Vitamin D v pojetí Non toxic

unsplash-image-Xwb1XpN7nEQ.jpg

UPOZORNĚNÍ:

TENTO DOKUMENT NEMÁ SLOUŽIT APRIORI JAKO NAVÁDĚNÍ K VYNECHÁNÍ SUPLEMENTACE VITAMÍNU D3 A NEPOPÍRÁ JEHO DŮLEŽITOST PRO KOSTERNÍ APARÁT, IMUNITU ATD. V SOUČASNÉ DOBĚ SE UKAZUJE, ŽE DEFICIT VITAMÍU D3 JE VE VELKÉ ČÁSTI POPULACE REÁLNÝ PROBLÉM (STEJNĚ JAKO NADBYTEK ZPŮSOBENÝ NEVHODNOU SUPLEMENTACÍ).

V RÁMCI NON TOXIC SE PRIMÁRNĚ SNAŽÍME OSVĚTLIT DŮVODY, JAK MŮŽE ŠPATNĚ UCHOPENÁ SUPLEMENTACE OGANISMUS ZATÍŽIT. JEDNÁ SE PŘEDEVŠÍM O POUŽÍVÁNÍ VYSOKÝCH DÁVEK ZEJMÉNA SYNTETICKÝCH DOPLŇKŮ TYPU VIGANTOL (BĚŽNĚ OBSAHUJE NEVHODNÉ KONZERVAČNÍ LÁTKY) A POUŽÍVÁNÍ SUPLEMENTACE BEZ TZV. KOFAKTORŮ. TO JEST DŮLEŽITÝCH PRVKŮ, KTERÉ ZAJIŠTUJÍ SPRÁVNÝ METABOLISMUS A FUNKCI VITAMÍNU D V TĚLE.

MEZI TYTO KOFAKTORY PATŘÍ ZEJMÉNA KVALITNÍ ZDROJ VITAMÍNU K2 (VE FORMĚ MK7) A MAGNESIUM. MEZI DALŠÍ KOFAKTORY MŮŽEME ZAŘADIT NAPŘÍKLAD I BORON. VELMI DŮLEŽITOU SOUČÁSTÍ SUPLEMENTACE VITAMÍNU D3 JE TÉŽ PŘÍJEM PŘIROZENÉHO ZDROJE RETINOLU.

POKUD SE PRACUJE S VHODNĚ ZVOLENOU DÁVKOU A DOPLŇKEM VITAMINU D3 (TEDY NAPŘ KVALITNÍ PRODUKT D3+K2 Z ŘAS), NEMĚLO BY DOCHÁZET K NEŽÁDOUCÍM KALCIFIKACÍM V ORGANISMU, COŽ JE HLAVNÍ PROBLÉM, PŘED KTERÝM V SOUVISLOSTI S PODÁVÁNÍM VITAMÍNU D NĚKTEŘÍ TERAPEUTÉ NEBO ALTERNATIVNÍ ODBORNÍCI VARUJÍ.

NE VŽDY JE ALE REÁLNÉ PŘIJMOUT DOSTATEČNÉ MNOŽSTVÍ VITAMÍNU D3 POUZE ZE STRAVY NEBO ZE SLUNCE.

NA PŘIROZENOU SUPLEMENTACI ODKAZUJE PRÁVĚ RCP PROTOKOL (KTERÝ JE HLAVNÍ “NEPŘÍTEL” SUPLEMENTACE VITAMÍNU D3) A ČÁST ARGUMENTŮ Z TOHOTO PROTOKOLU (ROOT CAUSE PROTOKOL DE MORLEY ROBBINSE) ZDE UVÁDÍME, ALE NEJSME PRIMÁRNĚ SKUPINA, KTERÁ HO BEZE ZBYTKU NÁSLEDUJE.

V SOUČASNOSTI LZE TOTIŽ I NA ZÁKLADĚ DNA TESTŮ* PROVÉST ANALÝZU NAŠÍ INDIVIDUÁLNÍ SCHOPNOSTI VITAMIN D3 KONVERTOVAT KŮŽÍ A UKAZUJE SE, ŽE URČITÉ PROCENTO POPULACE MÁ TUTO SCHOPNOST JEDNAK VELMI OMEZENOU A ZA DRUHÉ TATO KLESÁ I VĚKEM. NE KAŽDÝ TEDY MŮŽE SPOLÉHAT POUZE NA SLUNEČNÍ OSVIT. ZDROJE ZE STRAVY JSOU V NAŠICH STŘEDOEVROPSKÝCH PODMÍNKÁCH ABSOLUTNĚ ZANEDBATELNÉ. SLUNEČNÍ OSVIT V NAŠICH PODMÍKÁCH NEMUSÍ NUTNĚ STAČIT OSOBÁM S HORŠÍ KONVERZÍ VITAMÍNU D3.

