdroje z volně pasených krav, většinou se výrobci zaměřují na produkci z Nového Zélandu. V ČR seženete játra hovězí z mnoha eko farem, komu nedělají problém ve stravě, je to nejoptimálnější způsob příjmu a také nejekonomičtější, játra z hovězího patří v rámci bio produkce k té levnější komoditě, běžně kolem 50kč za kilo. Hovězí játra lze konzumovat ideálně formou domácí paštiky, lze například využít i recept z Gaps protokolu, naleznete zde. Hovězí játra mají výraznější chuť, ale jsou tužší, takže se nehodí na restování, spíše paštiky a zapékání, lze je například zapékat mletá s bramborem. Doporučené značky sušených jater najdete zde v tabulce.

Doplnění vhodných doplňků skupiny B taky pomůže pracovat hořčíku ve vašem těle efektivněji, zejména tam, kde je hořčík užíván v souvislosti se zhoršenou neuro funkcí. Zejména je třeba zmínit vit. B6, ten je také uveden v Mg root protocol, minimálně z počátku je vhodné jej brát souběžně s hořčíkem. Pokud si nejste jisti ohledně vhodnosti přípravku, můžete vložit dotaz na skupinu nebo do komentáře k vláknu #nthorcik. Pozor na dávku, nepřesahujte 50 mg denně, spíše dávejte půlku, tedy 25 mg denně max (v Mg group se uvádí i méně), nebo berte každé 2-3 dny. Varujeme před běžnými komplexy B vitaminů, které obsahují nevhodná aditiva a nevhodné formy vit. B12 (kyanokobalamin). Odkazy na dobré formy z hlediska použitých forem a netoxického složení najdete v souboru Vitamínové doplňky .


BIKARBONÁT

MeineBase.jpg

Bikarbonát (uhličitan) lze doplnit Magnesií, koupelí (například Zásaditá koupel z DM, Meine Base, směs 1/2 hrnku Epsomské soli + 1/4 hrnku soda bicarbona + 1/2 hrnku mořské soli), případně lze do tzv. adrenal koktejlu dát místo vinného kamene (> hydrogenvinan draselný; zdravá výživa, Hoffmann) hydrogenuhličitan draselný (Hoffmann, fichema).

BORON

Boron doporučujeme v množství 1-3 mg užívat ráno se snídaní. Zdrojem je cca 5 ks sušených a nesířených švestek popř. iHerb - značka Now, v ČR na biohackplanet.cz, nebo Nature's Way. Na Mag group se používá forma ředěného čistého boraxu (tetraboritan sodný), ), ), je ale nutno znát přesný postup a dávkování, pro případné zájemce tedy doporučujeme studium přímo na příslušné Mg group Morleyho Robbinse.

TAURIN, ZINEK, SELEN

Pomáhají absorbci a manipulaci s hořčíkem. Taurin doporučujeme suplementovat v dávce 500 mg. Jako samostatný doplněk je doporučováno brát ho večer, ale je třeba vyzkoušet. (iHerb, Hoffmann, fitness shopy - volte čistou formu). Více o taurínu zde. Popřípadě je součástí taurátu hořečnatého. Zinek a Selen je vhodné doplňovat pestrou stravou, suplementy až na základě zdravotní indikace. Selen je obsažen v jádru vitamínu E (opět ve wholefood, ne syntetika. Ořechy - ty je lepší kvůli kyselině fytové předem namáčet). Zinek je bohatě obsažen v ústřicích, kvalitním suplementem se jeví sušené maso ústřic, na trhu například OysterZinc, v ČR lze sehnat zde .Je ovšem cenově poměrně náročný, proto suplementaci doporučujeme spíše na základě skutečného deficitu Zn.


Způsob podání

Nejvhodnějšími způsoby podávání hořčíku jsou:

· transdermální (pokožkou),

· orální (ústy),

· sublingvální (pod jazyk).

Suplementace hořčíku transdermálně je poměrně bezpečná i pro začátečníka (a děti) , protože se jím nelze vážněji předávkovat. Při vysokých dávkách, které by tělo nevstřebalo, se přebytek vyloučí trávením a nastává průjem. Využíváme síran hořečnatý (tzv. epsomská sůl), chlorid hořečnatý (Mg olej) a hydroxid hořečnatý (vytvořit kašičku a aplikovat na plosky nohou).

Orální formou si můžeme volit kapsle, ionické kapky nebo práškovou formu. U kapslí je třeba orientovat se v množství esenciálního hořčíku na 1 porci. Při vnitřním užívání Mg narážíme na vyšší cenovou náročnost, protože při skutečně optimální dávce by musel člověk přijímat opravdu vysoké dávky denně oproti běžným doporučením, neboť tělo nevstřebá veškeré množství hořčíku v tabletě a jeho skutečná potřeba je u dnešní populace několikanásobně vyšší, než se uvádí. Proto je vhodné formy kombinovat.

Vzhledem k tomu, že tablety v lékárnách téměř bez výjimky obsahují sporná a nežádoucí plnidla, pojidla a potahové látky, doporučujeme formu tzv. Mg oleje v kombinaci s prověřenými kvalitními perorálními doplňky (např. Pure Encapsulations glycinate, Dr.Mercola threonate, Healthy Origins bisglycinate, Trace minerals Mega-Mag, Life extension Neuro-Mag, Bluebonnet glycinate, čisté prášky-malát, glycinát z e-shopu dr.Hoffman, Advanced orthomolecular research AOR, Mag malate renew), které splňují požadavky na vysokou vstřebatelnost. Seženete na iHerb, některé i v českých e-shopech, ale vyjdou podstatně dráž, než z e-shopu iHerb. Konkrétní tipy na dobré produkty najdete zde .

