PRANÍ A PRACÍ PROSTŘEDKY


OBSAH

  1. Krok č. 1: Vyčistěte pračku!

  2. Peru dobře, peru rád/a aneb jak to vlastně funguje

  3. Prášku, co se v tobě ukrývá?

  4. Kdo má kuráž na aviváž?

  5. Jak zbavit prádlo umělé parfemace z prášků či aviváží?

  6. Jak o své prádlo pečovat netoxicky

  7. Jak si vyrobit prášek v pohodlí domova

    1. Základní recept na výrobu pracího prášku

    2. Čím nahradit aviváž

  8. Tekuté vs. sypké prací prostředky, mýdlové ořechy

  9. Aby bílá bílou byla

  10. Moje voda, ta je tvrdá – co s tím?

  11. Čichám, čichám prádlo aneb jak na voňavé prádlo

  12. Tipy na sušení

  13. Praní podle materiálů (bavlna, vlna, hedvábí, fleece, umělé materiály, bambus)

  14. Jak zatočit se skvrnami

  15. Textil a vlákna pod lupou


POKUD CHCETE POROZUMĚT ZÁKONITOSTEM NON TOXIC PRANÍ A VYHNOUT SE NEJČASTĚJŠÍM CHYBÁM, PUSŤTE SI PROSÍM WEBINÁŘ Jak na NETOXICKÉ PRANÍ na našem YouTube kanále.

Kupované nt prostředky na praní, příklady

  • Sonett Neutral tekutý a sypký, Sonett žlutý sypký (pozor při alergii na zlato, obsahuje <1% balsamické přísady a je tam i zlato), založené na sodném či draselném mýdle

  • Sodasan bez vůně sypký založený na mýdle

  • Sonett i Sodasan mají i voňavé, jsou s EO (nevhodné pro alergiky a děti, můžou reagovat)

  • Bio-D práškový a tekutý bez parfemace, který neobsahuje konzervanty (kompromis)

  • Ecover Zero práškový, dostupný v některých DM (Ecover Zero tekutý NEdoporučujeme, není NT)

  • Další prostředky na praní naleznete v souboru s odkazy na doporučené produkty (na naší Facebookové skupině).

Pro děti a osoby s citlivou kůží je vždy lepší verze bez vůně, a to i bez EO, jedná se o alergeny! Prostředky se syntetickým parfémem považujeme za naprosto nevhodné, mohou způsobovat alergie, jedná se o syntetické látky!


PRANÍ A PRACÍ PROSTŘEDKY

Vůně čerstvě vypraného prádla potěší pravděpodobně čichové buňky každého z nás, ale co všechno v sobě ukrývá? Co všechno konvenční prášky a aviváže obsahují, aby vůbec praly? Které látky jsou nejvíce toxické a které úplně zbytečné? Jak poznat netoxický prací prášek? A jak si ho vyrobit doma?


KROK Č. 1: VYČISTĚTE PRAČKU!

Při přechodu na netoxické praní je klíčové dopřát své nedocenitelné pomocnici důkladnou očistu. Důvod je prostý - zbytky pracích prostředků se v pračce usazují a při následném praní se mohou dále uvolňovat. Kromě počáteční očisty však nezapomínejte také na pravidelné čištění (doporučujeme cca 1krát měsíčně), aby pračka zůstala v co možná nejlepší kondici.

close-up-equipment-hand-1321725.jpg
  1. Pro odstranění vodního kamene, zápachu, plísně, jako dezinfekci a při přechodu na netoxický prací prostředek:

200 g kyseliny citronové nebo 4 litry octa přímo do bubnu (!POZOR! ocet dávejte, až když pračka napouští vodu, moderní pračky na začátku programu vodu odčerpávají, což by celý proces čištění znehodnotilo) a pusťte program na 90 °C.

  1. Pro odstranění mastnoty, zbytků mýdla či zápachu:

200 g prací sody nebo 0,5-1 kg sody práškové, opět na 90 °C, délku programu zvolte dle zanesení pračky.

Uvedené způsoby čištění doporučujeme pravidelně střídat.

Můžete se setkat s tvrzením, že ocet při pravidelném používání poškozuje pračku (např. těsnění nebo plastové součástky). Toto tvrzení je však nepravdivé. Koncentrace octa (při praní/čištění ještě nižší kvůli naředění vodou) je nízká a naopak pračce svědčí (napomáhá odstranění usazenin a vodního kamene, což dělá i jakýkoli jiný konvenční prostředek na čištění pračky). Pokud se vám při používání netoxických pracích prostředků pračka rozbije, hledejte viníka jinde, ocet je v tom nevinně. ;-)

Více info v tomto článku.


