Těhotenství a porod

OBSAH

  1. Suplementace

  2. Jak si ulevit, když vás trápí...

  3. Může se hodit

  4. Co s sebou do porodnice?

  5. Kojení


Jste těhotná nebo se otěhotnět snažíte? Chystáte se na porod? V tomto souboru jsme se pro vás pokusili shrnout ty nejrelevantnější informace týkající se jednoho z nejvýznamnějších období života ženy.






SUPLEMENTACE

  • KYSELINA LISTOVÁ

    • POZOR na formu, doporučujeme methylfolate, např. od firmy Jarrow nebo od Life Extension, ale tam je ve vysoké koncentraci, nebrat tedy denně!

    • POZOR na suplementaci kyseliny listové v druhé polovině těhotenství (syntetická kyselina listová, folic acid, ne methylfolate), studie poukazují na zvýšené riziko alergií a intolerancí!

    • Methylfolate by měl být v pořádku, ale po prvním trimestru není nutné ani důležité nadále doplňovat, stačí stravou - pokud samozřejmě není prokázán nedostatek apod.

  • HOŘČÍK (Mg)

    • veškeré informace o bezpečném doplnění hořčíku během těhotenství najdete v souboru věnovanému suplementaci Mg;

    • ohledně doporučovaného vysazení Mg v 34. tt: dle informací z FB skupiny Magnesium Advocacy Group je vhodné brát hořčík až do porodu bez pauzy, naopak to přináší benefity, konverzace s paní Mandy Chadwick ohledně Mg v těhotenství ze skupiny Magnesium Advocacy Group (v AJ s ČJ překladem) -> proč brát až do porodu bez pauzy, jaké to přináší benefity:

      • ANGLICKY (česky níže): Mandy Chadwick:
        “Dear Jana, I hope to clarify and reassure ladies that magnesium in pregnancy and childbirth is absolutely essential for so many reasons. There is no reason to stop. If I was to give any advice it is to increase magnesium and absolutely massage the hips, pelvis and pubic bone area with magnesium oil as labour begins. So many women struggle to birth babies and have tension in the pelvic area. As labor begins a woman releases several special birthing hormones. The hormone 'relaxin' which relaxes the ligaments in the pelvis is reliant on adequate magnesium. For the uterus to relax and birth with ease the mother needs to feel relaxed. Tension leads to reduced flow of vital birthing hormones. A relaxed uterus and pelvic area are vital! My clients give birth with ease. Babies slide into the world drug free, no cutting mothers, no forceps and now low mood after birth. I would like to see the evidence based research for the information you have been given. My advice is double magnesium not less. The calcium/magnesium ratio is also vital for preventing pre eclampsia for which women are given magnesium by IV!!!!!!! Prevention is better than cure. Best wishes to all pregnant ladies. Wishing you beautiful births. This is how my women enjoy easy birthing..... https://youtu.be/LRUxqyzk9EE

      • ČESKY:
        “Milá Jano, doufám, že vyjasním a ujistím ženy ohledně toho, že role hořčíku v těhotenství a při porodu je naprosto esenciální z mnoha důvodů. Není žádný důvod přestat [pozn. Jana: přestat suplementovat Mg před porodem].
        Naopak, pokud bych vám měla dát radu, tak bych řekla navýšit dávky hořčíku a masírovat oblasti kyčlí, pánve a stydké kosti hořčíkovým olejem, jak porod začne [pozn. Jana: chlorid hořečnatý rozpuštěný ve vodě, viz soubor].
        Mnoho žen má problém porodit dítě a mají velmi tuhé svaly v pánevní oblasti.
        Jakmile začne porod, žena vypustí do krve speciální “porodní hormony”. Hormon relaxin, který uvolní šlachy v pánevní oblasti, což je svázané s adekvátní zásobou hořčíku v těle. Aby došlo k uvolnění dělohy a jednoduchému porodu, matka se musí cítit uvolněně. Napětí vede k menšímu množství “porodních hormonů”. Uvolněná děloha a pánevní oblast jsou velmi důležité!
        Moje klientky rodí lehce. Děti vklouznou do světa bez farmaceutik, matky jsou bez nástřihu, žádné kleště a poporodní deprese.
        Měla bych zájem o zdroje, na kterých je založeno tvrzení, že by se hořčík měl před porodem vysadit. [pozn. Jana: psala jsem, že se běžně doporučuje vysadit Mg v 34. tt] Moje rada je zdvojnásobit dávky hořčíku, ne je redukovat nebo vysadit. Poměr hořčík/vápník je vitální pro prevenci eklampsie, což se řeší napojením ženy na kapačky s hořčíkem!! Prevence je lepší než léčba.
        Přeji jen to nejlepší všem těhotným ženám. Přeji vám krásné porody.
        Toto je video, jak rodí mé klientky...
        https://youtu.be/LRUxqyzk9EE