Ionické kapky se přidávají do vody, která se popíjí v průběhu dne, opět se jedná o jeden z minoritních zdrojů (Trace minerals Concentrace - iHerb, nebo Koncentrované minerální kapky Remedicum - Terrapotheka). Vhodné i pro děti (cca od 2 let).

Sublingválně - platí pro hydroxid hořečnatý (prášek smíchat s kapkou vody); lze vyplivnout, nebo spolknout. Tato forma funguje i u draslíku.


Jaké formy hořčíku se používají v doplňcích?

magnezko2.jpg
  1. MAGNESIUM GLYCINÁT (GLYCINÁT HOŘEČNATÝ) - chelátová forma hořčíku, dobrá alternativa, nicméně ne tak efektivní jako L-treonát.

  2. MAGNESIUM OXID (OXID HOŘEČNATÝ) - nechelátová forma vázaná na organickou kyselinu nebo mastnou kyselinu, obsahuje cca 60 % elementárního hořčíku (vstřebatelnost cca 4 %), doporučujeme jako minoritní zdroj.

  3. MAGNESIUM CHLORID (CHLORID HOŘEČNATÝ) - obsahuje cca 12 % elementárního hořčíku, vhodný pro transdermální použití jako tzv. hořčíkový olej.

  4. MAGNESIUM SULFÁT (SÍRAN HOŘEČNATÝ) - tzv. Epsomská sůl, obsahuje cca 42 % elementárního hořčíku, vhodný transdermálně do koupelí.

  5. MAGNESIUM HYDROXID (HYDROXID HOŘEČNATÝ) - v USA běžně dostupné jako laxativum (Milk of Magnesia - MoM), míchané s vodou (na kašičku potřebné konzistence) lze dát pod jazyk (lze vyplivnout nebo spolknout), potřít plosky, čistit zuby, přidat do deodorantu. NEní rozpustný ve vodě, takže lahvičku je potřeba vždy řádně protřepat.

  6. MAGNESIUM KARBONÁT (UHLIČITAN HOŘEČNTÝ) - používá se též na překyselení žaludku, obsahuje cca 29-45 % elementárního hořčíku, zdrojem je minerální voda Magnesia, popřípadě lze vytvořit reakcí perlivé vody a hydroxidu hořečnatého.

  7. MAGNESIUM TAURÁT (TAURÁT HOŘEČNATÝ) - kombinace hořčíku a aminokyseliny (taurine).

  8. MAGNESIUM CITRÁT (CITRÁT HOŘEČNATÝ) - obsahuje cca 16 % elementárního hořčíku, podobně je na tom magnesium aspartát (vstřebatelnost u obou je až 70 %) - NEJSOU VHODNÉ FORMY.

  9. MAGNESIUM OROTÁT (OROTÁT HOŘEČNATÝ) - cca 7 % elementárního hořčíku z tablety.

  10. MAGNESIUM GLUKONÁT (GLUKONÁT HOŘEČNATÝ) - cca 6 % elementárního hořčíku z tablety (vstřebatelnost cca 56 %).


Které formy hořčíku tedy vybrat a kterým se vyhnout?

UPOZORNĚNÍ - Pokud trpíte kardiovaskuárním onemocněním nebo vážnými ledvinovými problémy, vždy konzultujte tyto produkty s vaším lékařem!

1. NEJLEPŠÍ FORMY HOŘČÍKU

magnezko3.jpg
  • MAGNESIUM TREONÁT (L-TREONÁT HOŘEČNATÝ) – zatím vykazuje nejlepší schopnost proniknout do mozku a příznivě ovlivňovat kognitivní funkce, paměť, soustředění, učení. Vhodný pro lidi s neurologickými problémy, starší pacienty.

  • MAGNESIUM TAURÁT (TAURÁT HOŘEČNATÝ) – nejlepší volba pro osoby, které trpí kardiovaskulárními problémy. Tento doplněk hořčíku zabraňuje arytmii a chrání srdce před poškozením způsobeným infarktem. Výrobek se snadno vstřebává a nemá projímavé účinky.

  • MAGNESIUM MALÁT (MALÁT HOŘEČNATÝ) – skvělá volba pro osoby, které trpí únavou. Kyselina jablečná je důležitou sloučeninou enzymů, které hrají důležitou roli pro energii.

  • MAGNESIUM GLYCINÁT (GLYCINÁT HOŘEČNATÝ) – jedna z nejvíce biologicky dostupných a vstřebatelných forem hořčíku, která navíc nevyvolává průjem. Zklidňující forma. Prochází mozkovou bariérou.

  • MAGNESIUM CHLORID (CHLORID HOŘEČNATÝ) – obsahuje pouze 12 % hořčíku. Zlepšuje funkci ledvin a zvyšuje látkovou výměnu.

  • MAGNESIUM KARBONÁT (UHLIČITAN HOŘEČNTÝ) - V ČR jej naleznete např. ve známé minerální vodě Magnesia. Vhodný pro osoby s poruchami trávení a žaludečními šťávami. Působí alkalicky, takže u překyselení žaludku ulevuje, ale není vhodné to s ním přehánět, protože kyselé prostředí žaludku je pro trávení bílkovin nutné.