TESTY HLADIN VITAMÍNU D3 LZE DNES PROVÉST SICE POUZE ZE SÉRA (BUNĚČNÉ ŽÁDNÝ TEST NENABÍZÍ), ALE POMĚRNĚ PŘESNÉ TESTY VOLNÉHO 25(OH) JSOU JIŽ ŠIROCE DOSTUPNÉ NAPŘ. PŘES LABORATOŘ SYNLAB. POKUD SI BUDETE HLADINY MĚŘIT PRAVIDELNĚ, POVEDE TO K MONITOROVÁNÍ TENDENCE. JE-LI TATO STABILNĚ VÝRAZNĚ DEFICITNÍ, TAK LZE I BEZ GENETICKÝVH TESTŮ USUZOVAT, ŽE SE POTÝKÁTE S NEDOSTATKEM. BĚŽNĚ TYTO OSOBY SE STABILNĚ VÝRAZNÝM NEDOSTATKEM A ŽÁDNOU (NEBO CHYBNĚ VEDENOU SUPLEMENTACÍ) VYKAZUJÍ VYŠŠÍ NEMOCNOST, HORŠÍ KOSTERNÍ MARKERY A ZDRAVÍ POHYBOVÉHO APARÁTU A MNOHÉ DALŠÍ SYMPTOMY.

*V případě zájmu o bližší informace o genetických testech hledejte “DNA health od Nordic laboratories”.

Testy hladiny vitamínu D (25 OH) samoplátce:

https://www.eshop-synlab.cz/vitamin-d/


  1. Jak se řeší suplementace vit D v rámci non toxic, rizika

  2. Jak se měří vitamin D a co znamenají hodnoty. Jaké množství “hormonu D” je ideální?

  3. Jak doplňovat přírodní D

  4. Proč nesuplementovat syntetický “hormon D”?

  5. Kompromisní doplňky



1. Jak se řeší suplementace vitaminu D v rámci non toxic? Jaká jsou rizika?


Co potřebujete vědět o vitaminu D a jeho doplnění, abyste nenadělali víc škody, než užitku?

Velmi často se vaše dotazy na skupině týkají suplementace vitaminu D. Postoj našeho teamu k umělé suplementaci tohoto vitaminu, (z chemického hlediska spíše hormonu!), je velmi zdrženlivý.


unsplash-image-absT1BNRDAI.jpg

Opakovaně zdůrazňujeme, že ideální je upřednostnit slunce, coby nejpřirozenější zdroj.

Přesto mezi mnohými lidmi panuje o suplementaci vitaminu D řada mýtů, a bohužel i některé odborné autority hlásají, že jeho umělá dotace vysokými dávkami je nutná. Rádi bychom toto zavádějící tvrzení upřesnili.

K umělé suplementaci se lidé často uchylují mnohdy pouze z přesvědčení, které velkou měrou podporují mainstreamová média, že se v naší populaci jedná o deficitní prvek.

Ti skeptičtější se snaží suplementovat (doplňovat) až na základě výsledků krve, bohužel tyto jsou v převážné většině mylně interpretovány.

Pro začátek si pročtěte například tento článek, který poukazuje na mylné závěry a tvrzení o umělé suplementaci (doplňování).


Informace od Carolyn Dean o souvislosti vitamínu D a magnesia najdete také v knize přední naturopatické odbornice na ženské hormonální zdraví Lary Briden.
https://www.larabriden.com/8-ways-that-magnesium-rescues-hormones/

A teď se již vrhneme na problematiku vitaminu D, tak, jak jej prezentuje Morley Robbins, odborník a světová autorita léčebné suplementace hořčíku a zakladatel magnesium protokolu, který zde najdete v instantní formě v souboru “Hořčík”.

*poznámka

informace které zde zprostředkujeme nemají představovat návod na to, jak máte suplementovat ve vaší konkrétní situace, nenahrazují léčbu a doporučení lékařem, slouží pouze pro volnou inspiraci. Neneseme zodpovědnost za to, jakým způsobem budou tyto informace interpretovány.