    • je třeba zdůraznit obrovskou důležitost hořčíku pro vstřebávání vitamínů a minerálů jako např. vit. D (bez hladiny Mg déčko jen bloudí tělem a nikam se neukládá!!), železo (bez Mg se železo vstřebává minimálně a naopak tělu a plodu škodí! Tělo tráví! Více info o škodlivosti suplementace železa najdete v souboru vitamínové doplňky.), vápník (bez Mg se opět neukládá jak by měl a usazuje se v tepnách a žílách);

    • důležité je také brát/mít ve stravě i vitamín B6 (ve kterém jídle se nachází, naleznete bez problémů na internetu). Veganský zdroj suplementace je lahůdkové droždí (UK a US -> pozor kupuje unfortified, přidává se do něj syn. kyselina listová a B12 v nepříliš vhodné formě!), je součástí např. B-komplexu B-Right od fy Jarrow, nebrat denně, jsou tam vysoká % DDD,

    • Mg olej (chlorid hořečnatý rozpuštěný ve vodě) je výborný způsob jak zmírnit, či u některých žen i zcela eliminovat, ranní nevolnosti. Dále je populární Magnesium Malate a Magnesium Bisglycinate nebo Magnesium Glycinate (dá se koupit na iHerb). Výborný na bolavá záda a bederní oblast.


  • ŽELEZO, ZINEK, MINERÁLY, VITAMÍN C a další vitamíny

  • PROBIOTIKA

    • probiotika jsou velmi vhodná obzvlášť v posledním trimestru, zlepšují trávení miminka, snižují riziko alergií - více viz soubor Probiotika. Pokud to zvládnete, tak zkuste celé těhotensví podporovat trávení přirozenými probiotiky (fermentované nápoje a potraviny vypsané v souboru),

    • mikrobiom dítěte má zásadní vliv na imunitu, vznik a rozvoj alergií a intolerancí, proto dbejte o svůj mikrobiom již během těhotenství a po porodu, miminko dostane “váš startovací balíček” do svého střeva. Více na toto téma si můžete nastudovat také např. v této bakalářské práci.

  • DŮRAZNĚ VARUJEME PŘED UŽÍVÁNÍM CHLORELLY V TĚHOTENSTVÍ (více info po zadání chlorella, chlorela, do lupy ve skupině a v tomto souboru), o ječmenu se dočtete více zde; ani spirulina není vhodná kvůli kontaminaci kovy z oceánů.


JAK SI ULEVIT, KDYŽ VÁS TRÁPÍ...

nauseous-woman-on-early-pregnancy-term-PSGWD24.jpg
  • ZVRACENÍ A NEVOLNOSTI

    • možno použít např. hydroláty a EO viz níže, dále je možné v omezeném množství domácí zázvorová limonáda (ale pozor, nepít toho moc a moc často, zázvor prohřívá a je u něj uváděno i riziko potratu).

  • POCIT TĚŽKOSTI, ŘÍHÁNÍ, POCITY NA ZVRACENÍ, PÁLENÍ ŽÁHY

    • důrazně doporučujeme NEpít 30 min. před/po jídle a žádné pití během jídla, dochází tím k ředění kyseliny v žaludku,

    • na lepší trávení, na lepší vstřebávání vápníku doporučujeme lžičku kvalitního jablečného octa (raw organic apple cider vinegar with mother) do 1 dcl nebo 2 dcl vody a vypít před jídlem nebo hned po jídle. Pokud pro vás není schůdné ředit pouze vodou, zkuste přidat např. jablečnou šťávu. Vynikající na pálení žáhy (pomůže srovnat pH žaludku a uzavře záklopku a štávy přestanou stoupat nahoru).

