Probiotika, prebiotika, vhodné netoxické probiotické doplňky


OBSAH

  1. Kdy je nutné doplnit probiotika

  2. Antibiotika a mikrobiom

  3. Probiotika v přirozené formě

  4. Probiotika v kapslích

  5. Kontraindikace užívání probiotik

  6. Jak vybrat ta správná probiotika

  7. Probiotické kmeny vhodné při ekzému

  8. Doporučená probiotika

  9. Probiotika vhodná pro těhotné ženy

  10. Probiotika vhodná pro děti

  11. Probiotika vhodná pro ženy

  12. Doplňky k probiotikům


Zdravá střeva = dobrá imunita! Kůže je odrazem zdraví vašeho střeva. Pokud jste často nemocní, trpíte ekzémem, kožními problémy, kvasinkovými infekcemi apod., vaše střevo zcela jistě není v ideální kondici. V takovém případě je dobré zaměřit se na to, jak mu pomoci se do ní opět vrátit.

Probiotics-graphic.jpg

Proč tedy potřebujeme probiotika?

  • Pomáhají udržet zdravou rovnováhu střevní mikroflóry (vytěsňují škodlivé bakterie).

  • Pomáhají při trávení potravy, zvláště těžko stravitelných potravin a potravin, na které jsou někteří jedinci citliví.

  • Zvyšují syntézu vitamínů skupiny B a zlepšují vstřebávání vápníku a proteinů.

  • U žen podporují vaginální zdraví.

  • Podporují imunitní systém.

Články na téma benefity probiotik např. zde

http://probioticamerica.com/blog/lactobacillus-acidophilus/

https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2006/03/03.pdf

http://www.mirapa.cz/vyhody-probiotik-zdrave-starnuti-lepsi-zivot-cast-prvni/

https://draxe.com/probiotics-benefits-foods-supplements/

https://www.healthline.com/nutrition/8-health-benefits-of-probiotics

https://probiotics.mercola.com/probiotics-health-benefits.html

Kniha Zdravá střeva manželů J.a E. Sonnenburgových

Kniha Zdravá střeva manželů J.a E. Sonnenburgových

Pro zájemce o komplexnější studium problematiky doporučujeme skvělou knihu Zdravá střeva od odborníků na střevní mikrobiom manželů J.a E. Sonnenburgových.



Kdy je nutné doplnit probiotika

Obecně lze říci, že probiotika indikujeme v případech, kdy je střevní mikroflóra výrazně narušena a je třeba jí pomoci s obnovou, např. u dětí či dospělých po antibiotické léčbě, při opakovaných mykózách, kvasinkových infekcích a dysbioze střev, při poruchách trávení nebo u lidí, kteří mají sníženou imunitu a jsou často nemocní (virózy, bakteriální infekce, herpes aj.). Především jde o případy, kdy není možné zharmonizovat a posílit střevní mikroflóru (nově používaný termín mikrobiota) přirozenou stravou a vhodnou dietou. Problematické jsou tedy především:

Užívání léků může působit na střevní floru destruktivně

Užívání léků může působit na střevní floru destruktivně

  • dietní chyby, jednostranné diety, přemíra lepku, cukru, smažených pokrmů, tučná a masitá strava (trávení trvá dlouho a může docházet k množení škodlivých bakterií);

  • užívání ATB (ničí vše dobré i špatné a tím umožňují a podporují bujení a mutaci kmenů nepřátelských mikroorganismů);

  • užívání jiných léků, např. dlouhodobé užívání protizánětlivých léků s účinnou látkou ibuprofen, které může působit na střevní floru destruktivně; dále antihistaminik a antidepresiv, i tyto mohou nežádoucím způsobem ovlivňovat mikrobiom;

  • narušení rovnováhy kyselosti a zásaditosti ve střevech (pozor na zvýšený výskyt škodlivých plísní a choroboplodných organismů);

  • chlor v kohoutkové vodě, který má destruktivní účinky na celé kolonie užitečných bakterií v trávicím traktu;

  • chemoterapie, při které dochází k ničení kolonií užitečných bakterií;

  • zácpa, při které mají bakterie více času na množení v trávicím traktu;

  • ovlivnění mikrobiomu císařským řezem a zdravotními problémy matky;

  • opakované infekce a záněty;

  • cigarety, stres, alkohol mají samozřejmě také negativní vliv a podílejí se ve velkém na ničení prospěšných bakterií.


Antibiotika a mikrobiom

Objev antibiotik je bezesporu jeden z nejdůležitějších objevů v oblasti medicíny, jejich užívání však přináší i celou řadu problémů. Nedávné studie ukazují, že podávání antibiotik, zvláště těch širokospektrých, silně ovlivňuje strukturu a rozmanitost bakteriálních kmenů v GIT a tím výrazně působí na celkový zdravotní stav organismu. Tyto studie se zaměřují na vliv jednotlivých antibiotik na individuální kultivovatelné bakteriální kmeny nebo na specifické bakteriální kmeny kultivované z hostitelského organismu vystaveného antibiotikům. Většina těchto prací se zabývala patogenními bakteriálními kmeny, přitom byly použity vysoké koncentrace antibiotik v porovnání s běžně užívanými dávkami. Detailní mechanismus účinku antibiotik na komenzální střevní mikrobiom a jeho důsledky na jeho strukturu a funkci nejsou zatím známy. Podle některých studií antibiotika způsobují značné změny a narušení střevní mikroflóry, které mohou vést k částečnému snížení diverzity mikrobiomu a to, jak z krátkodobého, tak dlohodobého hlediska. Na druhou stranu další práce poukazují na plastičnost střevního mikrobiomu a jeho schopnost obnovení původního zastoupení jednotlivých bakteriálních kmenů po vysazení antibiotik. Do jaké míry je složení střevního mikrobiomu stabilní a odolné vůči působení vnějších vlivů není zatím přesně objasněno. “ (úryvek je citací z disertační práce Úloha lidského mikrobiomu při metabolismu cizorodých látek)

Další práce a výzkumy zmiňující negativní vliv atb a dalších léků na střevní mirobiom např. zde nebo zde.

Jeden z nejnovějších výzkumů vlivu ATB na střevní Biom - negativní dopady ZDE

Odborníci a vědci studující mikrobiotu upozorňují na masivní zásahy do mikrobioty vlivem braní ATB, poškození nesprávnou skladbou stravy, chemií, stresem. Často mohou následky na mikrobiotě po léčbě ATB přetrvávat několik měsíců, či dokonce let. Probiotická kúra by tedy měla trvat rozhodně déle, než jen po dobu braní léků. Vhodná je souběžná konzumace přirozených kvašených potravin, která zaručí maximální přísun pestré škály prospěšných bakterií.