Zdrojem informací jsou posty, videa a komentáře Morleyho Robbinse a jeho týmu.

Jaké množství hormonu D je ideální?

22,5 - 52,5 nmol/l

10-21 ng/ml (USA)

V českých tabulkách hovoříme o spodní hranici až nedostatku, avšak cokoliv výše může již negativně ovlivňovat zdraví.

HODNOTY VITAMÍNU D V KREVNÍM SÉRU (pro ty, kteří mají rádi odbornější výklad, ostatní přeskočte)

Hladina vitamínu D se měří ve vzorku odebrané krve. V testu je kvantifikováno množství 25 hydroxyvitamínu D, což je forma vitamínu D, která je rozváděna po těle. Hodnoty výsledku testu se pak udávají v ng/ml (nanogramy 25 hydroxyvitamínu D v mililitru krve), nebo v nmol/l (nanomoly 25 hydroxyvitamínu D v litru krve). Obě jednotky je možné mezi sebou převádět. Zatímco ng/ml udávají váhové jednotky v 1 mililitru krve, nmol/l udávají počet molekul 25 hydroxyvitamínu D v litru krve.

[ng/ml] = x/2,5 (x = množství vitamínu D v nmol/l)

[nmol/l] = y*2,5 (y = množství vitamínu D v ng/ml)

Optimální hodnoty koncentrace 25 hydroxyvitamínu D v krvi jsou 30 – 60 ng/ml (75 – 150 nmol/l), většina populace těchto hodnot ale zdaleka nedosahuje.


unsplash-image-O__hzUqvXyY.jpg

Zajímavost:

Někdy muže být obsah vitamínu D v potravinách udáván také v hmotnostních jednotkách uncích (značka oz.). Unce na gramy převedeme násobením počtu uncí hodnotou 28,35. [1]


Bylo prokázáno, že vyšší dávky D nejsou prevencí lámání kostí. Naopak vyšší hodnoty uloženého D jsou spojovány s vyšším výskytem srdečních chorob a lámavostí kostí (Hodnoty užvaného vit D nad 800 UI denně).

Cholecalciferol zvyšuje calcium (vápník) v séru, ať už akutně nebo chronicky (závisí na dávce a velikosti osoby) a poškozuje ledviny.

D3 / cholekalciferol zabíjí krysy během pár minut až hodin tím, že zničí ledviny. Poškozuje i člověka v průběhu týdnů až měsíců, možná až let, tím, že nejdříve vytváří chronické zvýšení sérového vápníku. Tuto disbalanci se vaše tělo pokouší opravit, čímž se vytvoří renální (ledvinový) draslík, který pak postupuje do hyperkalémie, a pokud se v podávání vysokých dávek vit D pokračuje, tak to nevyhnutelně má za následek selhání ledvin - stejně jako u potkanů !

Původní zdroj info ve videu zde: https://www.youtube.com/watch?v=gJ_m5zJXUp0


2. Jak se měří vitamin D a co znamenají hodnoty, opáčko:

(překlad z materiálů: videa a posty Morley Robbinse, www.gotmag.org )

Měří se hodnota (storage form) 25OHD / úložný / a ne aktivní forma 1,25D. Pokud má vaše tělo dostatek D tak logicky bude zásoba v těle nízká, protože ho tělo nepotřebuje skladovat na později. Měří se hodnoty (storage), které nemají vypovídající hodnotu o skutečné hladině D. Lidé tedy nelogicky věří “epidemii” nízkého D v populaci, přestože výsledky měření nejsou vypovídající a interpretace tohoto nemá vůbec žádnou logiku.

Metabolismus tvorby D se děje v první řadě z podkožního 7dehydrocholesterolu a dále se metabolizuje na mnoho dalších forem D, které tělo zná. Pokud vit D tělu dodáme zvenčí, tak ho velmi zřídka pošle tam, kam chceme my!

I proto mívají lidé problémy s kalcifikací.

Hormon D se chová jako imunosupresant a to je další důvod, proč se lidem jejich potíže při užívání D zdánlivě zlepší. Je to podobné, jako když člověk užívá steroidy. Poskytuje to paliativní úlevu, ale maskuje základní příčinu a umožňuje nemoci postupovat bez omezení.


Skutečný název vitaminu D je secosteroid hormone D.