  • BAKTERIÁLNÍ INFEKCE, PROBLÉMY MOČOVÝCH CEST A DALŠÍ BAKTERIÁLNÍ ONEMOCNĚNÍ V TĚHOTENSTVÍ

    • doporučujeme tinkturu z rostliny lichořeřišnice (kapucínka), kvalitní je od firmy Naděje nebo např. Serafin. POZOR - objevují se studie o nevhodnosti lichořeřišnice v prvním trimestru, kvůli uhnízdění placenty.

    • DÁVKOVÁNÍ: vaše váha = počet kapek denní dávky, rozdělit na 2-3 dávky (např. mám 60 kg, tedy 20 kapek 3 x denně), je vhodná 14denní kůra.
      Alkohol v tinkturách v takovémto malém množství nevadí, ale nebrat více než 1 tinkturu denně!

  • STREPTOKOK V PORODNÍCH CESTÁCH

  • KVASINKOVÉ INFEKCE

    • nenajet moc zhurta, je to forma detoxu! Spíš postupně pomalu omezovat sacharidy. Po použití toalety se omývat vodou, po sexu se opláchnout. Vhodný lubrikant (pokud nemáte alergii na kokosový olej) je kokosový olej i na pocit suchosti, nebo mandlový olej.


MŮŽE SE HODIT

lemon oil.jpg
  • MASÁŽ HRÁZE: pokud chcete dělat, tak doporučujeme jednodruhový olej, např. kokosový, pokud vám nevadí.

  • STRIE: buď budete mít, nebo ne, je to také o vlivu hormonů a genetice. Ale není na škodu bříško mazat. Volte čistý olej, máslo nebo šlehaný krém, doma dělaný, a nanášejte na vlhkou pokožku po koupání. POZOR na některé esenciální oleje, viz níže.

  • ESENCIÁLNÍ OLEJE A HYDROLÁTY (informace o Esenciálních olejích v těhotenství od naší poradkyně a členky, Kateřiny Kloudové z aroma-atelier.cz, další info i pod souborem Bezpečnost použití EO):

    • “Informace o tom, že EO se nesmí používat v těhotenství, je nepřesná! Téma použití éterických olejů v těhotenství a při kojení je velmi obsáhlé. Během těhotenství a při kojení používejte éterické oleje velmi opatrně. Éterické oleje by měly být používány v tomto období jen při ředění 1 %, doporučuji se poradit s aromaterapeutem nebo zdravotníkem se znalostí éterických olejů. Existuje přibližně 50 éterických olejů, které jsou kontraindikovány během těhotenství, a dalších 14, jejichž použití je během těhotenství a při kojení omezeno (Tisserand a Young, 2014). Na stránkách Aroma ateliéru mám ke každému ze 110 druhů éterických olejů konkrétní informace o bezpečném použití a kontraindikace včetně informací, zda je éterický olej vhodný pro těhotné, kojící atd. (vycházela jsem zejména z knihy R. Tisseranda a R. Younga Essential Oil Safety, ze svého studia na Aromahead Instititu, pokynů IFRA. zkušeností atd.) Uvedu na příkladu: éterický olej myrha je netoxický, nedráždivý, nicméně se nepoužívá v období těhotenství a při kojení. První tři měsíce těhotenství nedoporučuji používat éterické oleje, pokud k tomu nemáte důvod. Na nevolnosti doporučuji citrusové éterické oleje, zejména citrón. Dále se osvědčil pomeranč, mandarinka atd., je to individuální. Osobně nejsem příznivcem aroma lamp (často dochází k přepalování). Éterické oleje by se měly rozptylovat za studena, můžete použít inhalační tyčinku, nakapat na absorbér (vyroben ze speciální hmoty), nebo jednoduše na bavlněnou látku. Na trhu existují i difuzéry do aut. Nicméně citrusové éterické oleje by měly být v bio kvalitě. Ještě bych ráda doplnila, že kromě éterických olejů můžete použít hydroláty (jsou jemné ve svém působení), zde článek pro inspiraci http://www.aroma-atelier.cz/hydrolaty-jemna-aromaterapie.
      Jako pomoc při nevolnosti a zvracení můžete využít též éterický olej bergamot, též se používá neroli (pomerančové květy), mám s ním výborné zkušenosti i z praxe.”

  • PŘIROZENÉ I UMĚLÉ VYVOLÁVÁNÍ PORODU: řešilo se např. zde.