  • · MAGNESIUM HYDROXID (HYDROXID HOŘEČNATÝ) - smíchat s vodou 1:1, nerozpouští se; aplikovat na plosky nohou, pod jazyk, místo zinku do deodorantu; primární funkce je projímadlo.

2. NEVHODNÉ FORMY HOŘČÍKU

  • MAGNESIUM OXID (OXID HOŘEČNATÝ) – tento typ je nabízen ve všech lékárnách – špatně se absorbuje.

  • MAGNESIUM SULFÁT (SÍRAN HOŘEČNATÝ) - orální užití – jedná se o úžasného pomocníka v boji při zácpě, ale bohužel obsahuje jen malé množství hořčíku. Koupele v epsomské soli jsou ale velmi užitečné, dezinfikují kůži. Pokud se činí pravidelně, dá se i takto hořčík docela dobře doplňovat, vhodné zejména pro děti. Další benefity koupelí v epsomské soli jsou zejména detoxikační, uvolňující a revitalizační (viz zde).

  • MAGNESIUM GLUTAMATE A ASPARTATE (GLUTAMÁT HOŘEČNATÝ A ASPARTAN HOŘEČNATÝ) obě tyto složky jsou nebezpečné, rozhodně se jim vyhněte. Aspartam je umělé sladidlo a obě složky jsou neurotoxickými sloučeninami, které se nevážou na jiné aminokyseliny!

3. SPORNÉ FORMY HOŘČÍKU

  • MAGNESIUM CITRÁT (CITRÁT HOŘEČNATÝ) – jeden z nejpopulárnějších doplňků hořčíku. Je levný a tělo jej snadno vstřebá. Kyselina citronová však působí jako mírné projímadlo. Tento typ je tak dobrou alternativou zejména pro osoby trpící zácpou a problémy s tlustým střevem. Lidé, kteří mají pravidelnou stolici, ne-li až příliš častou, by se tomuto složení měli vyhnout. Podle nejnovějších poznatků odborníků zabývajících se problematikou hořčíku existují názory, že tato forma také může negativně ovlivňovat ceruloplazmin, proto je lepší volit jiné formy.

  • MAGNESIUM OROTÁT (OROTÁT HOŘEČNATÝ) - je doporučován zejména pro své pozitivní účinky na kardiovaskulární systém, nicméně vysoké dávky orotátu hořčíku mohou způsobit průjem, nevolnost a břišní křeče. Opatrně musí suplement s orotátem užívat lidé s ledvinovým onemocněním. V ČR je tato forma dostupná pod SUKL registrovaným doplňkem Magnerot, který má ale bohužel velice špatné pomocné látky (např. cyklamát, mastek, kroskarmelóza), a nelze jej tedy doporučit z pohledu NT k užívání. Pokud si z nějakého důvodu přejete vyzkoušet formu orotát, volte čistý prášek z e-shopu Dr.Hoffman nebo produkty z iHerb (odkazy níže).

Mg formy a produkty, které splňují požadavky na dobrou vstřebatelnost a netoxickou kvalitu doporučujeme střídat, aby měl člověk přehled, který mu zabírá a vyhovuje nejvíc.

Každému může vyhovovat jiná forma, proto zkoušejte, pozorujte. Vyhýbejte se produktům, které mají příliš mnoho aditiv nebo nevhodné a špatně vstřebatelné formy. Nepoužívejte raději produkty, které obsahují více než dvě formy magnesia, u takových nelze dobře vypozorovat, jak vám daná forma magnesia sedne.

Nenechte se zmanipulovat lékárníkem nebo prodejcem, doporučování a prodej doplňků v lékárnách a eshopech je často ovlivněn komerčními zájmy a interními pravidly provozovatele, nikoli tím, co je ideální pro zákazníka! Zajímejte se o problematiku hořčíku, jeho důležitost se stále více a více skloňuje v odborných i alternativních kruzích.



Formy hořčíku a jejich působení

Tabulka forem a účinků z Mg group

Tabulka forem a účinků z Mg group

NÁSLEDUJÍCÍ FORMY NEDOPORUČUJEME UŽÍVAT VNITŘNĚ (orálně), nebo jen v některých případech (např. oxid hořečnatý):

  • MAGNESIUM CITRÁT (CITRÁT HOŘEČNATÝ) - není doporučená forma, může mít negativní vliv na ceruloplasmin.

  • LAKTÁT/MLÉČNAN HOŘEČNATÝ - není doporučená forma.

  • MAGNESIUM SULFÁT (SÍRAN HOŘEČNATÝ) - slouží spíše jako projímadlo, je to epsomská sůl, doporučuje se tedy hlavně transdermálně, jinak vnitřně působí projímavě.

  • MAGNESIUM OXID (OXID HOŘEČNATÝ) - má horší vstřebatelnost, doporučuje se pouze jako tzv. Mg mléko (magnesium milk), jako minoritní zdroj hořčíku je ok.

DOPORUČENÉ FORMY HOŘČÍKU

Magnezko4.jpg
  • MAGNESIUM GLYCINÁT (GLYCINÁT HOŘEČNATÝ) + další modifikace názvu, na které narazíte, jedná se stále o stejnou chelátovou formu: glycinate, bisglycinát, bisglycinate.

  • MAGNESIUM MALÁT (MALÁT HOŘEČNATÝ) - v češtině se můžete setkat s názvem jablečnan.