Proč upřednostňovat přirozená probiotika a co jsou přirozená probiotika

Všechny potraviny s probiotickými účinky mají přirozenou rezistenci vůči agresivním žaludečním šťávám, jsou obvykle lépe snášeny, než probiotika synteticky připravená, vyhnete se nežádoucím přísadám, jako jsou plnidla, pojiva, barviva nebo geneticky modifikované suroviny. Nevzniká riziko alergií, které se mohou objevit u synteticky připravených probiotik. Mají také širší spektrum prospěšných bakterií a kvasinek a fungují ve vzájemné synergii, tedy komplexně a účinněji.

Význam probiotické vlákniny

Probiotika pracují lépe, mají-li vhodné podmínky ve střevě, které zajišťuje zejména prebiotická vláknina, případně tzv. rezistentní škroby. Vytvářejí prospěšným bakteriím ve střevě vhodnou živnou půdu, zlepšují podmínky pro růst „dobrých“ bakterií. Všechny probiotické kultury se budou správně množit a pracovat v náš prospěch právě v kombinaci s tzv. prebiotiky. Do této skupiny řadíme veškerou nestravitelnou rostlinnou vlákninu ze zeleniny, ale i tu, kterou považujeme za odpadní, tedy např. výlisky zeleniny a ovoce po odšťavnění! Dostatek zeleniny je tedy nezbytný pro to, aby probiotika mohla ve střevě správně fungovat.

Prebiotickou vlákninu a rezistentní škroby dále obsahují např. tyto potraviny (doporučujeme jejich pravidelnou konzumaci):

celozrnná mouka, inulin (fruktooligosacharidy), psyllium, čekankový kořen, porek, zelené banány, studené brambory a studená rýže (ne teplé, jde o kategorii tzv. rezistentních škrobů), vařená cibule, česnek, chřest, artyčok

Více o rezistentních škrobech například zde.


Probiotika v přirozené formě

Kysane zeli.jpg
  • Kysané zelí (vybírejte jen nepasterované a bez konzervantů, Iieálně domácí).

  • Pickles (přirozeně kvašená zelenina), lze vyrobit i doma, recepty snadno naleznete na internetu. Někdy můžete zejména v asijské kuchyni narazit také na kimchi, též se jedná o prospěšnou fermentovanou směs zeleniny.

  • Kefír (ideálně z bio produkce, kozí bio kefír je nejlepší volba). Kefír patří mezi krále přirozených probiotik. Obsahuje cca 30 a více prospěšných probiotických kmenů. Kefír s terapeutickými účinky si můžete také snadno vyrábět doma z kvalitního bio mléka od farmáře a pomocí tibetské kefírové houbičky (více o výrobě viz níže).

  • Tibi vodní kefír (vegan, živí se cukry), více informací naleznete zde.

  • Tibetská kefírová houba (do mléka, živí se laktózou), ale lze ji střídavě použít i do kokosového mléka (pak zrevitalizovat v kravském) a vyrábět kokosový kefír, což je dobrá volba pro ty, kteří mají laktózovou intoleranci.

  • Kombucha (u kombuchy upozorňujeme na specifika, která je nutno zohlednit u osob citlivých na thein, protože kombucha se fermentuje v zeleném nebo černém čaji. Některé její kmeny nemusí být příliš dobře snášeny, pro mnohé osoby mohou být spíše agresivní, je nutno zohlednit případné individuální rozdíly). pro děti se nám jeví vhodnější kefír z tibi krystalů, nebo při dobré snášenlivosti kaseinu i klasický bio kozí či kravský kefír.

Konzumujte pravidelně tyto potraviny, a nemusíte se tak obávat o zdraví svých střev a imunitu. Probiotika v tabletách jako doplňky stravy doporučujeme zejména v případech, kdy není z jakýchkoli důvodů možné je konzumovat v přirozené podobě, případně během a po terapii ATB!


Probiotika v kapslích

Probiotika.jpg

Bez ohledu na doporučení výrobce a prodejce, skladujte probiotika VŽDY v lednici. Nesprávným skladováním a dopravou dochází k znehodnocování živých kultur. Úbytky mohou být v řádu desetin procent, ale i více, ve skutečnosti nemáme záruku ani přehled, jakou výši CFU si udrží probiotika, než je zkonzumujeme, protože hodnotu CFU výrobce garantuje pouze po ukončení výrobního procesu.

Nákup probiotik ze zahraničních e-shopů, kde se předpokládá delší doba dopravy, plánujte na období podzim/zima/jaro, předejdete tím riziku znehodnocení při vystavení vysokým teplotám při přepravě.

Nezapomínejte při užívání probiotik dbát na dostatečný přísun prebiotické vlákniny nebo pravidelně zařazovat rezistentní škroby, případně synergický prebiotický doplněk. Když chcete mít maximální prospěch z probiotických doplňků, je vhodné užívat je po delší dobu a prostřídat je, aby se dosáhlo co největší rozmanitosti kmenů.

Níže uvedené odkazy na probiotika obsahují doporučení jen na ty probiotické doplňky, které mají non toxic recepturu, nebo je lze označit za snesitelný kompromis.


KONTRAINDIKACE UŽÍVÁNÍ PROBIOTIK

Poučte se také o rizicích, která mohou nastat při konzumaci probiotických doplňků, což platí zejména pro pacienty s alergiemi a potravinovými intolerancemi, onemocněním SIBO, HIT atd.

Zvažte, zda je pro vás suplementace vhodná, pokud trpíte některou z následujících potíží:

  1. SIBO (V případě SIBO se doporučuje konzumace pouze Prebiotik);
    http://www.mirapa.cz/sibo-bakterialni-prerustani-v-tenkem-streve/
    https://www.nemechekconsultativemedicine.com/blog/probiotics-helpful-harmful/
    http://pecanbread.com/p/probiotics1.html
    https://www.mommypotamus.com/sibo/

  2. Crohnova choroba, poruchy imunity (probiotika není vhodné užívat současně s imunosupresivní léčbou. Pokud léky pacient neužívá, nemusí se v případě crohnovy choroby probiotické suplementace vzdát, naopak může v některých případech významně pomoci)

  3. Citlivost na probiotika.

  4. U pacientů s histaminovou intoleranci (HIT) nebo u lidí s podezřením na HIT je třeba dávat si pozor na vybrané kmeny, které mohou být špatně snášené:

  • Lactobacillus casei (běžné kmeny) je druh používaný v mléčných výrobcích, sýrech, vínech, kde stojí za tvorbou biogenních aminů (více zde, zde a zde) . Existuje celá škála kmenů, přičemž každý má jinou aktivitu při tvorbě histaminu a dalších aminů. Např. kmeny 4a a 5b, které se bohužel běžně nepoužívají, dokáží histamin i odbourávat. Bohužel výrobci obvykle neuvádí typ kmene, který používají, proto je jeho příjem pro tvorbu histaminu riskantní.

  • Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (L. bulgaricus) produkuje biogenní aminy.

  • Streptococcus thermophilus není vhodným zástupcem, jelikož je schopen velmi dobře tvořit biogenní aminy, jmenovitě histamin a tyramin.