 PERU DOBŘE, PERU RÁD/A ANEB JAK TO VLASTNĚ FUNGUJE

Než se pustíme do rozboru pracích prostředků, pojďme na chvíli zabrouzdat do mýdlových vod a zjistit, na jakém principu prací prostředky fungují.

Už od dávných dob se k praní prádla běžně používalo mýdlo. Prací prostředky spatřily světlo světa až v polovině 20. století, kdy ukradly mýdlu prvenství, pyšníce se vyšší efektivitou a nižší cenou.

DSC_0283 copy.jpg

Klasické mýdlo se vyrábí z oleje/tuku a louhu. Při použití hydroxidu sodného (NaOH) vznikne tuhé mýdlo, při použití hydroxidu draselného (KOH) pak mýdlo mazlavé, tekuté.

Rostlinná mýdla (tj. mýdla vyrobená z rostlinných olejů) mají jednu vynikající vlastnost – v porovnání se všemi ostatními účinnými látkami ihned po použití chemicky zreagují s vodním kamenem, který je ve odpadních vodách vždy přítomen, za vzniku vápenatého mýdla. Tím je neutralizován vliv mýdla na vodní organismy (tzv. primární odbourávání). Vápenaté mýdlo je následně mikroorganismy zcela rozloženo na oxid uhličitý a vodu (tzv. sekundární odbourávání). Použití mýdla je tedy ekologické a šetrné k životnímu prostředí.

Při praní máme jediný cíl – dostat nečistoty z prádla do vody, se kterou pak putují do odpadních vod.  K rozpuštění a odstraňování nečistot slouží tzv. tenzidy (surfaktanty), mezi které patří mimo jiné i mýdlo. Jde o povrchově aktivní látky získané pomocí kyselin z cukru, škrobu nebo kokosového oleje. Ty na sebe navážou nečistotu a „stáhnou“ ji z prádla do vody, ve které se potom odplaví. Jen tenzidy nám ale k běloskvoucímu prádlu nestačí, a protože mýdlo pere nejlépe v měkké a zásadité vodě, je třeba jej doplnit o změkčovadlo, látky upravující pH vody a v případě bílého prádla také o bělicí látky. Snadné, že? Říkáte si, kde je zakopaný pes?


 PRÁŠKU, CO SE V TOBĚ UKRÝVÁ?

Slyšíme to neustále ze všech stran – chcete, aby vaše prádlo bylo zářivě bílé? Aby barvy nevybledly? Aby skrvny zmizely? Aby bylo měkké a hebké jako nadýchaný obláček a vonělo až do příštího jara? Máte však představu, jak toho všeho konvenční prášek docílí?

Pomineme-li neškodný (pro naše zdraví, nikoli však pro naši peněženku) síran sodný (sodium sulfate), který dodává pracímu prášku na objemu, aniž by měl jakkýkoli vliv na jeho účinnost, a se zaměříme na nejvíce problematické složky konvenčních pracích prášků, rozhodně nelze vynechat např.:

·      tenzidy (např. alkylbenzensulfonany, diethanolamin) – povrchově aktivní látky užívané v konvenčních pracích prostředcích jsou vyráběny synteticky, nejčastěji z petrochemických surovin (ropy či dehtu), a mají negativní vliv nejen na lidské zdraví, ale také na životní prostředí.

·      fosfáty (např. tripolyfosfát sodný) – látky používané ke změkčení vody, které jsou silně ekotoxické. Jejich použití v detergentech bylo výrazně redukováno nařízením EU.

·      optické rozjasňovače (např. deriváty stilbenu) – látky, které absorbují UV záření a vyzařují modré světlo, které způsobuje dojem bělejšího prádla. Vaše prádlo tedy fakticky nijak nevybělí, jen vás donutí si to myslet. Tyto látky jsou prokazatelně jednou z příčin podráždění kůže a zároveň jsou toxické pro životní prostředí.

·      konzervanty (např. quaternium-15, methylisothiazolinone) – vysoce dráždivé látky způsobující mimo jiné silné kontaktní kožní reakce, obě látky jsou toxické pro lidské orgány a mají negativní vliv na životní prostředí.

·      chlór – bělicí látky na bázi chlóru jsou prokazatelně toxické jak pro člověka, tak pro životní prostředí.

·      syntetická parfemace (na etiketě většinou uvedeno pouze jako parfum/fragrance) – syntetické vonné látky (nejčastěji ropné deriváty) jsou vysoce dráždivé, některé jsou dokonce potvrzenými karcinogeny, a jsou tak považovány za jednu z nejškodlivějších složek drogerie a kosmetiky vůbec. Pod obecným názvem se mohou skrývat stovky až tisíce nejrůznějších látek. Vonné složky přírodního původu (např. EO) bývají na etiketě výslovně uvedeny.