  • MAGNESIUM CHLORID (CHLORID HOŘEČNATÝ) = hořká sůl, Mg olej, Mg vločky, MgCl2 - především k transdermálnímu užití.

  • MAGNESIUM TREONÁT (L-TREONÁT HOŘEČNATÝ).

  • MAGNESIUM TAURÁT (TAURÁT HOŘEČNATÝ).

  • MAGNESIUM HYDROXID (HYDROXID HOŘEČNATÝ) - smíchat s vodou 1:1, nerozpouští se; aplikovat na plosky nohou, pod jazyk, místo zinku do deodorantu; primární funkce je projímadlo.


Dávkování

Dávkování: dle potřeby a kolik snesete. Doporučujeme začít dávkou na špičku lžičky (resp. 1 kapslí) a pomalu přidávat. Svůj strop poznáte celkem rychle, následoval by průjem. Při problémech, stresu, nemoci, je v Morleyho protokolu doporučená dávka 10-11 mg esenciálního hořčíku na 1 kg své váhy (Příklad: Na 60 kg je optimální dávka 600-660 mg esenciálního hořčíku). Ve stavu bez problémů (a po doplnění deficitu) je optimální dávka 5 mg esenciálního hořčíku na 1 kg své váhy, popř. dle svého těla. Je potřeba najíždět velmi pozvolna. Někomu může trvat i více než 18 měsíců, než se na dané množství dostane. Jednotlivé druhy se mohou společně kombinovat a každému sedne něco jiného. Ráno lze NAPŘÍKLAD začít malátem, v poledne taurát a večer glycinát apod. Vše jde doplnit transdermální formou (chlorid hořečnatý -> Mg olej) na uvolnění svalů před spaním a koupelí v epsomské soli (až 3x týdně min. 20 minut). Další variantou je hydroxid hořečnatý smíchaný s vodou (v zahraničí dostupný jako Milk of Magnesia = laxativum). Lze dát pod jazyk (lze vyplivnout nebo spolknout), potřít plosky, čistit zuby, přidat do deodorantu. NEní rozpustný ve vodě, takže lahvička je potřeba vždy řádně protřepat.


Podpora nadledvinek - ADRENAL KOKTEJL (AC)

Pokud suplementujete hořčík, je vhodné také podpořit nadledvinky. Pro tento účel nabízíme jednoduchý a bezpečný recept, tzv. adrenal support, který máme vyzkoušený a můžeme vřele doporučit. Existují i více propracované adrenal cocktail protokoly, kde se zároveň zohledňuje i doplnění draslíku a případně dalších minerálů, ale tyto je vhodné dobře prostudovat ve FB skupině Morleyho Robbinse - Magnesium advocacy group, kde je zároveň detailně popsán root protocol doplnění hořčíku a vhodná suplementace pro nadledvinky.

Aplikace ideálně 1 hodinu po jídle a 1-2 před jídlem. Typicky kolem 10. hodiny. Dle potřeby lze zařadit i druhý kolem 14. hodiny.

adrenal.jpg

Díky draslíku je směs zásaditá, takže neutralizuje kyselinu v žaludku, tj. např. zapít tím knedlo-zelo-vepřo není dobrý nápad.

Adrenal support (jednodušší verze podpory nadledvinek, vhodné i pro úplné začátečníky) najdete zde.

Pro osobní potřeby jsme vytvořili ještě modifikovanou verzi tzv. “ionťáku”, který zároveň vychází ze zjednodušené verze adrenálního koktejlu, tedy nápoje pro podporu nadledvinek.

Recept 1 (pít 1-2x denně mezi jídly, mohou i těhotné a kojící):

  • půl hrníčku Vincentky (minerální voda s přírodním jodem),

  • půl hrníčku dobré pitné vody,

  • lžička raw vit. C prášku, špička nože keltské soli (lze vynechat, Vincentka sůl již obsahuje).

Recept 2 (pít dle potřeby pro doplnění elektrolytů, zejména po námaze, vyčerpání, nemoci, 1-2x denně):

  • do cca 150-200 ml obyčejné vody vsypeme 1/4 lžičky vhodného raw vitamin C prášku extrakt (Pure radiance Raw C nebo Garden of life Raw C), případně lžičku prášku z celých plodů (acerola, camu camu, baobab, šípek), přidáme 1/4 lžičku keltské soli (celtic salt), která má lepší poměry draslíku a sodíku a také vyšší obsah Mg.

Recept dle Morleyho, tedy originální recept AC koktejlu:

· 1/4 lžičky růžové nebo keltské soli (dle nových info je lepší dávat přednost keltské soli, himálajská sůl je neekologická),

· 375 mg draslíku (3/4 lžičky vinného kamene nebo 1/4-1/2 lžičky hydrogenuhličitanu draselného, případně jiná forma draslíku, např. chlorid, glukonát - formu glukonát (potassium glukonate) doporučujeme upřednostnit, díky jeho nejlepší snášenlivosti na žaludek.

· 200-400 mg raw C (nepoužívejte syntetický vitamin C!!!).

Recepty je vhodné střídat, jelikož varianta s Vincentkou neobsahuje úplně ideální poměry minerálů, které potřebujeme.

Pokud se vším teprve začínáte, začněte AC třeba týden a poté začněte pomalu přidávat hořčík.