Problémy s kalcifikací jsou proto, že D mimo jiné způsobuje něco jako "bone-shuffeling" neboli vytahuje (laicky ne doslova) vápník z kostí a pak lidé musí suplemetovat K2, aby se vápník “vrátil do kostí zpět”.

Studie se ženami s osteoporózou ukazují, že dokonce při vyšších dávkách D dojde spíše ke zhoršení, než zlepšení stavu kostí.

Poměr mezi aktivním (1,25D) a storage (25OHD) má být 2: 1. Pokud je storage nízký nebo aktivní vysoký - oba případy jsou jen důsledkem toho, že je v těle nějaký problém, nejsou jeho přímou příčinou.

Robbins doporučuje k určení hladiny D poměr 1,25D, 25D, který by měl být 1.5 k 2.0 nebo 32 k 42.



Toto jsou krevní testy, které potřebujete provést, aby byl výsledek průkazný!:

  • Hořčík RBC (red blood cells), test z červených krvinek-erytrocytů

Sérová koncentrace magnézia má malou výpovědní hodnotu pro klinickou praxi. t.j. I když koncentrace sérového extracelulárního (mimo buňky) horčíku vychází v normě, nebo je dokonce zvýšená, stále to nevylučuje možný deficit magnézia!

  • Vitamín D, 1, 25-dihydroxy

  • Vitamín D, 25-hydroxy

  • Vápník, ionizovaný

  • Retinol sérum (vitamin A)

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4160567/?fbclid=IwAR0hOz68nOHhWyuWuUbWY82qrdhMthOAov-wLHUMSxme_xreR3XvSD2H_Bo

https://www.hopkinsmedicine.org/news/media/releases/vitamin_d_more_may_not_be_better?fbclid=IwAR1cKOZLzyW0twILdVTja7Ne5otoI8s13HvB-dcQzSpKmbCEz288s0IWhjM


unsplash-image-CjmlUpo3eAw.jpg

3. Jak doplňovat přírodní D

Přirozená spotřeba D3 je cca 400 UI denně u dospělého (čísla jsou samozřejmě orientační).

  • Klíčové je sluneční záření (UVB, proto pozor na krémy na opalování, pokud je používáte, připravujete se o možnost přirozené dotace vitaminu D!)

  • Potrava bohatá na D a kofaktory (kofaktorem k D je Mg! Bez něj se neobejdete)

  • masivně živočišný retinol (ten najdete pouze v živočišných zdrojích, jako jsou hovězí játra z volného chovu (tzv. “grass fed”) v menší míře vejce, dále např. pštrosí sádlo) a K2. Hovězí játra grass fed lze sehnat na trhu i lyofilizovaná v kapslích, jsou ale velmi drahá a cenově to bude pro vás náročnější, než zařadit játra do stravy. Pokud však játra jinak než v kapslích nezvládnete, pak najdete kapslovaná např. na eshopu terrapotheka.cz

  • Je vhodné zařadit potraviny bohaté na draslík a boron (boron bývá v menší míře v nesířených švestkách, jako kompromis lze zvolit boron pikolinát od NOW, seženete na iherb, ale i v čr eshopech).

  • Konzumovat Bio máslo a sýry, fermentované potraviny, bio hovězí masokostní vývary a orgány (játra).


Proč jíst vejce?

Vejce jsou překvapivě největším zdrojem vitaminu D v obvyklé české dietě pro všechny populační skupiny (od 4 roků věku).

unsplash-image-HxNunc_vnlg.jpg

poznámka teamu: zde to chápeme tak, že jsou největším zdrojem vit D pro starší děti a dospělé, protože mladší děti obvykle nekonzumují tolik vajec. Nejedná se o doporučení, že by mladší děti 4 let nemohli jíst vejce!

Kolik vitaminu D vejce obsahují?

Vitamin D je situován ve žloutkové části vejce a jeho obsah záleží na řadě faktorů (krmivo nosnice, místo, kde je chována aj.). Uvádí se, že vejce obsahují ve svém jedlém podílu 3 - 5 μg vitaminu D/100 g

V rámci dlouhodobého projektu (Monitoring dietární expozice 2014-15) provedlo CZVP-SZÚ analýzu vzorků slepičích vajec. Průměrný obsah vitaminu D (suma vit. D2+D3) v celých vařených vejcích (směsné chemické vzorky2) činil 4,01 μg/100 g (= asi dvě vejce velikosti „S“).