  • Lactobacillus helveticus má detekovatelný enzym histidindekarboxylázu a produkuje histamin.

  • Co se týče Enterococcus feacium, v jedné práci se uvádí, že spolu s L. plantarum (viz sporné), L. brevis a L.casei/paracasei způsobuje produkci tyraminu/histaminu v uzeninách. Produkce tyraminu byla potvrzena i v jiných studiích.

  • Lactobacillus sporogenes/Bacillus coagulans. B. coagulans byla v této studii identifikována jako histamin produkující bakterie. Využívání tohoto probiotika, které se v poslední době hojně rozrostlo, nemá příliš vědeckého podkladu. V této studii nezjistili žádný protektivní vliv na akutní průjem u dětí, stejně jako v této studii zjistili nulovou schopnost zabraňovat novorozenecné enterokolitidě.

  • Sacharomyces Boulardii také patří do riskantní skupiny pro pacienty s HIT.

  • Mimo L. reuteri (u kterého však byl prokázán pozitivní účinek na imuno odpověď, u některých kmenů byla naopak produkce vyvrácena) si můžete na seznam bakterií produkujících biogenní aminy přidat ještě Lactobacillus buchneri, L. curvatus, Staphylococcus carnosus, L. alimentarius, L. brevis, L. bavaricus, L. delbrueckii ssp. lactis, Micrococcus spp. a S. piscifermentans.

  • Histamin může být také produkován patogenními bakteriemi (přímo či nepřímo), jako jsou Clostridium perfringens , Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus pasteuri či Morganella morganii, proto je velmi podstatné udržovat vhodné střevní prostředí, aby tyto bakterie nemohly zaútočit.

O případných rizicích užívání probiotik si přečtěte např. zde. Podrobné informace o SIBO, diagnostice a zmínku o slibných účincích terapie bakterií Bacillus Clausii, která se jeví v léčbě nápomocná, naleznete zde.


Jak vybrat ta správná probiotika

Na co se zaměřit při výběru a co by měla splňovat opravdu kvalitní probiotika?

Jarrow probiotika.jpg
  1. Ptejte se konkrétně, jaký kmen lactobacillus acidophilus je použit při výrobě, což je velmi důležité, protože ne všechny kmeny jsou stejně efektivní a použitelné (kmenů je cca 12) -> správný kmen je DDS-1.

  2. Čím vyšší CFU daná probiotika mají, tím lépe. Pouze u malých dětí a osob s citlivým trávením je vhodnější začínat s nižším počtem bakterií, např. 2-5 billionů (miliard). Pokud bude snášenlivost nižší dávky dobrá, lze postupně navýšit.

  3. Vybírejte probiotika, která neobsahují zbytečná plnidla nebo barviva.

  4. Vhodná jsou ta, která obsahují alespoň 10 komplexních kultur (přehled viz níže), resp. nechybí žádná důležitá složka, která je prospěšná. Více informací lze dohledat např. zde.

  5. U metody lyofilizace je třeba být obezřetný, má svá úskalí. Záleží, zda výrobce opravdu postupuje podle standardů ISO (srovnání výsledků z primárního vakuometru a kapacitního manometru, též zpětné sledování dostatečné suchosti apod., to jsou faktory, které prodražují výrobu a hodně ovlivňují životnost). Nezapomeňte, že u probiotik zpracovaných metodou lyofilizace vždy dochází k úbytku aktivní látky. (Při 20-25 °C úbytek 5-10 % z obsahu během 1 měsíce. Pokud jsou teploty okolo 5 °C, je úbytek minimální, ale vždy tam nějaký je. Probiotika proto uchováváme pouze v lednici.)

  6. Výrobce díky využití dusíku v ochranné atmosféře balení (jedná se o neotevřené balení) zajišťuje garanci potence probiotik do otevření balení. Je lepší, když je takové balení kvůli stabilitě ve skle.

  7. Probiotika nejsou v gastrorezistentní tabletě, podávejte je na lačno a zapijte dostatečným množstvím vody. Vhodná doba pro požitá je ráno na lačno, nebo večer před spaním. pokud je nutno dávkovat probiotika souběžně s atb, pak vždy mimo atb s odstupem minimálně 2 hodin.

  8. Pokud hledáte probiotika vhodná pro vegany, hledejte probiotika v celulózových, nikoli želatinových kasplích.

  9. Dnes se využívají kmeny pěstované v laboratorních podmínkách, ve zkratce se jedná o využití formy hydrolyzace s genovou manipulací kmenů tak, aby probiotické kmeny získaly určité % odolnosti vůči žaludečním šťávám a žluči, a stihly se tak dostat na správné místo. Manipulace s kmeny nemá negativní dopad na sliznice.

  10. Při výběru vždy zohledňujte případné alergie či intolerance, např. na laktózu, sóju, lepek apod.


Obsah probiotických kultur - ty nejlepší probiotické kmeny pro vaše zdraví

probiotics-blister-box-with-all-types-of-Z4H6UK8.jpg
  • Lactobacillus acidophilus DDS-1 pomáhá produkovat antimikrobiální látky, které redukují růst choroboplodných patogenů (listerie a stafylokoky) a podílejí se na neutralizaci karcinogenních látek, dále podporuje vaginální zdraví (působí proti výskytu Gardnerella vaginalis, E.coli nebo chlamydií).

  • Lactobacillus casei spolupracuje s ostatními organismy a pomáhá podporovat růst jiných prospěšných bakterií. Pozor u pacientů s HIT, tam nejsou vhodná.

  • Lactobacillus plantarum, u kterého bylo prokázáno, že je odolný proti nízkému pH, je schopný přežít koncentraci žluči ve střevě a má schopnost likvidovat patogenní bakterie. Dokáže vytěsňovat E.coli, protože se vyskytuje na stejných místech.

  • Lactobacillus salivarius podporuje trávení a vstřebávání živin v těle. Je důležitý při rozkládání shluků zbytků stolice v tlustém střevě, a tak zlepšuje funkci střev a chrání slizniční střevní výstelku.

  • Lactobacillus rhamnosus silně podporuje imunitu, zvyšuje aktivitu buněk sleziny pro prevenci tvorby nádorů, podílí se na zvyšování schopnosti lidského těla ničit škodlivé látky a pozitivně ovlivňuje hladinu protilátek v krvi. Působí také antioxidačně.

  • Lactobacillus brevis je společně s L. plantarum na seznamu probiotik, která dokáží snižovat alergickou odpověď organismu (přičemž B. brefe dokáže přímo zmenšovat alergické léze na kůži). Stejně tak má pozitivní účinky proti přerůstání E. coli, a tedy potenciálně snižuje produkci histaminu bakteriemi. Svými imunomodulačními účinky
    působí také pozitivně při léčbě atopické dermatitidy u dospělých pacientů. Vysoké dávky probiotik s obsahem B. breve vedly také k uklidnění nemoci u pacientů s Crohnovou chorobou, přičemž někteří byli schopni dokonce vysadit léky. B. breve působí preventivně proti zánětlivým pochodům ve střevě (zvyšuje protizánětlivé pochody). POpatrnost je na místě u pacientů s HIT, tvoří totiž biogenní a aminy.