 

Výčet škodlivých látek pochopitelně není vyčerpávající, ale to ani není účelem článku. I tento stručný přehled vyřadí při výběru pracího prostředku 99,9 % běžně dostupné drogerie.


 KDO MÁ KURÁŽ NA AVIVÁŽ?

Když se zaměříme na to, co je pro většinu lidí v souvislosti s praním prádla klíčové, (možná) překvapivě to není jen prací prášek. Ano, prací prášek potřebujeme k tomu, aby odstranil nečistoty a vypral skvrny, ale co dělá vyprané prádlo vypraným prádlem? Nejčastější odpovědí na tuto otázku je VŮNĚ.  Spousta lidí si nedokáže představit vyprané prádlo, které by ze skříně nevonělo ještě několik dní, a mají tak pocit, že bez vůně není ani čistota. Nastal čas tento mýtus jednou provždy vyvrátit.

Aviváž (z franc. avivage neboli oživení) plní v pracím cyklu především funkci změkčovadla a vonné složky. Problematické složky aviváže jsou především následující:

·      syntetická parfemace (na etiketě většinou uvedeno pouze jako parfum/fragrance, konkrétně např. benzyl acetát, alfa-terpineol) – syntetické vonné látky (nejčastěji ropné deriváty) jsou vysoce dráždivé, některé jsou dokonce potvrzenými karcinogeny, a jsou tak považovány za jednu z nejškodlivějších složek drogerie a kosmetiky vůbec. Pod obecným názvem se mohou skrývat stovky až tisíce nejrůznějších látek. Vonné složky přírodního původu (např. EO) bývají na etiketě výslovně uvedeny. 

·      konzervanty (např. methylisothiazolinone, benzisothiazolinone) – vysoce dráždivé látky způsobující mimo jiné silné kontaktní kožní reakce (ekzém), obě látky jsou toxické pro lidské orgány a mají negativní vliv na životní prostředí.

 Je třeba jmenovat dál?


  JAK ZBAVIT PRÁDLO UMĚLÉ PARFEMACE Z PRÁŠKŮ ČI AVIVÁŽÍ?

Protože syntetické vonné složky, které se vyskytují téměř v každém konvenčním pracím prostředku, jsou, jak již bylo zmíněno, zdraví vysoce škodlivé, mnohdy dokonce karcinogenní, je nasnadě zmínit návod, jak své prádlo těchto toxických látek zbavit.

Doporučený postup pro stálobarevné bavlněné oblečení je následující:

1.     Roztřiďte prádlo podle barev.

2.     Namočte prádlo do lázně s prací sodou, sodou krystal nebo jedlou sodou. Bavlněné vlákno se v zásaditém prostředí otevírá, vlákno mění svůj profil, čímž je snazší zbavit ho toxických látek. Poměr je cca 1 hrnek prací sody a 3 vrchovaté lžíce jedlé sody na 20 litrů vody. Nechte namočené po dobu několika hodin.

3.     Prádlo vymáchejte a vyždímejte.

4.     Vyperte prádlo minimálně 2x za sebou v netoxickém pracím prášku (můžete přidat také jedlou sodu v množství 1/3 množství pracího prostředku, tj. při 60 g prášku 20 g sody) a přidejte také netoxické máchadlo (ocet nebo roztok kyseliny citrónové). Pokud je to možné, dejte máchání navíc.

5.     Vyprané prádlo pověste ideálně ven minimálně na 24–48 hodin. Mráz ani déšť nejsou překážkou.

6.     Bod č. 4 a 5 opakujte podle potřeby.


 JAK O SVÉ PRÁDLO PEČOVAT NETOXICKY


A nyní nastal čas přesunout se z toxických vod do těch netoxických. Nevěšte hlavu, netoxické praní není složité, máte několik možností, jakou cestou se vydat, a na své si přijdou jak příznivci kupovaných prostředků, tak příznivci domácí výroby.

pradlo 3.jpg

V čem jsou tedy netoxické prací prostředky lepší? Vycházíme-li z přehledu toxických látek, které obsahují konvenční prací prostředky, je zřejmé, že v ekologických a šetrných produktech (ne)najdeme především:

·      šetrné tenzidy – žádná ropa, žádná syntetika, ale čistě přírodní mýdlo vyrobené z rostlinných olejů, případně tenzidy derivované z přírodních surovin (např. cukru, kokosového oleje apod.).

·      zeolity či citrát na změkčení vody – zeolity jsou šetrnější variantou změkčovadla, a to díky své pórovité struktuře. Jde o hlinitokřemičité minerály, které se vyskytují v přírodě, ale jsou vyráběny také synteticky (přičemž syntetické převažují). Díky své pórovité struktuře jsou schopny vyměňovat si jiné molekuly, při praní jde pak především o ionty vápníku a hořčíku.