Vejce ale nejsou prospěšná pouze díky přítomnosti vitaminu D. Patří i mezi nejhodnotnější zdroj bílkovin vůbec, zejména díky vyváženému zastoupení esenciálních aminokyselin, ale i svoji dobrou stravitelností. Obsahují dále také prospěšné fosfolipidy (např. lecitin), bohaté spektrum minerálních látek, vitaminů, stopových prvků, biologicky aktivních látek (např. karotenoidů - lutein, zeaxantin...) mající pozitivní vliv na lidské zdraví. Dříve odborníci doporučovali se v konzumaci vajec mírnit, a to díky značnému množství cholesterolu ve žloutkové části, který může sehrávat roli při vzniku kardiovaskulárních onemocnění. V těle cholesterol ale zaujímá řadu důležitých funkcí (je součástí buněčných membrán, tvoří se z něj hormony, žlučové kyseliny, prekurzor vitaminu D v kůži...). Pokud je výrazně omezen jeho přívod potravou, vyrobí si jej tělo samo. Naopak, pokud je potravou přijímán, není ho tolik, zjednodušeně řečeno, v játrech syntetizováno. Navíc, jak nejnovější poznatky ukazují, ve vztahu ke vzniku onemocnění srdce a cév hraje významnější úlohu spíše celkové množství zkonzumovaného tuku, hlavně obsah nasycených a trans mastných kyselin ve stravě, obecná skladba jídelníčku jedince a celkový životní styl (kouření, pohybová aktivita...), než „pouze“ samotný cholesterol. Kdo má dobrou regulaci hladiny cholesterolu, nemusí se zase konzumace vajec tak obávat.



Olej z tresčích jater jako přirozený zdroj vitaminu D

1omega-3-fish-oil-capsules-PPCYK7X.jpg

Dle Morleyho (ale například také dle Gaps protokolu) hraje významnou roli olej z tresčích jater. Zde na skupině tedy často radíme a doporučujeme oleje zn. Rosita, Blue Ice, nicméně je zde problém s možnou oxidací a kontaminací těžkými kovy (tomu se nedá u mořských ryb vyhnout), proto nedoporučujeme dlouhodobé (celoroční) podávání. Rybí tuk jako takový ok není (takže žádný Mollers a podobné lékárnové a kupované oleje!), je třeba hledat olej z tresčích jater bez fortifikace dalšími vitaminy, tedy ve své zcela přirozené formě!

Také poměr je důležitý, poměry D3 : vitaminu A musí být 1:10 a více.

  • Jak zjistíte, zda můžete používat olej z tresčích jater (snášenlivost, možné alergie):

Test pro citlivé jedince:

Kapku oleje večer kápneme na předloktí a překryjeme náplastí. Pokud ráno nebude reakce, je možné začít podávat.

  • Jak podávat dětem:

Podávání začíná na 1 kapce a postupně se přidává až na plnou dívku (1/2 lžičky)

Dávkování u miminek:

Nejprve provedeme test citlivosti a následně podáváme tak, že pravidelně pomazáváme sliznici zadečku (doporučení doktorky Natashy Cambell McBride - GAPS).

Dávkování u kojenců a batolat:

Množství od 1 kapky až po 1/2 lžičky. Pokud je dítě již dokrmováno pevnou stravou, je ji možné po uvaření olejem zakápnout. (Toto dávkování je uvedeno v manuálu pro dětský RootCauseProtocol). Množství je vyhovující do cca 3,5 roku resp. 15 kg váhy dítěte. Dávku začínáme na 1 kapce a pokud je snášena dobře, lze postupně navyšovat až na 1/2 lžičky.

https://www.facebook.com/groups/MagnficentMommies



Měřte si přijaté déčko ze sluníčka:

Za pozornost také stojí aplikace do telefonu s názvem D minder, kde můžete sledovat množství získaného D a časovému odhadu, kdy pokožka vytváří hormon D.

Aplikace QSun zase informuje o intenzitě UV záření.


Proč nesuplementovat syntetický “hormon D”?

unsplash-image-OHxTNeAtNRs.jpg

Metabolismus běžné dávky (potrava + slunce) hormonu D je relativně rychlý. Avšak pokud zvýšíme dávku, proces se zpomalí a D se začíná ukládat v játrech. V horším případě naváže Ca (vápník) a uloží se v cévách. Tento stav známe pod pojmem kalcifikace cév a v naší populaci je nesmírně rozšířený, velmi často stojí za kardiovaskulárním onemocněním.