Pěkně sepsaný článek na blogu NT eshopu terrapotheka.cz :
https://www.terrapotheka.cz/koktej-pro-podporu-nadledvinek


UŽÍVÁNÍ Mg a AC BĚHEM KOJENÍ A TĚHOTENSTVÍ:

Kojící a těhotné ženy se počítají jako zdravé osoby. Těhotné si mohou navíc připočítat ke své váze i váhu dítěte, a tím si tak zvýšit dávku hořčíku. Těhotným doporučujeme najíždět na protokol, jak jim žaludek dovolí .
U dětí preferujeme topické formy podání a potraviny bohaté na dané prvky /video o dětském protokolu
zde/; u starších vybíráme čisté formy bez aditiv. U chronicky nemocných a dětí je vždy vhodné konzultovat s lékařem!





AC koktej a draslík dodatky a vysvětlení

(Zdrojem jsou opět komentáře adminů z Mg group)

V této pasáži se pokusíme srozumitelně vysvětlit, proč je u suplementace Mg důležité věnovat pozornost AC koktejlu a draslíku jako takovému.

Nekojící dospělý by měl přijmout 4700 mg (ano 4,7 gramů) draslíku denně. V tomto ohledu je i AC koktej jen takové “malé pošolíchání” a rozhodně se nemusíte obávat, že byste si tímto způsobily hyperkalémii (stav vznikající nadbytkem draslíku v těle).

Mnohdy slýcháváme argument, “já mám draslíku dost, jím pravidelně banány”. S banány však vyvstává problém kvůli poměrně vysokému obsahu cukru, pokud byste měli sníst dostatek banánů k optimální hladině draslíku, přijmete opravdu zbytečně velké množství fruktózy a tím si můžete zadělávat zase na jiné zdravotní potíže.

V rámci pestré stravy se dají banány počítat jako okrajový zdroj draslíku, ale rozhodně na nich nedoporučujeme stavět. Efektivní přísun skrze potravu je draslíkový vývar. Na tento se doporučuje použít slupky z bio brambor/mrkve (a další zejména kořenové zeleniny) a udělat klasický vývar. Omyté slupky lze střádat v mrazáku. Vývar pak použít jako klasickou polévku, nebo v něm dál vařit např těstoviny, rýži atd. Další tipy na potraviny bohaté na draslík naleznete na fotce.

Dalším způsobem, jak kromě AC koktejlu včlenit více draslíku do své každodenní rutiny, je použití chloridu draselného do běžné nerafinované soli, s kterou solíte jídlo. Chlorid draselný (je to vlastně draselná sůl) je sám o sobě levný zdroj, chutná slaně, takže si v soli nijak spolu neodporují. Přesný poměr lze vypočítat z poměrů originálního receptu na AC. Odpovídá to cca 0,75 g draslíku(KCl) na 0,5 g keltské soli (NaCl). Pokud si neumíte poměr přesně navážit, pak se držte alespoň jednoduchého základního poměru: 3 díly draslíku (KCl) a 2 díly kelstké soli. Chlorid draselný seženete například na fichemě, ale dokáže vám ho prodat i schopný lékárník. Tuto formu doporučujeme spíše do soli, pokud jí budete pít rozpuštěnou ve vodě, jak doporučují některé recepty a zdroje, nemusí to dělat dobře vašemu žaludku, snižuje tvorbu žaludečních kyselin.

A teď k jádru pudla (draslíku), proč je vhodné ho začlenit do suplementace Mg, proč je důležitý?

Symptomy nedostatku a přebytku K (draslíku) se hodně kopírují a navíc tabulky nereflektují poměr k sodíku, takže řízení se tabulkou (referenční mezí udanou v lab. rozborech) není směrodatné. Navíc pokud přijdete k odběru hezky rozběhnutí a ještě poslušně zapumpujete, tak vám hodnota draslíku krásně vystřelí vzhůru. Nemusí pak vůbec odpovídat vaší skutečné hladině a nemáte pak představu o vaší potřebě. Pokud se stane, že i z běžného odběru vám vyjde nižší hladina draslíku, nebo jste dokonce pod referenční mezí, pak si můžete být jisti, že máte draslík v silném deficitu.

Problémy s draslíkem a hořčíkem jsou tyto:

1. Mg je antagonistou, takže při kontinuálním přísunu Mg se K mírně snižuje. Není to radikální, ale zde řešíme dlouhodobé podávání, takže je na to třeba myslet. Draslík je antagonistou sodíku, takže když klesne draslík, sodík vyleze a už se to pěkně veze. Vzniká nerovnováha.

2. Draslík nemá žádné zásobárny v těle. Buď je, nebo není. Tělo jej neukládá. Velké množství draslíku je v ledvinách. Ale zde dochází k obrovskému znehodnocení ve chvíli, kdy se suplementuje vitamin D. Proces obnovení je opravdu dlouhý a pouhé vynechání suplementace D jej nesrovná.

SHRNUTÍ: ·

Draslík je tedy vhodné TAKÉ zařadit při pravidelné suplementaci Mg

· Draslík lze tělu dodat formou tzv. Adrenal kotejlu (AC coctail), který má širší využití a další efekty pro tělo, jako například snížení míry únavy a podpora funkce nadledvinek.