·      šetrné konzervanty – ne ve všech případech je použití konzervantu nutné. Pokud ano, jsou v netoxických produktech užity šetrnější konzervanty bez negativního vlivu na zdraví či životní prostředí.

·      žádná nebo čistě přírodní parfemace – ideální variantou jsou prostředky bez jakékoli parfemace (jak na voňavé prádlo, pokud se bez vůně neobejdete, se dočtete dále v textu), nicméně pokud má být prací prostředek ovoněn netoxicky, používají se k tomu nejčastěji esenciální oleje (jejich použití bývá na etiketě výslovně uvedeno).

·      šetrná bělidla - nejčastěji perkarbonát sodný.

·      žádné optické rozjasňovače.


 JAK SI VYROBIT PRÁŠEK V POHODLÍ DOMOVA

Pokud vás děsí zkoumání etiket a dohledávání chemických látek v internetových databázích a zároveň se nebráníte domácí výrobě, je tento oddíl právě pro vás. Vyrobit si vlastní prací prášek není nic složitého, potřebujete k tomu pouze následující suroviny:

·      kvalitní tuhé mýdlo – při výběru mýdla si dejte pozor, ne všechna mýdla, která se deklarují jako ekologická, taková opravdu jsou. Kvalitní výrobci mýdel dělají speciální rostlinná mýdla vhodná na praní. Doporučujeme mýdlo kokosové, kokosovo-palmové, olivové (pozor, může mít nižší prací účinnost), z živočišných pak např. lojové nebo čisté žlučové.

 Pozn. autorky: Na praní jednoznačně doporučujeme prací mýdlo, které seženete na netoxických e-shopech (viz soubor Vybrané doporučené produkty s non toxic složením). Toto mýdlo je unikátní svojí prací schopností, protože již obsahuje netoxický změkčovač - citrát, takže můžete použít méně sody (která může zanášet vlákna, proto pak může někdo pocítit horší prací schopnost), viz objasnění slovy Ing. Kataríny Hrivňákové: “Tak troška chémie, najlepšie je pracie mydlo s citrátom, to je teda prirodzený zmakčovač, znamená to menej sody ktorá zanáša vlakna, no a ešte perkarbonat, ked sa pozrieme na chemizmus :(Na2CO3)2(H2O2)3 → 2 Na2CO3 + 3 H2O2, pozrite, pri teplote sa rozklôadá a uvoľní peroxid vodíka, teplotou sa uvoľni aktívny kyslík, ten prádlo dezinfikuje a bieli..no a po uvoľnení peroxidu nám ostáva vo vode Na2CO3..čo je v podstate uhličitan sodný, teda naša stará známa soda, takže pokiaľ použijem mydlo s citrátom, +perkarbonát, dezinfikujem s i prádlo a zároveň zmakčím vodu na pranie..ja používam perkabonát aj do tmavého prádla, aj na farebné, samozrejme znížený objem.”

Ako prvé treba uviesť, že mydlo = anionový TENZID, teda nie niečo mastné a podobne. Tenzid je tenzid, rozdiel je v tom, či ide o anionový, kationový, alebo amfoterný. Ako prvé si treba uvedomiť, čo chcem chrániť...či plienku =handru alebo zdravie svojho dieťaťa. Neustále upozorňujeme na nutnosť vyššej teploty kvôli dezinfekcii. Perkarbonát...áno rozpadá sa a aktívna zložka je kyslík uvoľnený z peroxidu..to je fakt..bielenie a dezinfekcia aktívnym kyslíkom je známa vec. Ďalšie dôležité je zásadité PH, čo určitým spôsobom nie je vhodné PH pre prežívanie baktérií. Veľmi dôležité je vedieť zvoliť vhodné mydlo a dovolím si povedať ako výrobca Alchymistiek, že my presne vieme, čo robíme, aké PH má naše mydlo a aj prečo je presne také. Je to naše výrobne tajomstvo, nie je to zložením, ale pomermi zložiek. Problémom mydla je tvrda voda. To asi už všetci vieme. Vyzrážané mydlo stráca svoju praciu schopnosť a môže a aj skutočne zanáša vlákna. Z tohto pohľadu je absolútne jednoduché zvoliť akýkoľvek detergent..:( Ja periem a aj som prala v mydle, nepoznám zaparený zadoček, či plienkovú dermatitídu. Pravdou však je, že si treba zvoliť priority a vedieť prať. Predpierka ktorá zbaví plienky zvyškov, amoniak prítomný v moči a mnoho ďalšieho môže napomôcť . Naše súbory su super spracované a pranie v mydle, nie hocijakom, je účinné. Čo sa týka enzýmov v pracích práškoch....to nie je ani náhodou non toxic prístup. Ostávajú vo vláknach a ďalej narúšajú veľmi jemnú pokožku dieťatka”....