  • Bifidobacterium lactis jsou přátelské bakterie, které se často nacházejí v surovém nepasterizovaném jogurtu. Zřejmě má dobrý vliv na chronické a akutní záněty střevní. Konzumace jogurtů vyrobených pomocí B. lactis LKM512 vedla k potlačení zánětlivé odpovědi (potlačením produkce zánětlivých cytokinů). Pravděpodobně regulace polyaminů může také za zkrocení některých patogenních bakterií a udržení funkčního střevního prostředí. Potlačení chronického zánětu vedlo u zvířat k prodloužení života a k redukci rakovinných procesů. Podávání jogurtu starším lidem po dobu dvou týdnů pomohlo redukovat akutní zánětlivé stavy. Stejně tak pomáhá snižovat mutagenní pochody (tedy chrání před rakovinou střeva, jako účinný se v tomto směru jeví právě spermidin, tedy biogenní aminy mají svou důležitou roli!). Ten stejný kmen je díky regulaci imunitní odpovědi účinný v boji proti atopické dermatitidě u dospělých jedinců (mění fekální složení probiotik a zvyšuje uvolňování spermidinu). Kmen Bb-12 je pak uváděn jako vhodná prevence atopického ekzému u dětí. Jiný kmen ve spojení s L. rhamnosus a L. acidophilus dokáže zabraňovat přerůstání E. coli.

  • Bifidobacterium longum jsou užitečné bakterie kmenu Bifido, které dokáží pohlcovat zbytky stolice a mají ochranou funkci před vznikem rakoviny jater, tlustého střeva a prsních žláz.

  • Bifidobacterium bifidum hraje dle vědeckých prací spolu s L.acidophilus, L. reuteri a L. rhamnosus významnou roli v aktivaci imunitního systému, zlepšují tedy jeho funkci. Kmeny bifidum mohou být využity např. pro prevenci ekzémů a alergií u rizikové skupiny dětí.

  • Streptococcus thermophilus podporuje v kombinaci s laktobacily a prebiotiky metabolismus, imunitu, hojení, zabraňuje tvorbě toxických látek a nežádoucím enzymatickým procesům. (Opatrnost je na místě u pacientů s HIT, tvoří biogenní aminy, jde tedy o riskantní kmen.)

  • Enterococcus faecium dtto

  • Bifidobacterium infantis a B.longum. B. infantis dokáže potlačit či snížit kolitidu u novorozenců, což poukazuje na její protizánětlivý a antimikrobiální efekt. Imunomodulační efekt však sahá dále než jen ke střevu. V klinické studii na pacientech s ulcerózní kolitidou, chronickým únavovým syndromem či lupénkou došlo k potlačení zánětlivých parametrů u všech skupin, stejně jako k potlačení zánětlivých parametrů u zdravých jedinců vystavených zánětlivému inzultu. B. infantis dokázal také potlačit symptomy u neléčené celiakie a jeví se jako vhodná léčba při IBS (syndrom dráždivého tračníku). Zdá se, že B. infantis dokáže mimo jiné redukovat střevní propustnost, což je často důležité u pacientů s potravinovými intolerancemi (leaky gut syndrome).

  • Za zmínku stojí také bakterie Streptococcus salivarius, která pomáhá mikroflóře
    horních cest dýchacích, jde tedy o tzv. orální probiotikum. Je určena především pro podporu imunity dutiny ústní, krku a středouší, např. při častých angínách, zánětech středouší, mandlí nebo halitóze, tj. zápachu z úst. V ČR je dostupný pod názvem Bactoral, v zahraničí jsou k sehnání orální probiotika od Life Extension nebo NOW, u obou upozorňujeme na stopy mléka (nejsou tedy vhodné pro alergiky na mléčnou složku).

  • Další zajímavý kvasinkový kmen je Sacharomyces Boulardii, který dobře funguje zejména proti akutním i infekčním průjmům, na podporu střevní mikroflóry zejména v období terapie ATB, v boji proti kandidě. V ČR zde ve směsi s dalšími probiotiky a prebiotiky, v zahraničí pak k dostání zde. V ČR tento kmen obsahuje také produkt ENTEROL (střevní eubiotikum). Lze ho sehnat v lékárnách, je možné ho používat i pro miminka ve formě suspenze, nebo tobolky vysypávat do mléka.



PROBIOTICKÉ KMENY VHODNÉ PŘI EKZÉMU


Vámi zvolený probiotický doplněk by měl obsahovat minimálně první tři z tohoto seznamu. Čím více kmenů pak obsahuje, tím lépe.

U probiotik se jako nejprospěšnější v terapii ekzému ukazují tyto kmeny, jejich obsah by měl být v rozpětí 3-50 billion CFU/d:

hand-of-newborn-baby-with-measles-rash-on-white-Z7NQAHG.jpg
  • Lactobacillus rhamnosus,

  • Bifidobacterium lactis,

  • Lactobacillus acidophilus,

  • Lactobacillus salivarius,

  • Lactobacillus reuteri,

  • Bifidobacterium breve,

  • Bifidobacterium bifidum,

  • Lactobacillus fermentum,

  • Lactobacillus sakei,

  • Lactococcus lactis,

  • Bifidobacterium longum,

  • Lactobacillus paracasei,

  • Propionibacterium freudenreichii,

  • Bifidobacterium animalis.


DOPORUČENÁ PROBIOTIKA


Ideální je probiotika po nějakém čase střídat. Pokud probiotika vyhovují, vždy doberte celé balení, než je prostřídáte.

Pokud trpíte jakoukoli alergií či intolerancí, vždy si prověřte celé složení, zda neobsahuje stopy alergenů!

Žebříček 10 nejkvalitnějších značek probiotik (v angličtině) najdete zde. (Může se časem měnit s tím, dle zdroje, kzterý sleduje top suplememty a dle nových produktů na trhu)

Sehnat opravdu kvalitní probiotika není jednoduché, většina z těch nejkvalitnějších je bohužel zatám dostupná spíše v zahraničí, v ojedinělých případech jsou dostupná i v ČR, ale vyjdou mnohem dráž. Nebojte se nakupování z e-shopu iHerb, je to velmi jednoduché a rádi vám poradíme, pokud si nebudete jisti. Informace a postupy, jak objednat, naleznete zde. Nezapomínejte, že při objednávání ze zahraničí je třeba zohlednit roční období kvůli možnému zničení kmenů. Objednávejte na jaře, na podzim a v zimě.


PROBIOTIKA DOSTUPNÁ V ZAHRANIČÍ

Tato mají výborné složení bez zbytečných aditiv, na přírodní bázi a zaslouží si doporučení.