· Do adrenal koktejlu můžete použít různé čisté prášky (formy) draslíku, nejčastěji doporučujeme formu glukonát (potassium glukonate), pro jeho dobrou snášenlivost. Levnější formy jsou chlorid draselný, nebo hydrogenvinan draselný. Draslík ve formě glukonátu seženete v čisté formě například od f NOW. Na iherb zde, v čr např. zde nebo jiné eshopy

· Pokud se z nějakého důvodu nemůžete pustit do AC koktejlu, použijte alespoň KCl (chlorid draselný) smíchaný s keltskou solí v poměru 2/3, tedy 2 díly draslíku a 3 díly keltské soli. Touto směsí si solte běžné pokrmy.

· Seznamte se s potravinami bohatými na draslík a dle svých možností a sezony je začleňte do stravy. Zde naleznete tabulku potravin s vysokým obsahem draslíku a jejich konkrétní hodnoty. Některé tabulky se v detailech mírně liší , ale základem je zařadit tyto potraviny na seznam běžně používaných potravin. Není nutné se přísně držet čísla jako takového, důležité je, aby přísun těchto potravin byl kontinuální, tedy každodenní.


potraviny obsahující draslík

potraviny obsahující draslík

Zde naleznete tabulku potravin s vysokým obsahem draslíku a jejich konkrétní hodnoty

https://www.myfooddata.com/articles/food-sources-of-potassium.php?fbclid=IwAR1dWWPlYdTjqET27-FEWaWbq00znqZ7JqAwdNK2bqtYBhtezDM5TQyQZTU

Některé tabulky se v detailech mírně liší , ale základem je zařadit tyto potraviny na seznam běžně používaných potravin. Není nutné se přísně držet čísla jako takového, důležité je, aby přísun těchto potravin byl kontinuální, tedy každodenní.

Tipy dalšího využití draslíku

Draslík můžete s úspěchem používat také při akutních stavech (bolest hlavy, nástup migrény, křeče). Zde se doporučuje podat draslík sublingválně, tedy dát draslík pod jazyk. Udělat trochu kašičky (draslík s vodou) a držet pod jazykem aspoň 5 min. Opakovat po 15 min. Pokud nemá efekt ani po 3. opakování, tak nemá smysl. Pokud funguje, tak lze opakovat i vícekrát. Množství: Co se vejde. Ono to je třeba 1/4 lžičky, ani možná to ne + kapka vody, aby to nebylo příliš koncentrované. Poté lze po chvíli působení vyplivnout. Na tuto výpomoc lze použít draslík ve formě chloridu draselného, nebo i glukonátu draselného (potassium glukonate).

A teď se opět vracíme k AC koktejlu a proč musí obsahovat vitamin C

Mg asistuje v enzymatickým procesech, kterých je přes 3000!

Hodně z nich zahrnuje hormonální aktivitu. Tím nemáme na mysli, že by z ničeho nic začalo tělo produkovat nadměrné množství hormonu. Nýbrž to, že se snaží hormonální procesy a nerovnováhu narovnat a kompenzovat. Což znamená větší úsilí. Únava nadledvinek se projevuje především fyzickou únavou (taková ta mrtvolná únava), ale také třeba dutou hlavou "prostě vám to nemyslí".

Vitamin C je v AC důležitý, jelikož 2/3 zásob C v těle je právě využito v nadledvinkami. Také je třeba mít na mysli, že protokol je forma detoxu a C je společně s E antioxidant, který napomáhá narovnání železa. A navíc vitamin C je to, co hydratuje buňky. Takže ano, C je ve smyslu AC potřeba dodržet. Původní recept zahrnuje cca 60 mg vit C, ale nezávisle na sobě lidé hlásili efekt až po zhruba + 150 mg vitaminu C, tedy doporučujeme spíše tuto dávku do AC koktejlu. Vždy používejte přírodní verzi votaminu C, původní AC koktejl a protokol nedoporučuje syntetické verze vitaminu C.

Z TEORIE K CA /VÁPNÍK/:

Ca, Mg, K, Na jsou elektrolyty, které MUSÍ být v rovnováze. Mg je potřeba doplňovat s adrenal koktejlem (Na + K), Ca bývá v zásobě rozházené po těle. Klíčem jsou jednotlivé poměry prvků vůči sobě, ani dílčí výsledky nejsou vypovídající.

1. Kde není Mg, není ani Ca

2. Kde se Mg zvedne, tam se zvedne Ca

3. Kde se uměle zvedá Ca, tam se SNIŽUJE Mg.

Jinak řečeno, klíčem je Mg. Ca máme dost ve vodě, v potravinách, minerálních vodách (vhodná je Magnesia).

Suplementace vápníku - ano či ne? Zde

Pokud i tak trváte na doplňování, optimální forma Ca je laktát (+ kofaktory Mg s kofaktory a AC, K2, D3, boron)....2:1 /Mg:Ca/.

Testuje se ionizovaný vápník a nejen standardní vápník v séru vzhledem na přesnost. Mezi těmito dvěma testy je obrovský rozdíl. Jeden měří vápník v krvi /sérum/ a tento rozsah je z dobrého důvodu extrémně úzký - i trochu mimo rozsah je pro tělo katastrofální. Ionizovaný vápník měří vápník v celém těle. Toto bude zahrnovat hladinu vápníku v tkáních /kde by neměl být/. Stane se to proto, že tělo bojuje udržet vápník v séru v jeho úzkém rozsahu.


NÁVOD NA PŘÍPRAVU KOUPELE SE SÍRANEM HOŘEČNATÝM

epsomska sul.jpg

Síran hořečnatý neboli tzv. epsomskou sůl kupujte ve farmaceutické nebo potravinářské kvalitě. Jako země původu je ideální Německo.