·      prací soda (uhličitan sodný, Na2CO3) – k sehnání ve vybraných drogériích, případně na internetu (dá se také upéct doma z jedlé sody, návod dohledáte také na internetu). Existuje také soda krystal, avšak ta je méně koncentrovaná než prací soda (má na sobě totiž navázané molekuly vody), je tedy následně třeba upravit poměry receptu (sody krystal je potřeba více než prací sody). POZOR – Nezaměňuje prací sodu a jedlou sodu (hydrogenuhličitan sodný, soda bikarbona, NaHCO3), jde o rozdílné sloučeniny.

·      perkarbonát sodný (peruhličitan sodný) – bělicí látka, která se přidává k pracímu prášku při praní bílého prádla. Při praní se rozkládá na uhličitan sodný a peroxid vodíku, který bělí.


ZÁKLADNÍ RECEPT NA VÝROBU PRACÍHO PRÁŠKU

poznámka: pokud jste začátečník, preferujte kupovaný non toxic prací prostředek-mýdlové vločky (viz soubor doporučené produkty). Zejména začátečníci dělají v postupu samovýroby časté chyby, nerozumí ještě dostatečně non toxic procesu praní, mohou používat recepty a dezinformace z internetu, které jsou nepřesné, používají špatné poměry atd. Další nástrahou je pak samotné prací mýdlo. I když jsou použité suroviny non toxic, nemusí být vlivem procesu výroby u každého výrobce záruka vynikající prací schopnosti. Proto vám nemusí každé mýdlo s označením “prací” prát stejně dobře.


Ve starší verzi souboru jsme zde uváděly návod na výrobu směsi pracího mýdla a sody, návod nyní aktualizujeme a uvádíme recept nový, který se nám v čase více osvědčil.

Na výrobu základního pracího prášku budete potřebovat:

  • nastrouhané prací mýdlo (či hotové mýdlové vločky), nejlépe kokosové

  • prací sodu (uhličitan sodný)

  • perkarbonát sodný (peruhličitan sodný)

  • v ojedinělých případech TAED, ale v rámci non toxic se mu spíše vyhýbáme. LZE PRÁT BEZ NĚJ!

Takový prací prášek na bázi mýdla můžete používat na prádlo bavlněné, lněné, bambusové, fleecové, umělé apod.

Na vlněné, hedvábné prádlo či merino používejte speciální prací prostředky, které neobsahují mýdlo (viz odstavec níže - Praní podle materiálů).

Dále budete potřebovat ocet nebo kyselinu citronovou jako máchadlo (viz níže Čím nahradit aviváž).DÁVKOVÁNÍ
Závisí na znečištění prádla, velikosti pračky a tvrdosti vody.
1 polévková lžíce (PL) odpovídá cca 10 g.

Na bílé a světlé prádlo prané na 60 °C a více:

  • 2-4 PL mýdla

  • 1 PL sody - nepřidáváte, pokud perete v mýdle s citrátem (např. od Alchemix laboratory)

  • 1 PL perkarbonátu

Na bílé a světlé prádlo prané na méně než 60 °C:

  • 2-4 PL mýdla

  • 1 PL sody - nepřidáváte, pokud perete v mýdle s citrátem (např. od Alchemix laboratory)

  • 1 PL perkarbonátu (přidávat nemusíte, pokud není prádlo příliš špinavé, případně mensí množství, čistě kvůli dezinfekci prádla)

  • TAED v množství cca 5–10 % váhy směsi, tedy cca ¾ lžičky (používáte pouze v případě, že chcete použít i perkarbonát. Ten se jinak na nižší teploty nerozpustí a nekativuje, TAED je aktivátor perkarbonátu při praní na nižší teploty. Přesto však doporučujeme TAED použít jen zřídka tam, kde nelze prát na vyšší teploty. Vyšší teplotu obvykle snese i prádlo, kde je na štítku uvedena teplota nižší). Upozorňujeme, že TAED je pro nás HORŠÍ kompromisní složka a snažíme se mu v rámci non toxic praní spíše vyhnout. Proč a jak, viz webinář non toxic praní, odkaz na konci souboru.

Na barevné a tmavé prádlo prané na 60 °C a více:

unsplash-image-mQcZqFF07V8.jpg
  • 2-4 PL mýdla

  • 1-2 PL sody - nepřidáváte, pokud perete v mýdle s citrátem (např. od Alchemix laboratory)

  • 1 lžička perkarbonátu (proti zatuchnutí prádla, nestálé barvy ale mohou vyblednout)

Na barevné a tmavé prádlo prané na méně než 60 °C:

  • 2-4 PL mýdla

  • 1-2 PL sody - nepřidáváte, pokud perete v mýdle s citrátem (např. od Alchemix laboratory)

  • 1 lžička perkarbonátu (proti zatuchnutí prádla, nestálé barvy ale mohou vyblednout)

  • TAED v množství cca 5–10 % váhy směsi, tedy cca ¼ lžičky (viz výše) - Zde upozorňujeme, že TAED je pro nás HORŠÍ kompromisní složka a snažíme se mu v rámci non toxic praní spíše vyhnout. Proč a jak, viz webinář non toxic praní, odkaz na začátku souboru.