Solaray probiotics.jpg
  1. Country Life, Realfood Organics, Probiotic Daily Powder (9 KMENŮ, CFU 5 mld., PRÁŠEK, bez lepku, laktózy, sóji, kukuřice)

  2. Renew Life, Colon Care, Ultimate Flora Probiotic (14 KMENŮ, CFU 80 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji, kukuřice)

  3. MRM, Daily Probiotic (16 KMENŮ, CFU 5 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji)

  4. MRM, Extra Strength Probiotic (16 KMENŮ, CFU 25 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji)

  5. Probiotic-5 by Pure Encapsulations (5 KMENŮ, CFU 10 mld., KAPSLE, VEGAN, deklarována jako hypoalergenní)

  6. Healthy Origins, Probiotic (8 KMENŮ, CFU 30 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji)

  7. Now Foods, Probiotic-10 (10 KMENŮ, CFU 25 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji)

  8. Now Foods, Clinical GI Probiotic (9 KMENŮ, CFU 20 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji)

  9. Jarrow Formulas, Jarro-Dophilus EPS (8 KMENŮ, CFU 5 mld., KAPSLE, bez lepku, obsahují stopy mléka a sóji)

  10. Lactobacillus Rhamnosus with FOS (1 KMEN, CFU 5 mld., VEGAN KAPSLE) Vhodný pro pacienty s HIT a alergiemi.

  11. Arthur Andrew Medical, Syntol AMD, Advanced Microflora Delivery (8 KMENŮ, CFU 13,6 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji). Tato probiotika se nedávno objevila s velice dobrým doporučením, jde o směs pro- a prebiotik, enzymů, jsou výborné i jako podpůrná protikvasinková léčba. Dostupné na iHerb, bohužel cena je hodně vysoká. Článek o nich (v angličtině) zde.

  12. Renew Life, Everyday, Ultimate Flora Probiotic (10 KMENŮ, CFU 15 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji)

  13. Solaray, Super Multidophilus 24 (24 KMENŮ, CFU 30 mld., KAPSLE, VEGAN, bez laktózy)

  14. Nutrition Now, PB8 With Lactobacillus & Bifidobacterium (8 KMENŮ, CFU 14 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji). Uchovávat v chladu.

  15. California Gold Nutrition, LactoBif Probiotics (8 KMENŮ, CFU 5 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji). Probiotika s vyhovujícím složením, za přijatelnou cenu. Je udávána odolnost vůči teplotám, takže by měla zvládnout i dopravu z iHerb. (Pozn. adminky Pavly: Vyzkoušeno, účinné.)

  16. California Gold Nutrition, LactoBif Probiotics (8 KMENŮ, CFU 30 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji). Probiotika s vyhovujícím složením, za přijatelnou cenu. Je udávána odolnost vůči teplotám, takže by měla zvládnout i dopravu z iHerb. (Pozn. adminky Pavly: Vyzkoušeno, účinné.)

  17. Garden of Life probiotika (více druhů dle věku a kategorií. Vegan receptura bez mléka, lepku, soji. Lze sehnat i v ČR.)

  18. Country Life, Power-Dophilus (4 KMENY, CFU 12 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji, VHODNÁ PRO PACIENTY S HIT)

  19. FutureBiotics (4 kmeny, vegan, bez lepku, soji a laktozy. Malé CFU, ale dobře fungují na běžní trávicí potíže typu nadýmání. Mohou i menší děti cca od 1,5roku )

  20. Sunbiotics, Organic, Potent Probiotics with Organic Yacon Root Prebiotics (4 KMENY, CFU 18 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji, VHODNÁ PRO PACIENTY S HIT)

  21. Probio Histamed (6 KMENŮ, CFU 5 mld., PRÁŠEK, VHODNÁ PRO PACIENTY S HIT)

  22. Pearls IC (6 KMENŮ, CFU 1 mld., PILULKY, bez lepku, laktózy, obsahuje sóju). Neobsahují laktózu, sacharózu, sůl, kvasnice, lepek, kukuřičný škrob, přidaná barviva, aromatické látky ani konzervační látky. Ve složení je palmový a kokosvý tuk, emulgovaný sojový lecitin a jablečný pektin. Obsahuje kmeny, které by měly snášet i pacienti s HIT. Obsahují pouze 1 miliardu, takže je nutno počítat, že nejsou příliš silná, ale jsou stabilní v pokojové teplotě (není nutno skladovat v chladničce) a na udržení nebo řešení mírných potíží jsou vhodná, jsou také vhodná pro děti starší 3. let.

  23. Probiotika Best naturals. 30billion CFU, 10kmenů, solidní složení bez škrobu, mléka, soji, lepku, kukuřice, ryb, sodium free.Pěkné hodnocení zákazníků na amazonu. Dostupná také na Iherb. Vhodná pro dospělé a děti nad 4 roky.


    1. ORÁLNÍ PROBIOTIKA (vhodná pro prevecni ORL potíží, zánětu středouší. Většinou nutno cucat, tedy není vhodné pro velmi malé děti)

    1. Now Foods, OralBiotic (1 KMEN, CFU 1 mld., PASTILKY, obsahuje mléčné složky)

    2. Life Extension, Florassist (1 KMEN, CFU 1 mld., PASTILKY, obsahuje mléčné složky)


PROBIOTIKA DOSTUPNÁ V ČR

V ČR dostupná probiotika z lékárny jsou KOMPROMIS, většinou nemají optimální složení a zcela netoxickou recepturu, případně mohou obsahovat stopy alergenů. Pokud nemůžete zakoupit jiná, pak nezbývá než experimentovat a vyzkoušet, na která z uvedených budete dobře reagovat, může to být velmi individuální. Specifické požadavky mají pacienti s onemocněním HIT, ulcerózní kolitidou, Crohnovou chorobou apod., tam je třeba vybírat vždy s ohledem na konkrétní kmeny a jejich účinky a také s ohledem na další složky v produktu.

Za zmínku stojí:

Hylak forte.jpg
  1. Hylak Forte (eubiotika, POZOR u osob s intolerancí laktózy - čtěte pozorně pomocné látky v příbalovém letáku. Vypadá to, že český Hylak Forte laktózu NEobsahuje, zatímco slovenský ano. Doporučujeme tedy před zakoupením důkladně prostudovat! Některé děti, zvláště malé, nemusí Hylak dobře snášet, doporučujeme tedy vyzkoušet a raději spíše větším dětem a dospělým. Hylak sám o sobě není komplexní probiotikum, přistupujte k němu jako k přípravku, který s probiotiky kooperuje a připravuje pro ně vhodné podmínky.