Kalcifikace cév, která souvisí s velkým množstvím D , se může rozvinout již v řádech několika dní, odeznít však může až v řádech měsíců!

Při vývoji plodu a následně několik měsíců po porodu dochází k tzv. imprintingu (pokud nevíš oč jde, použij Google), který je tímto hormonem narušován.

Při pokusech na myších byly prokázány změny v sexuálním chování. Dále nabourává metabolismus retinolu a ceruloplasminu tzv. snižuje hladinu železa. Zvyšuje enzym, který blokuje transfer železa do kostní dřeně.

Svou strukturou je velice podobný steroidům.

RIZIKA OSTEOPOROZY ZBLÍZKA A PROČ VE SKUTEČNOSTI NENÍ NA VINĚ DEFICIT VTAMINU D!

OSTEOPENIE/OSTEOPORÓZA :

Ca, Mg, K, Na jsou elektrolyty, které MUSÍ být v rovnováze. Mg je tedy potřeba doplňovat spolu s tzv. Adrenal koktejlem (SODÍK + DRASLÍK), více k AC koktejlu naleznete v souboru hořčík, nebo videa Hořčík na YT kanále Svět non toxic zde:

https://www.youtube.com/watch?v=kSGHL8Kow5I&t=1011s

Ca bývá v zásobě uložen na různých místech v těle. Důležité jsou poměry jednotlivých prvků (Ca : Mg)

Samostatné výsledky měření z krve proto ještě nejsou vypovídající!

Zapamatujte si:

1. Kde není Mg, (hořčík) není ani Ca (vápník)

2. Pokud správnou suplementací “zvednete” hladinu Mg, zvedne se i Ca

3. Ale pozor, pokud uměle zvedáte Ca, tam se SNIŽUJE Mg

Z tohoto vyplývá: klíčem k rovnováze a zdraví kostí je Mg (hořčík)!

Vápník je prvek, kterého máme většinou dost, dokonce až nadbytek. Je to dáno tím, že v naší zemi je ho velké množství v obyčejné vodě (čím tvrdší voda, tím více Ca), v potravinách, nebo minerálních vodách . Vápník je z potravy snadno vstřebatelný a půda v ČR je také na vápník, na rozdíl od jiných živin, dost bohatá.

Zkuste se tedy ještě znovu vrátit k celému textu výše a uvědomíte si, že vitamin, respektive spíše HORMON-D, MŮŽE BÝT PŘI NESPRÁVNÉM POCHOPENÍ PROBLEMATIKY VZÁJEMNÉ INTERAKCE A METABOLISMU PRVKŮ RIZIKOVÝ.

CO NAOPAK V TĚLE URČITĚ POTŘEBUJEME A NA CO VÁS V LÉKÁRNĚ NEUPOZORNÍ?

Jedna z komplexních potravin, která je dlouhodobě zanedbávána a kterou vaše tělo nesmírně ocení, jsou hovězí játra. Důvodem je to, že jsou skutečně zázračně komplexním zdrojem živin.

fried-liver-with-parsley-6TYRFVW.jpg

Pro využití všech benefitů této komplexní továrny živin potřebujete konzumovat játra od dobytka z volné pastvy, tedy skot chovaný a pastvený z větší části venku, ideálně v bio režimu. V ČR existuje mnoho hovězích farem v bio režimu, najděte si svého lokálního farmáře, nebo se informujte, kam takový zaváží. Bio hovězí játra nebývají drahá, na rozdíl od svaloviny, seženete je čerstvá, chlazená, v řádech desetikorun za kilo. Můžete je pak naporcovat a zamrazit. V kuchyni pak lze upravovat jakkoli, restovat, vařit, použít jako játrové knedlíčky do polévky nebo so vyrobit paštiku. Pro dospělého lze doporučit dávku cca 150g týdně jako preventivní.

Především jako jedna z mála potravin obsahují RETINOL ve své nejpřirozenější formě, stejně jako měď. Tyto prvky dokáží zmobilizovat špatně uložené železo ve vašich tkáních, což má mimo jiné také souvislost s výše zmíněnou osteoporózou.