Mýdlo doporučujeme přidat přímo do bubnu pračky, perkarbonát (a sodu, TAED) do zásuvky dávkovače na prací prostředek.
Máchadlo pak do přihrádky pro aviváž.

Některá prací mýdla obsahují citrát, který supluje změkčovač, jde o bezpečnou složku.
K mýdlu s citrátem už sodu nepřidáváte, případně jen při velmi tvrdé vodě.

Dále platí, že pokud přidáváte perkarbonát, tak zároveň ubíráte sodu. Perkarbonát se totiž rozkládá na uhličitan sodný (prací sodu) a peroxid vodíku.
Pokud máte velmi tvrdou vodu, uberte sodu na třetinu až polovinu.
Při střední tvrdosti vody stačí jen třetina sody, nebo ji nemusíte dávat vůbec. Je potřeba vyzkoušet.

TAED je kompromisní látka, jde spíše o horší kompromis, u alergiků a ekzematiků doporučujeme prát na vyšší teploty, kdy není potřeba TAED přidávat.

Z mýdla a prací sody je možné vyrobit také prací gel (mýdlo a soda se rozpustí v horké vodě), který doporučujeme dávkovat přímo do bubnu pračky.

Pokud se necítíte na vlastnoruční výrobu, vyberte si některý z námi doporučených pracích prostředků.


 ČÍM NAHRADIT AVIVÁŽ

Na změkčení prádla, vypláchnutí zbytků pracího prášku a minerálů z vody a srovnání pH na kyselejší doporučujeme při každém praní zvolit jedno z následujících:

row-of-bottles-with-vinegar-PFV8S8S.jpg

·      OCET – buď klasický kvasný lihový 8%, případně je k sehnání také bezbarvý a neparfémovaný ocet značky Ringo. 

·      ROZTOK KYSELINY CITRÓNOVÉ – koncentraci volíme podle tvrdosti vody (čím měkčí voda, tím nižší koncentrace), cca v rozmezí 10–20% (10% roztok = 900 g vody a 100 g kyseliny citrónové, ostatní koncentrace dopočítáte analogicky).

POZOR – Ocet ani roztok kyseliny citrónové nikdy nelijte s mýdlovým pracím prostředkem přímo do bubnu pračky (využijte přihrádku na aviváž), jinak se mýdlo vysráží zpět na oleje, a praní tak bude znehodnoceno.

 Nově přidáváme do výčtu NT sortimentu aviváže Almawin (k dostání např. na Organictime.cz).


TEKUTÉ VS. SYPKÉ PRACÍ PROSTŘEDKY, MÝDLOVÉ OŘECHY

Častým dotazem při výběru pracích prostředků je, zdali zvolit spíše sypký prací prášek, nebo raději prací gel. Konečné rozhodnutí je na každém z nás, nicméně zde je pár faktů, které mohou pomoci při informovaném rozhodování:

·      plusem tekutých pracích prostředků je, že neobsahují bělidla;

·      v tekutém pracím prostředku však není možné ke změkčení vody použít zeolity, proto musí obsahovat dvojnásobnou dávku tenzidů (což je z hlediska dopadu na životní prostřední více zatěžující);

·      tekuté prací prostředky musí obsahovat konzervanty;

·      dle německých spotřebitelských testů jsou sypké prací prostředky účinnější než prostředky tekuté (viz např. Stiftung Warentest test pracích prostředků z roku 2009 nebo Öko Test pracích prostředků z roku 2010);

·      tekuté prací prostředky nejsou tak účinné při praní silně znečištěného prádla, v takovém případě je třeba skvrny předeprat.

Mýdlové ořechy jako ekologický prací prostředek se staly v posledních letech velkým hitem. Jejich skořápka obsahuje z cca 15 % vysoce koncentrovaný saponin, tj. látku, která ve styku s vodou funguje jako mýdlo. Německá organizace Stiftung Warentest zkoumala v roce 2009 čistící schopnost skořápek z mýdlových ořechů a výsledek byl překvapivý – neodstranily z prádla žádné skvrny a prádlo rychle zašedlo. Dle testů navíc saponiny nejsou biologicky lépe odbouratelné než srovnatelné tenzidy v jiných pracích prostředcích. Prostředky z mýdlových ořechů tak doporučujeme především na praní jiných materiálů, než je bavlna.