Koupele v epsomské soli, které zklidňují a lehce detoxikují, jsou také vhodné při ekzému. Pomáhají u neklidných dětí a u problémů se zácpou. Pozor, sůl může být projímavá, pokud si dítě srkne, ale neublíží.

Dávkování (na velikost standardní vany, pro malé vaničky upravte):

  • do 30 kg: 1/2 hrnku,

  • od 30kg 1 hrnek,

  • dospělí až 2 hrnky .

NÁVOD NA PŘÍPRAVU MG OLEJE K POTÍRÁNÍ KŮŽE

Pro transdermální (přes kůži) aplikaci budeme potřebovat čistý prášek chloridu hořečnatého smíchaný s vodou. Aplikuje se na kůži buď potíráním nebo formou postřiku ze spreje. Lze ho samotný přidávat i do koupelí, podobně jako epsomskou sůl. Zde ale existuje větší pravděpodobnost předávkování (větší plocha kůže = vyšší dávka).

Mg olej připravíte jednoduše tak, že smícháte chlorid hořečnatý (magnesium chloride, magnesium flakes, MgCl2 hexahydrát, kupovat ve farmaceutické kvalitě, např. na fichema.cz, cena cca 79 kč za 400 g) v dávce cca 10 - 12 g (1 pol. lžíce) s vodou (1-2 pol. lžíce), nejlépe ve skleněné nádobě, necháte krystalky rozpustit a následnou mírně olejovitou emulzí potíráte nebo postříkáte sprejem nohy (lýtka, stehna). Vyhněte se sliznicím, genitáliím, obličeji. Pokud roztok uděláte koncentrovanější, bude na těle mírně štípat a mravenčit, což ale není nežádoucí reakce. (Setkali jsme se dokonce s názorem, že více po aplikaci trpí štípáním lidé s deficitem, nemohu ale doložit, je to spíše o citlivosti kůže, každopádně u většiny lidí po několika aplikacích pocit štípání slábne.) Nepřipravujte více než 50 ml a dbejte na desinfekci a hygienu nástrojů!

Ponechte působit cca 20 min, poté osprchujte. Pokud by bylo mravenčení moc intenzivní, smyjte a příště připravte roztok slabší, nebo jen přetřete trochou vody a nechte ještě chvíli působit. Do spreje můžete vytvořit méně koncentrovanou směs, tedy přidat k lžíci prášku více vody a přes den průběžně stříkat a již nesmývat. Takto by měl být Mg olej doplňován min. po dobu 2-3 měsíců i déle, než se jeho hladina v těle optimálně dorovná.

Kvůli hromadění chloridů v těle doporučuji dodržovat pitný režim, případně zvýšit příjem vody. Pokud se i po opakované aplikaci Mg oleje setkáte s výrazným začervenáním, které neustává, případně i vyrážkou nebo velmi nepříjemnými pocity, nepokračujte dále s touto formou a volte buď orální suplementaci nebo transdermálně spíše epsomskou sůl (lze zakoupit i přes některé lékárny, např. zde).

Mg olej z chloridu nepoužívejte u dětí do 3 let, dále dle individuální snášenlivosti. Dětská pokožka je velmi citlivá a patrně by jim pocit štípání byl nepříjemný. U takto malých dětí volte koupele v epsomské soli (volte zdroj Německo, nikoli Polsko, dodavatel by měl uvádět původ). Další vhodnou alternativou je kašička z hydroxidu hořečnatého s vodou (1:1).

Nepoužívejte na narušenou kůži, zranění či ekzém!

V případě, že se objeví průjem, snižte dávku, nebo den dva vynechejte. Nebývá to však obvyklé. Ojediněle se může objevit začervenání kůže, mělo by ale po omytí vodou samo odeznít. Nebývá to však obvyklé. Ojediněle se může objevit začervenání kůže, mělo by ale po omytí vodou samo odeznít. Za neověřené zdroje chloridu neručíme, proto kupujte vždy farmaceutickou nebo potravinářskou kvalitu!

Vnitřní užívání je možné, ale osobně ho nemáme vyzkoušené a i na webech, kde se toto doporučuje, se u vnitřního užívání objevují rozpory, ne každému to sedne, je to velmi individuální. Proto si v případě, že chcete vyzkoušet vnitřní užití, vše pečlivě nastudujte, na internetu najdete zdroje a návody, případně napište Pavla XBand, která vás odkáže na weby, ze kterých čerpala. Nicméně osobně se k vnitřnímu užití chloridu hořečnatého nepřikláníme z důvodu možných nežádoucích účinků díky hromadění chloridů v těle. K vnitřnímu užití se lépe hodí formy bisglycinát, treonát, malát, uhličitan-carbonate, taurát (viz výše). Pro začátečníky či bojácnější laiky doporučujeme vyzkoušet DIY sadu na výrobu hořčíkového oleje z e-shopu Terrapotheka.