  2. Bio-kult, který má dvě verze. Bio kult infantis (7 KMENŮ, CFU 1 mld., PRÁŠEK, může obsahovat stopy mléka a sóji), který je vhodný pro miminka a malé děti od cca 4 měsíců. Bio Kult 14 (14 KMENŮ, CFU 2 mld., KAPSLE, může obsahovat stopy mléka a sóji) kmenů je pak vhodný pro děti starší, ideálně již z velké části na pevné stravě. U probiotik Bio kult varujeme u pacientů s intolerancí laktózy (může obsahovat stopové množství) a HIT, protože složení kmenů ideální pro tuto poruchu.

  3. Dr. Mercola pro dospělé (10 KMENŮ, CFU 70 mld v denní dávce., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji) i pro děti (10 KMENŮ, CFU 10 mld., PRÁŠEK, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji).

  4. Biopron IB-symbio + Sacharomyces Boulardi (3 KMENY, CFU 10 mld., KAPSLE, bez lepku, obsahuje mléčné složky a sóju). Tuto “kompozici” zavádí Biopron relativně nově, receptura by měla být bez lepku a konzervantů, což je příjemné, a obsahuje navíc trávicí enzymy a prospěšný kmen Sacharomyces Boulardii, který úspěšně bojuje zejména u průjmových onemocnění. Nevýhoda je obsah mléčné složky a stopy sóji, takže nic pro vegany a alergie/intolerance. Vhodné pouze jako rychle dostupný kompromis, než se seženou kvalitnější.

  5. Biopron9 Premium (9 KMENŮ, CFU 20 mld., KAPSLE, bez lepku). Někomu uvedená probiotika pomáhají, někdo si stěžuje na nadýmání, považujeme je za kompromis, když nelze sehnat lepší variantu, nebo za dočasnou pomoc, když je třeba rychle nasadit probiotika např. kvůli užívání ATB, ale čekáte, až vám přijdou kvalitnější např. z iHerb. Nedoporučujeme jejich užívání u dětí a dospělých s intolerancí laktózy a lepku, bývají na ně reakce, takže nějaké stopy tam patrně budou, ačkoli to výrobce výslovně ve složení neuvádí.

  6. ADVANCE Probio24 (11 KMENŮ, KAPSLE, CFU 33 mld.). Účinnost zatím nedokážu posoudit, patří spíše k těm kompromisním přechodovým probiotikům, když sháníte něco rychle dostupného v ČR. U výrobku není uvedeno, zda obsahuje stopy lepku či laktózy, proto raději nedoporučujeme při alergiích/intolerancích. Bohužel na ně zatím nemáme žádné recenze a feedback.

  7. NOW Probiotic-10 (10 KMENŮ, CFU 50 mld., KAPSLE, bez lepku). Hypoalergenní receptura, garantují skladování v chladu.

  8. Garden of life, raw probiotika, vegan receptura, na bázi ovoce a zeleniny (tuto značku seženete levněji i na iHerb, ale mohou mít problémy s přepravou v teplých měsících). Dodavatel v ČR by měl zaručit správné skladování, můžete se případně poptat, zda zajišťuje správné chlazení.

    1. Dětská verze raw probiotika Garden of life (5 KMENŮ, CFU 5 mld., PRÁŠEK, bez lepku, laktózy).

    2. další probiotika od Garden of Life.

  9. Infantis Dophilus Plus (7 KMENŮ, CFU 6 mld., PRÁŠEK, bez lepku, laktózy, ale obsahuje stopy mléčné složky, pozor u dětí s BKM! Pozor u pacientů s HIT).

  10. Lepicol (5 KMENŮ, CFU 2 mld., PRÁŠEK, obsahuje stopy mléka a sóji). Obsahuje navíc psyllium a trávicí enzymy, tedy doporučujeme dospělým, psyllium se u dětí podívat nemá. Nemá příliš vysoké CFU, ale za plus lze považovat trávicí enzymy a složení bez zbytečných přídatných látek. Vhodné jako udržovací péče nebo mezi jednotlivými kůrami silnějších probiotik.

  11. Pearls IC (6 KMENŮ, CFU 1 mld., PILULKY, bez lepku, laktózy, obsahuje sóju) a Pearls YB (3 KMENY, CFU 1 mld., PILULKY, bez lepku, laktózy, obsahuje sóju). Neobsahují laktózu, sacharózu, sůl, kvasnice, lepek, kukuřičný škrob, přidaná barviva, aromatické látky ani konzervační látky. Ve složení je palmový a kokosvý tuk, emulgovaný sojový lecitin a jablečný pektin. Obsahuje kmeny, které by měly snášet i pacienti s HIT. Obsahují pouze 1 miliardu, takže je nutno počítat, že nejsou příliš silná, ale jsou stabilní v pokojové teplotě (není nutno skladovat v chladničce) a na udržení nebo řešení mírných potíží jsou vhodná, jsou také vhodná pro děti starší 3. let.

  12. ORÁLNÍ PROBIOTIKA, v ČR k sehnání pod obchodním názvem Bactoral (1 KMEN, CFU 1 mld.).

  13. Topnatur rozpustná vláknina s probiotiky pro děti. Složení bez zbytečných aditiv, 7 probiotických kmenů, podávat lze od 6.měsíce věku.

  14. GutPro powder probiotika (zcela hypoalergenní, 8kmenů, 25miliard CFIU, vhodná u HIT, IBS, SIBO, Crohn atd.) . Drahá, ale vydrží dlouho výrobce udává dávka až na 1 rok)


PROBIOTIKA VHODNÁ PRO TĚHOTNÉ ŽENY

Těhotné ženy mohou užívat i jiná probiotika z doporučených, níže uvedená probiotika jsou však koncipována přímo pro období těhotenství, mají hypoalergenní recepturu a jsou veganské.

Probio prenatal.jpg
  1. Garden of life probiotika (16 KMENŮ, CFU 20 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji). Veganská receptura, široké zastoupení kmenů. Opatrnost je na místě pouze v případě alergií a intolerancí na vybrané ovoce či zeleninu, tato probiotika totiž obsahují složky z ovoce a zeleniny, kontrolujte tedy důkladně složení. GoL má probiotika pro různé kategorie, včetně dětí od cca 6 m.

    1. DOSTUPNÁ V ČR

    2. DOSTUPNÁ TAKÉ V ZAHRANIČÍ


PROBIOTIKA VHODNÁ PRO DĚTI

Vhodná od jednoho roku

Vhodná od jednoho roku

  • Do 3 měsíců věku není nutné podávat žádná probiotika, ideální probiotikum je MM.

    • Kapky Bio Gaia (1 KMEN) jsou spíše horší kompromis, a to z důvodu obsahu slunečnicového oleje, který není v bio kvalitě, a může tedy obsahovat stopy kontaminantů. Nicméně v případě špatného snášení nejsou v ČR jiná dostupná probiotika pro takto nízký věk (srovnatelná jsou kojenecká od Biopronu) , kromě hodně drahých GutPro, takže v nevyhnutelných případech se rozhodněte mezi těmito dvěma probiotiky.