 ABY BÍLÁ BÍLOU BYLA

K bílému a světlému prádlu je možné přidávat perkarbonát sodný (peruhličitan sodný). Ten pomáhá předcházet zašednutí prádla. Pro bělejší prádlo také doporučujeme sušit na slunci.

Perkarbonát sodný se v horké vodě rozkládá na uhličitan sodný (prací soda) a peroxid vodíku, který se následně rozkládá na kyslík a vodu. A právě ten aktivní, uvolňující se kyslík má dezinfekční a bělící účinek.

Samotný perkarbonát je účinný až od teploty 60 °C, tj. pokud perete světlé prádlo při nižších teplotách, je nutné k perkarbonátu přidat aktivátor, tzv. TAED (ten považujeme z hlediska toxicity za kompromisní). K perkarbonátu se přidává v množství cca 5–10 % váhy směsi (tj. 5–10 g TAED na 95–90 g perkarbonátu, aby vznikla 100g směs).

Perkarbonát má kromě bělícího i dezinfekční účinek, a to díky uvolňujícímu se kyslíku. Můžete ho použít i na praní stálobarevného prádla (které není bílé), ale mějte na paměti, že při dlouhodobém používání může způsobovat blednutí barev. Při praní zatuchlého tmavého prádla je možné čas od času přidat na praní čajovou lžičku perkarbonátu, avšak riziko blednutí barev hrozí i v tomto případě.

Samotný peroxid vodíku (který se při praní rozkládá na kyslík a vodu) lze použít i při nižších teplotách, ale maximálního účinku vždy dosáhnete pouze v kombinaci s horkou vodou.


 MOJE VODA, TA JE TVRDÁ – CO S TÍM?

Ne každý má to štěstí prát v měkké vodě, která je pro mýdlové prostředky nejpříznivější, ale ani tvrdá voda není pro ekologické praní překážkou.

V tvrdé vodě reaguje mýdlo nejen se špínou, ale musí bojovat také s minerály, které se ve vodě vyskytují. Abychom mýdlu jeho práci usnadnili, přidáme do praní více prací sody nebo již výše zmiňované zeolity (nic se nesmí přehánět, příliš velké množství zeolitů se následně nemusí všechno vymáchat, což může způsobit kožní reakce).

Další možností je použití pracího mýdla s citrátem, který změkčuje vodu. Nezapomínejte také upravit koncentraci máchadla (čím tvrdší voda, tím vyšší koncentrace roztoku kyseliny citrónové). Pro vymáchání všech zbytků mýdla a minerálů je také důležité pračku nepřeplňovat.


 ČICHÁM, ČICHÁM PRÁDLO ANEB JAK NA VOŇAVÉ PRÁDLO

Problematiku voňavého vypraného prádla řeší při přechodu na netoxické prací prostředky téměř každý. Lidská fixace na syntetické vůně, které se kvůli mediální masáži tak nějak neodmyslitelně pojí s čistotou, je v některých případech až chorobná. Když se nad tím však zamyslíte, mezi vůní a čistotou opravdu není rovnítko.

Voňavé prádlo chybí většinou lidem, kteří jsou zvyklí na umělé vůně v kosmetice a drogerii. Pokud si však těmto toxickým vůním odvyknete, bude vám naopak prádlo ovoněné synteticky vadit, jeho pach vám bude nepříjemný, někdy se dokonce mohou vyskytnout pocity, že vás daná vůně až dusí. Vaše tělo tak zcela přirozeně reaguje na nevhodnou chemickou látku.

Pokud na vůni trváte, doporučujeme vyzkoušet některou z následujících možností:

· EO k vypranému prádlu – EO se dají také skvěle použít na ovonění již vypraného prádla. Stačí nakapat pár kapek na kousek látky, nelakované dřevo, dřevěné korále, šišku, klubíčko vlny a další savé materiály. Materiál pak vložíte mezi prádlo, zavěsíte ve skříni apod. Pokud máte doma klasické intimky, které nechcete nosit, protože nejsou netoxické (např. bělené chlórem), můžete na ně nakapat EO a nalepit je zespodu na poličky.

· EO do sušičky – EO se také dají nakapat na vlněnou kouli a dát do prádla v sušičce.

· vykuřovací směsi a vonné vykuřovací papírky – vhodné pro ty, kterým chybí silnější vůně. Jde o přírodní materiály bez toxických složek, které se používají primárně na vykuřování prostor v rámci meditací, očisty či léčby některých zdravotních potíží. V našem případě je však stačí pouze volně vložit mezi prádlo. V případě vonných papírků pak stačí natrhat jich několik z bločku a rozmístit je mezi prádlo přímo do skříně. U sypaných vykuřovacích směsí doporučujeme přesypat je z igelitového pytlíku do pytlíku z organzy nebo jiné prodyšné látky (stará záclona, gáza) a opět vložit přímo do skříně k prádlu. Některé vykuřovací směsi voní opravdu velmi intenzivně a vydrží být aromatické dlouhou dobu, stačí jich tak použít malé množství.