(více zde)

https://www.facebook.com/groups/MagnesiumAdvocacy

http://www.4.waisays.com/ExcessiveCalcium.htm?fbclid=IwAR2E2YztjpcUfFv0j5LXbMWCExE7RD8gzAsEmaZBShYnB4qvWwYSjwTF1mg



Poznámka k zamyšlení:

Pokud by v lékárně na doplňku používali správný název pro vitamin D, tedy hormon D - také byste ho stále bez obav užívali?:) Asi byste byli opatrnější. V lékárně vám bohužel NIKDO neřekne, že nemáte žádnou kontrolu nad tím, co udělají ve vašem těle doplňky, které jsou rozpustné v tucích. Těm totiž chybí “tukové metabolity”. Ty vytváří vaše pokožka jen tehdy, když se sluníte. Proto je vitamin D ze slunce pro vaše tělo nejlépe “stravitelný”, dokáže ho syntetizovat.

VITAMIN D SYNTETIZOVANÝ VAŠÍ POKOŽKOU JE ROZPUSTNÝ VE VODĚ A PROTO JE NETOXICKÝ. TOTO ALE NELZE ŘÍCT O SYNTETICKÉM DOPLŇKU VITAMINU D!!!

Stále slyšíme, že vám vyšel nízký vitamin D v testech. Zachvátí vás panika...a běžíte do lékárny pro vitamin D...

Co na to pan Robbins?

Pokud se prostřednictvím testování a analýzy projeví, že váš vitamin D je skutečně '' nízký ", není to proto, že neberete doplňky, a pravděpodobně ani proto, že nemáte dostatek slunce! Je to proto, že máte málo hořčíku. Hořčík diktuje, co se ve vašem těle bude odehrávat s vitaminem D!


Závěrem

Kde není Mg, není ani D. Proto vřele doporučujeme začít suplementaci Mg s kofaktory a zařadit olej z tresčích jater a chodit ven. To je klíč k správné a zdravé hladině vitaminu D ve vašem těle.

https://bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/1741-7015-11-187?fbclid=IwAR0ItwopGlMXYravd7CjvICY8g_DNjVKyiKMWgGsrvVsY1YYR_gMkqH1iqk

https://m.facebook.com/groups/209740806026764?view=permalink&id=1056821284652041

https://m.facebook.com/groups/209740806026764?view=permalink&id=851065988560906

Podrobné informace o Mg naleznete v souboru hořčík a na YT kanále SNT zde: https://www.youtube.com/channel/UCYsJyAyF2v-QEV0C67K6SXg


Kompromisní SUPLEMENTY, pokud musíte používat:
nově najdete v tabulce
Vitamíny, minerály, potravinové doplňky

Dospělý 400 IU a dítě 200 IU + je k tomu nutný Mg s kofaktory + K2 + boron + masivně retinol (živočišný), čili hovězí játra z volného chovu.

Pro děti jsou vhodné např. formy z lišejníku (ale pozor, i tak to by pro prevenci kalcifikace mělo dítě mít současně zdroj retinolu, takže je učte na játra). Rybí oleje jsou ideální zdroj D3 během zimy pro děti.

Jak zjistíte, zda můžete používat olej z tresčích jater (snášenlivost, možné alergie):
Test citlivosti pro citlivé jedince.
Kapku oleje večer kápneme na předloktí a překryjeme náplastí. Pokud ráno nebude reakce, je možné začít podávat. Podávání začíná na 1 kapce a postupně se přidává.

Pěkné shrnutí k rozdílům u vitaminu D a proč se vyhnout zdrojům z lanolínu: https://trime.cz/blogs/news/rostlinny-vitamin-d-udrzitelna-volba-respektujici-prirodu

Kofaktor vitamin K2 z přirozených zdrojů: zelenina, fermenty (pickles, kysané zelí, kimchi, tibetská kefírová houba), kozí kefír, kozí sýr.