Chlorid hořečnatý v oleji

magnezko8.jpg

Dle tohoto DIY receptu lze Mg vločky nebo chlorid hořečnatý vyšlehat spolu s bambuckým máslem do mazacího krému (lotion). Můžete zkusit zjednodušenou verzi bez včelího vosku, který doma každý nemá, tedy jen bambucké máslo a chlorid hořečnatý, který předem rozpustíme v menším množství vody a poté vyšleháme spolu s bambuckým máslem. Vznikne krémovější emulze, která se velice hezky nanáší, odpadá tak nepříjemní stékání. Vzhledem k vodní složce bez použití konzervačního činidla doporučujeme nedělat velkou zásobu a udržovat vzniklý produkt v chladu. Upozorňujeme, že tento způsob aplikace doporučujeme spíš jako kompromis, protože vstřebatelnost hořčíku přes pokožku spolu s oleji (chlorid hořečnatý smíchaný s olejem nebo máslem, nikoli s vodou) se jeví mnohem menší. Vhodné je opravdu jen tehdy, když jinak chlorid hořečnatý s vodou nesnesete a bylo by asi pak dobré doplnit i orálně.


Odkazy na konkrétní produkty a tipy

Návod na objednávku z eshopu iHerb naleznete v souboru zde .

VHODNÉ A DOPORUČENÉ PRODUKTY nově najdete
zde v tabulce.

a-young-brunette-woman-takes-a-milk-bath-PWQBZER.jpg

Zde naleznete článek o koupelích v epsomské soli a návod jak na to.

Benefity koupelí v epsomské soli lze využít i během onkologické léčby, více se (v angličtině) dočtete např. zde.

Zakoupit lze např. zde, zde, zde, zde nebo v dalších e-shopech (www.awashop.cz, fichema, www.prirodaregeneruje.cz, www.netoxickadomacnost.cz).



ZDROJE

Informace a dávkování pochází z manuálu pro The Root Cause Protocol od Morleyho Robbinse (dostupné na www.therootcauseprotocol.com ) a jeho skupiny Magnesium Advocacy Group, s laskavým svolením jejích adminů.

Zde článek o transdermálním použití chloridu (Mg olejů) jako pomoc při sportovních zraněních a k rychlejší regeneraci (svaly, šlachy, úpony).Jak magnesium může posilovat zubní sklovinu, se dočtete např. zde . Studie k Diagnostikování nedostatku hořčíku (Shrnutí a komentář ke studii vypracoval Kay B. Franz, RD, PhD, FACN) dostupná zde .

V tomhle článku se předsedkyně organizace Svět non toxic z.s., Pavla Pavlištová snažila pomoct s orientací všem, kteří v tématu hořčík a suplementace ještě tápou.

Některé uvedené informace o hořčíku byly převzaty z webu nejenleky.cz, se svolením autora (Ing. Jan Bydžovský) a dalších volně dostupných zdrojů, zejména z FB skupiny Magnesium Advocacy Group, svolení k šíření jsme vyjednali a obdrželi. Návod na přípravu Mg oleje z chloridu hořečnatého pochází z webu Zdraví A-Z, další informace o hořčíku, jeho působení a vstřebatelnosti pocházejí z různých zahraničních odborných webů.



Zpracovala Pavla Pavlištová ve spolupráci s Veronikou Vančovou.

Text slouží výhradně pro účely organizace Svět Non Toxic, další šíření a kopírování pouze s naším písemným svolením. Mějte prosím na paměti, že sestavení a ověření souboru s informacemi takového rozsahu zabere několik měsíců, v případě shromažďování a ověření zkušeností mnohdy i let práce. Respektujte prosím, že šířením informací bez našeho vědomí, může dojít k překroucení nebo vytržení z kontextu a případné nesprávné aplikaci. Pokud si sami nejste jisti, jak postupovat, můžete se na nás obrátit.

Oceníme, když nám za naši snahu pomůžete dobrovolným příspěvkem na účet spolku.

Pokud Vám informace v tomto a jiných souborech byly prospěšné a rádi byste podpořili naši činnost, můžete zaslat jakýkoli dobrovolný příspěvek na účet registrovaného spolku Svět Non Toxic, z. s. Tímto nás podpoříte v další osvětové aktivitě, pořádání besed, přednášek, natáčení videí na YT kanál Svět non toxic aj.

ČÍSLO ÚČTU SVĚT NON TOXIC, Z. S.: 2301559464 /2010 (FIO BANKA)

Za obsah externích odkazů nepřebíráme žádnou zodpovědnost.

Veškeré informace, obsah a materiály tohoto dokumentu slouží pouze k informačním účelům a nenahrazují konzultace, diagnostiku, ani lékařskou péči kvalifikovaného lékaře.

Informace zahrnuté v tomto dokumentu vycházejí z různých zdrojů a nejsou kompletní. Informace získané z tohoto dokumentu jsou podávány "tak jak jsou" a bez záruky správné interpretace, implementaci a využití.

PROHLÁŠENÍ: Informace sdílené na této stránce mají pouze informativní charakter, neneseme zodpovědnost za jakákoli případná rizika spjatá s interpretací a aplikací, které by vedly ke zhoršování zdravotního stavu, nebo nebyly v souladu s léčbou doporučenou lékařem. Zodpovědnost za praktikování doporučovaných postupů si nese každý sám. Sdílíme zde informace a zkušenosti, které ale neslouží jako náhrada lékařské péče. Autoři souborů neposkytují individuálnímu čtenáři žádné odborné rady, služby ani garance. Myšlenky, postupy a doporučení zde uvedená nenahrazují návštěvu lékaře nebo lékařský dozor, pokud ho váš zdravotní stav vyžaduje. Nejsme odpovědní za jakékoli škody či ztráty považované za vzniklé na základě informací nebo doporučení na této stránce. JAKÉKOLIV KOPÍROVANÍ bez souhlasu autorů JE PŘÍSNĚ ZAKÁZANÉ!

Updated: 13.1.2024