    • Probiotika GutPro infant powder. (7kmenů, 6milliard CFU) Hypoalergenní, vhodný při potravinových intolerancích, imunitních onemocněních. Jsou vhodná i pro kojence, nemají žádné nežádoucí přídatné látky. Jediná nevýhoda je opravdu vysoká pořizovací cena (V ČR dostupná za cca 2oo0kč ) Výrobce uvádí, že se podává velice malé množství (1/32 lžičky, odpovídá kapičce) a toto balení tedy vydrží cca na rok suplementace. Je nám záhadou, proč výrobce nenabízí nějaké cenově přijatelné testovací balení, na kterém by bylo lze vyzkoušet snášenlivost a po té případně investovat do standartního balení. V zahraničí lze sehnat levněji.

  • Od 3 měsíců lze podávat probiotika formou prášku (většinou bývají v sáčcích a prášek se smíchá s MM nebo vhodná probiotika vysypávat z kapsle do MM).

    • Bio Kult Infantis (7 KMENŮ, CFU 1 mld., PRÁŠEK, může obsahovat stopy mléka a sóji)

    • Infants Dophilus Plus (7 KMENŮ, CFU 6 mld., PRÁŠEK, bez lepku, laktózy, ale obsahuje stopy mléka, pozoir u BKM nebo podezření na BKM. Pozor u pacientů s HIT)

    • Garden of Life Raw Probiotics Kids (5 KMENŮ, CFU 5 mld., PRÁŠEK, bez lepku, laktózy).

    • GutPro infant powder (7 KMENŮ, CFU 6 mld., PRÁŠEK, Bez aditiv, hypoalergenní, vhodná při HIT, intolerancích i dalších onemocnění trávicího traktu), Drahá, ale vydrží dlouho a jsou zatím velmi chválená.

    • V UK jsou k sehnání tato probiotika pro kojence -> OptiBac ‘For Babies & Children’

    • Country life Baby Care probiotic . 6kmenů , 3billion CFU. Lze sehnat na Iherb (cca 14dolarů). Neměly by obsahovat mléčnou složku, lepek, soju ani další alergeny.Obsahují pouze bakt.kmeny a maltodextrin, který sice není ideální, ale většina probiotik ho obsahuje i s dalšími přídatnými látkami, zde se tedy dá mluvit o rozumném kompromisu, má také pěkné recenze.

    • rozpustná vláknina s probiotiky Topnatur. (7 kmenů probiotických bakterií, inulin, betaglukan). Vhodné na úpravu zažívání, mohou i starší děti, zejména při problémech se zácpou)

  • Od 6 měsíců -> všechna probiotika zmíněná v kategorii 3m+ a pokud je již dítě na příkrmech, můžete začít podávat lžičku přirozených fermentů, pokud nemá BKM, tak živý jogurt, kefír z tibetské kefírové houby.

  • Od 1 roku.

    • Sunbiotics, Just 4 Kids! (5 KMENŮ, CFU 5 mld., PRÁŠEK, RAW/VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji). Vhodná pro děti od 1 roku (lze zkusit už od 9 měsíců, pokud už dítě má i příkrmy).

    • MRM, Kids Probiotic Drops (2 KMENY, CFU 1 mld., KAPKY, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji). Probiotické kapky, podpora trávení MM a prevence kolik. Obdoba známé Bio Gaia, ale obsahuje NON GMO olej a jeden kmen navíc.

    • Bio Kult Infantis (7 KMENŮ, CFU 1 mld., PRÁŠEK, může obsahovat stopy mléka a sóji)

    • Dr.Mercola (10 KMENŮ, CFU 10 mld., PRÁŠEK, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji)

    • Infants Dophilus Plus (7 KMENŮ, CFU 6 mld., PRÁŠEK, bez lepku, laktózy, pozor u pacientů s HIT)

    • Garden of Life Raw Probiotics Kids (5 KMENŮ, CFU 5 mld., PRÁŠEK, bez lepku, laktózy).

    • GutPro infant powder (7 KMENŮ, CFU 6 mld., PRÁŠEK, hypoalergenní, vhodná při HIT i dalších onecmocněních). Oblíbená probiotika některých terapeutů a specialistů na výživu. Výhodou je, že jsou zcela bez aditiv, složení je vhodné pro histaminiky a alergiky. Nevýhodou je vysoká cena (cca 2100 Kč), vydrží prý ale hodně dlouho, až dva roky, dává se jen zcela nepatrné množství. Pokud žijete v zahraničí, zkuste objednat přes amazon. Zde článek (v angličtině).

    • Country life baby Care probiotics (Iherb. 6 kmenů, 3billion CFU) bez lepku, laktozy, soji.

  • Od 2 let.

    • Pearls Kids (6 KMENY, CFU 3 mld., PRÁŠEK). Probiotický prášek s rýžovým maltodextrinem, lepší varianta než běžný kukuřičný maltodextrin.

    • Renew Life, Kids Probiotic (5 KMENŮ, CFU 5 mld., ŽVÝKACÍ TABLETY, bez lepku, laktózy, sóji).

    • Now Foods, BerryDophilus, Kids (10 KMENŮ, CFU 2 mld., ŽVÝKACÍ TABLETY, bez lepku, laktózy, sóji. Předpokladem pro podání je schopnost dítěte cucat nebo žvýkat podanou tabletu).

  • Od 3 let.

    • Sunbiotics, Just 4 Kids (6 KMENŮ, CFU 5 mld., ŽVÝKACÍ TABLETY, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji).

    • Garden of Life Primal Defense (4 KMENY, CFU 4 mld., ŽVÝKACÍ TABLETY, obsahuje mléčné složky a ryby, může obsahovat stopy lepku a sóji)

    • Wakunaga (3 KMENY, CFU 1 mld., KAPSLE, bez lepku, laktózy). Probiotika s enzymy . Mohla by být dobrou volbou pro děti starší 3 let, které trápí intolerance a trávicí potíže, obsahují ještě 4 trávicí enzymy (proteáza, laktáza, amyláza, lipáza).

    • FutureBiotics (4 KMENY, CFU 1,5 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji).

    • Dr.Mercola (10 KMENŮ, CFU 10 mld., PRÁŠEK, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji. Obsahuje maltodextrin z hlízy, přírodní příchutě a stevii, proto nemusí být vhodný u alergiků, podávejte pouze tehdy, kdy víte, že obsažené složky toleruje)

  • Po 3. roce věku.

    • Zejména pokud je dítě již plně na pevné stravě, lze podávat i obvyklá širokokmenová probiotika určená pro dospělé, pouze je třeba dbát na bezpečnost při polykání kapslí, tedy buď používat stále prášek, nebo kapsle vysypávat do jídla, dokud dítě neumí kapsle polykat samo.

Nezapomínejte na přirozená probiotika, tzv fermenty, která pomáhají trávení stravy. Jedná se zejména o živý bílý jogurt, ideálně domácí, bez aditiv, nebo bio jogurt. Vhodnější je ovčí a kravské mléko. Dále ovčí žinčica, kefír, tibi vodní kefír.