CO S SEBOU DO PORODNICE?

natracare.jpeg
  • POPORODNÍ VLOŽKY:

    • např. Natracare, Organyc, Masmi, zde najdete vložky v podobě buničiny v síťce (jako bývají k dispozici přímo v porodnicích), případně lze použít vhodné látkové vložky.

    • Pokud nekrvácíte moc nebo až se to uklidní, tak pak můžete najet normálně na doporučené ekovložky, viz soubor s odkazy, nebo látkové vložky. NE kalíšek ani tampony (ani sexuální styk!) v šestinedělí, hrozí infekce dělohy!

  • LÁTKOVÉ VLOŽKY DO PODPRSENKY:

    • doporučujeme z biobavlny, jednorázové např. od Organyc nebo Natracare, výborné jsou látkové pratelné vložky do podprsenky.

  • PLENY PRO DÍTĚ:

    • látkové pleny pro mrňouse nebo jednorázové doporučené najdete v souboru Péče o miminka, doporučujeme skupinu Poradna pro látkovačky. NEdoporučujeme používání fleecových separaček (plast...) a pozor na pleny z bambusové viskózy u citlivých dětí!

  • PÉČE O BRADAVKY:

    • v případě potřeby můžete sáhnout po tomto krémovém balzámu.

  • MYTÍ: pro sebe pouze čisté kvalitní tuhé mýdlo, dítě umývat bez mýdla, ke koupání dítěte najdete více informací v souboru Péče o miminka.

  • LÁTKOVÉ UBROUSKY: veškeré informace najdete v souboru Péče o dítě.



Zpracoval tým Svět Non Toxic, z. s. Kopírování a používání textu je zakázané!

Text slouží výhradně pro účely organizace Svět Non Toxic, další šíření a kopírování pouze s naším písemným svolením. Mějte prosím na paměti, že sestavení a ověření souboru s informacemi takového rozsahu zabere několik měsíců, v případě shromažďování a ověření zkušeností mnohdy i let práce. Respektujte prosím, že šířením informací bez našeho vědomí, může dojít k překroucení nebo vytržení z kontextu a případné nesprávné aplikaci. Pokud si sami nejste jisti, jak postupovat, můžete se na nás obrátit.

Oceníme, když nám za naši snahu pomůžete dobrovolným příspěvkem na účet spolku.

Pokud Vám informace v tomto a jiných souborech byly prospěšné a rádi byste podpořili naši činnost, můžete zaslat jakýkoli dobrovolný příspěvek na účet registrovaného spolku Svět Non Toxic, z. s. Tímto nás podpoříte v další osvětové aktivitě, pořádání besed, přednášek, natáčení videí na YT kanál Svět non toxic aj.

ČÍSLO ÚČTU SVĚT NON TOXIC, Z. S.: 2301559464 /2010 (FIO BANKA)

Za obsah externích odkazů nepřebíráme žádnou zodpovědnost.

Veškeré informace, obsah a materiály tohoto dokumentu slouží pouze k informačním účelům a nenahrazují konzultace, diagnostiku, ani lékařskou péči kvalifikovaného lékaře.

Informace zahrnuté v tomto dokumentu vycházejí z různých zdrojů a nejsou kompletní. Informace získané z tohoto dokumentu jsou podávány "tak jak jsou" a bez záruky správné interpretace, implementaci a využití.

PROHLÁŠENÍ: Informace sdílené na této stránce mají pouze informativní charakter, neneseme zodpovědnost za jakákoli případná rizika spjatá s interpretací a aplikací, které by vedly ke zhoršování zdravotního stavu, nebo nebyly v souladu s léčbou doporučenou lékařem. Zodpovědnost za praktikování doporučovaných postupů si nese každý sám. Sdílíme zde informace a zkušenosti, které ale neslouží jako náhrada lékařské péče. Autoři souborů neposkytují individuálnímu čtenáři žádné odborné rady, služby ani garance. Myšlenky, postupy a doporučení zde uvedená nenahrazují návštěvu lékaře nebo lékařský dozor, pokud ho váš zdravotní stav vyžaduje. Nejsme odpovědní za jakékoli škody či ztráty považované za vzniklé na základě informací nebo doporučení na této stránce. JAKÉKOLIV KOPÍROVANÍ bez souhlasu autorů JE PŘÍSNĚ ZAKÁZANÉ!