ZDROJE:

Se souhlasem vedení skupiny Magnesium group advocacy (pro navštívení vybraných FB stránek je potřeba být členem skupiny). Link na skupinu naleznete i v doporučovaných skupinách.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/260147#1

[1]https://www.testvitaminud.cz/jak-prevadet-jednotky.html?fbclid=IwAR1aoPzkBfLwZepAqieK57wHjzX3b75hfHWyUF-Rs-QRCbCe9CZJ8oe1fbY

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18541563/

https://www.sciencealert.com/the-largest-ever-clinical-study-on-vitamin-d-shows-we-re-wrong-about-its-benefits?fbclid=IwAR17AyfpSUPGpDlv5EPLD_D534Qw8nfku8uk8ybPDu7aiDKfVquwrPGZ6p4

Ze skupiny Magnesium Advocacy

https://www.facebook.com/groups/MagnesiumAdvocacy/permalink/1988371124564280/

https://m.facebook.com/groups/388392151228860?view=permalink&id=1714029791998416

https://academic.oup.com/jcem/article/97/8/2644/2823270?fbclid=IwAR17AyfpSUPGpDlv5EPLD_D534Qw8nfku8uk8ybPDu7aiDKfVquwrPGZ6p4#sthash.m5mHlQyT.dpuf

https://www.facebook.com/groups/517807781731760/about

https://www.facebook.com/notes/secosteroid-hormone-d/vitamin-d-testing-ratios-there-are-2-measurements-of-d-status/1426429424202920/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4160567/?fbclid=IwAR3Ev1PSc4PFugqRzj9VpSldKfDudkgiR8iFjVVTuYrGbTNm4b4IujREaSc

https://www.hopkinsmedicine.org/news/media/releases/vitamin_d_more_may_not_be_better?fbclid=IwAR31q-3kip7JY5rn7oxwfzNqV_5YAl2hwk2WwVy_Ui88S8F0MLcb0J39nLA.

vejce:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache%3AKIBIyYjEAK4J%3Ahttps%3A%2F%2Fwww.zdravaskolnijidelna.cz%2Fsystem%2Ffiles_force%2Fdocuments-for-download%2F3_vitamin_d_vejce.pdf%3Fdownload%3D1%20&cd=3&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&fbclid=IwAR2yhrEVSExyYeZjnhG46bwck2r8wUlCwx8rkkvehoAu-Cmnvmo4kbb6zy0



Pro účely skupiny a organizace svět non toxic zpracovala Pavla Pavlištová (Pavla XBand) a Veronika Vančová Veronika Varenka Vančová . Kopírování a sdílení souboru bez vědomí autorů je zakázáno.

Text slouží výhradně pro účely organizace Svět Non Toxic, další šíření a kopírování pouze s naším písemným svolením. Mějte prosím na paměti, že sestavení a ověření souboru s informacemi takového rozsahu zabere několik měsíců, v případě shromažďování a ověření zkušeností mnohdy i let práce. Respektujte prosím, že šířením informací bez našeho vědomí, může dojít k překroucení nebo vytržení z kontextu.

Oceníme, když nám za naši snahu pomůžete dobrovolným příspěvkem na účet spolku.

Pokud Vám informace v tomto a jiných souborech byly prospěšné a rádi byste podpořili naši činnost, můžete zaslat jakýkoli dobrovolný příspěvek na účet registrovaného spolku Svět Non Toxic, z. s. Tímto nás podpoříte v další osvětové aktivitě, pořádání besed, přednášek, natáčení videí na YT kanál Svět non toxic aj.

ČÍSLO ÚČTU SVĚT NON TOXIC, Z. S.: 2301559464 /2010 (FIO BANKA)

Za obsah externích odkazů nepřebíráme žádnou zodpovědnost.

Veškeré informace, obsah a materiály tohoto dokumentu slouží pouze k informačním účelům a nenahrazují konzultace, diagnostiku, ani lékařskou péči kvalifikovaného lékaře.
PROHLÁŠENÍ: Informace sdílené na této stránce mají pouze informativní charakter, neneseme zodpovědnost za jakákoli případná rizika spjatá s interpretací a aplikací, které by vedly ke zhoršování zdravotního stavu, nebo nebyly v souladu s léčbou doporučenou lékařem. Zodpovědnost za praktikování doporučovaných postupů si nese každý sám. Sdílíme zde informace a zkušenosti, které ale neslouží jako náhrada lékařské péče. Autoři souborů neposkytují individuálnímu čtenáři žádné odborné rady, služby ani garance. Myšlenky, postupy a doporučení zde uvedená nenahrazují návštěvu lékaře nebo lékařský dozor, pokud ho váš zdravotní stav vyžaduje. Nejsme odpovědní za jakékoli škody či ztráty považované za vzniklé na základě informací nebo doporučení na této stránce. JAKÉKOLIV KOPÍROVANÍ bez souhlasu autorů JE PŘÍSNĚ ZAKÁZANÉ!

Updated: 31.1.2024