PROBIOTIKA VHODNÁ PRO ŽENY

Tipy na probiotika vhodná pro ženy, pro zdravá střeva, ale také zdravou vaginální flóru, jako prevence nebo podpůrná léčba při mykózách a bakteriálních infekcích urogenitálního traktu.Všechna seženete na iHerb a měla by se vejít do limitu 22 EUR, pokud zadáte i slevové kódy.

Renew life probio.jpg
  • Nature's Way, Primadophilus Optima, Women's (7 KMENŮ, CFU 50 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji). Moc pěkná probiotika složením i výší CFU, solidní recenze, hezké složení kmenů, optimální pro ženy. Vhodné při kvasince, urinárních infekcích. Cena je vyšší a je třeba hlídat, abyste se vešli i s poštou do limitu pro dovoz zboží ze zemí mimo EU.

  • Renew life Ultimate flora (8 KMENŮ, CFU 15 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji). Toto balení je levnější než Primadophilus, ale má nižší CFU, v akci ale lze zakoupit i dražší verze s vyšším CFU.

  • MRM Women’s probiotic (2 KMENY, CFU 3,5 mld., KAPSLE, VEGAN, bez lepku, laktózy, sóji). Podpůrná při kvasinkových infekcích, hypoalergenní složení, pěkné hodnocení, cenově dostupná.

  • Garden of life women (16 raw probiotických KMENŮ; 50 miliard CFU).


Další značky probiotik zmíněné některými naturopaty jako účinné

  • Bactoflor,

  • Multidophillus 12,

  • Multidophilus + DDS1,

  • Casa Sana Darmreinigung,

  • Emiko,

  • Omni-Biotic 10,

  • Emikosan.


DOPLŇKY K PROBIOTIKŮM

Enzymedica digest.jpg



  1. Enzymy na podporu trávení.

    1. Life Extension, Enhanced Super Digestive Enzymes With Probiotics.

    2. Enzymedica, Digest Gold + Probiotics. Velice kvalitní enzymy od firmy Enzymedica s probiotiky.

    3. Enzymedica, Digest Basic, Essential Enzyme Formula. Enzymy Enzymedica bez probiotik.

  2. Now Foods, Betaine HCL. Betain HCl na podporu trávení.


POMOC PŘI PŘEMNOŽENÉ KVASINCE VE STŘEVECH

Kromě úpravy stravy (protikvasinková dieta - více viz soubor věnovaný ekzému) můžete zvážit např. tyto suplementy:

Enzymedica candida.jpg

Candida, houby, plísně, impetigo - bylina Pau D’Arco (více informací v angličtině např. zde):

Akné, záněty, plísně:


JAK JEŠTĚ POMOCI SPRÁVNÉMU TRÁVENÍ

Betaine HCL.jpeg

Užitečné informace a tipy naleznete například v článku zde. Při pálení žáhy, nadýmání či špatném trávení je vhodné pít 1 lžičku ACV (jablečný ocet, kupujte bio kvalitní nepasterizovaný, tzv. with mother) v deci či dvou vody před jídlem. Toto je vhodné i pro těhotné (pokud máte jakékoliv pochybnosti, nebo jakoukoli diagnózu od lékaře či poruchu, tak užívání ACV vždy konzultujte s odborníkem!).

Vhodnou a účinnou variantou je také používání Betainu Hcl před jídlem. U pacientů, kde jsou potíže s trávením spojené s přítomností Helicobacter pylori a atrofickou gastritidou, nebo u pacientů užívajících dlouhodobě léky na snižování žaludeční kyselosti nutno konzultovat s lékařem.





Zde si můžete poslechnout rozhovor s pediatrem P. Jabandžievem (v Českém rozhlase) na téma probiotika, prebiotika, postbiotika, mikrobiom, imunita, kojení. Srozumitelné i pro laiky: https://www.youtube.com/watch?v=5zVM6AUpoEQ&t=0s&list=PLD6HP-eWSmUfNde0cR1gtFjkzCrAaiCCO&index=18


Další tipy pro zdraví střev a odkazy na vhodné pomocné produkty budeme postupně doplňovat.



Zpracovala Pavla Pavlištová, použité zdroje např. Mirapa.cz, nejenleky.cz , probiotics.org, histaminovakasulka.com a další.

Text slouží výhradně pro účely organizace Svět Non Toxic z.s., další šíření a kopírování prosím jen s naším svolením. Mějte prosím na paměti, že sestavení a ověření souboru s informacemi takového rozsahu zabere několik měsíců, v případě shromažďování a ověření zkušeností mnohdy i let práce. Respektujte prosím, že šířením informací bez našeho vědomí může dojít k překroucení nebo vytržení z kontextu a případné nesprávné aplikaci. Pokud si sami nejste jisti, jak postupovat, můžete se na nás obrátit.

Oceníme, když nám za naši snahu pomůžete dobrovolným příspěvkem na účet spolku.

Pokud Vám informace v tomto a jiných souborech byly prospěšné a rádi byste podpořili naši činnost, můžete zaslat jakýkoli dobrovolný příspěvek na účet registrovaného spolku Svět Non Toxic, z. s. Tímto nás podpoříte v další osvětové aktivitě, pořádání besed, přednášek, natáčení videí na YT kanál Svět non toxic aj.

Číslo účtu Svět Non Toxic, z. s.: 2301559464 /2010 (Fio Banka)

Za obsah externích odkazů nepřebíráme žádnou zodpovědnost.

Veškeré informace, obsah a materiály tohoto dokumentu slouží pouze k informačním účelům a nenahrazují konzultace, diagnostiku, ani lékařskou péči kvalifikovaného lékaře.

Informace zahrnuté v tomto dokumentu vycházejí z různých zdrojů a nejsou kompletní. Informace získané z tohoto dokumentu jsou podávány "tak jak jsou" a bez záruky správné interpretace, implementaci a využití.

PROHLÁŠENÍ: Informace sdílené na tomto webu mají pouze informativní charakter, neneseme zodpovědnost za jakákoli případná rizika spjatá s interpretací a aplikací, která by vedla ke zhoršování zdravotního stavu nebo nebyla v souladu s léčbou doporučenou lékařem. Zodpovědnost za praktikování doporučovaných postupů si každý nese sám. Na tomto webu sdílíme zkušenosti a veškeré poskytované informace nebo rady neslouží jako náhrada lékařské péče. Autoři souborů neposkytují individuálnímu čtenáři žádné odborné rady ani služby. Myšlenky, postupy a doporučení uvedená v souborech a diskuzích nenahrazují návštěvu lékaře nebo lékařský dozor, pokud ho váš zdravotní stav vyžaduje. Autoři nejsou odpovědní za jakékoli škody či ztráty považované za vzniklé na základě informací nebo doporučení v tomto webu.