 TIPY NA SUŠENÍ

Proti statice můžete dát do sušičky např. klubka vytvořena z alobalu nebo dát do látkového pytlíku několik lžic himálajské soli. Statika v sušičce vzniká, když sušíte syntetické materiály, bavlna sama statiku nevytvoří. Pokud tomu chcete předcházet a máte v prádle jen pár kousků syntetických oděvů, sušte je na ramínku a do sušičky dejte pouze kousky bavlněné.

PRANÍ PODLE MATERIÁLŮ (BAVLNA, VLNA, HEDVÁBÍ, FLEECE, UMĚLÉ MATERIÁLY, BAMBUS)

1. BAVLNA – bavlna nevyžaduje žádnou zvláštní péči, pereme ji tedy výše popsaným způsobem.

2. VLNA, HEDVÁBÍ, MERINO – na vlnu a hedvábí je třeba prací prostředek s kyselým pH, tj. ne mýdlo, jehož pH je zásadité. Jednou z možností je vývar z mýdlových ořechů (mýdlové ořechy nejsou z mýdla), recept a použití najdete níže. Na vlnu nepoužívejte ani prací sodu, ani perkarbonát sodný! Vhodné prací prostředky na vlnu a hedvábí najdete také v souboru Vybrané doporučené produkty s non toxic složením.

Zde je odkaz na diskuzi ohledně praní merina.

A zde na Instagramové profilu Zuzany Novotné aka Medickamudruje najdete povídání Zuzky a Ing. Kataríny Hrivňákové o tom, jak prát vlnu a merino.

Není potřeba mít účet na IG:
https://www.instagram.com/tv/CNLLJjMA5Wu/?utm_source=ig_web_copy_link

3. PUL (NAPŘ. SVRCHNÍ KALHOTKY U LÁTKOVÝCH PLEN) – na uvedené materiály lze používat i prací prostředky na bázi mýdla s přidáním prací sody a perkarbonátu sodného.

4. SOFTSHELL, SPORTOVNÍ, FLEECE A UMĚLÉ MATERIÁLY – nepereme v mýdle ani v prostředcích obsahující mýdlo, lze přidat sodu i perkarbonát sodný

5. BAMBUS – bambusové vlákno je vlákno celulózové, je vyrobeno z přírodního materiálu podobně jako viskóza. Celulózové vlákno poškozuje kyselé prostředí, zásadité mu nevadí, proto lze používat prostředky na bázi mýdla. Netoxická „aviváž“ (ocet, roztok kyseliny citrónové) se při praní používá pouze v malém množství, které slouží především k vysrážení vápenatých solí z tvrdé vody a rozložení jejich zbytků z vlákna, není proto pro bambus problémem.


 JAK ZATOČIT SE SKVRNAMI

Skvrny je vždy dobré předeprat ručně. Skvrny od tělních tekutin (krev, stolice, moč apod.) je dobré předeprat ve studené vodě, jinak se zaperou. Mastné skvrny pak je vhodné předepírat v horké vodě. Na zapranou krev a další skvrny může pomoci perkarbonát sodný a horká voda, popř. peroxid vodíku a horká voda.

Mýdlo vhodné na skvrny je žlučové (pozor na konvenční značky, jejich mýdla nejsou netoxická!), glycerinové (živočišného i rostlinného původu), případně čistě kokosové mýdlo.

Tipy, jak na skvrny konkrétního původu:

skvrny.jpg

 TEXTIL A VLÁKNA POD LUPOU

mel-poole-639612-unsplash.jpg

Ptáte se, proč není možné prát jakýkoli textilní materiál v kterémkoli pracím prostředku za jakýchkoli podmínek? Odpověď úzce souvisí s chemickou strukturou vláknitých materiálů. Jak? Pojďme se na to podívat blíže.

Pro uvolnění nečistot z textilie (řeč je o přírodních materiálech) je optimální pH 10–11 (POZOR – vlnu nebo hedvábí vysoké pH poškozuje!). Hlavní a nejdůležitější rozdíl je ve složení vlákna. Bavlna je vlákno celulózové, živočišná vlákna se skládají z bílkoviny – keratinu. Kyseliny a zásady reaguji ve vztahu k těmto materiálu různě. I na visačkách oblečení se setkáte s upozorněním, že o vlnu a hedvábí je třeba pečovat jiným způsobem.

Protože živočišná vlákna jsou nejodolnější v kyselém pH, nebude jim mýdlo na praní svědčit, protože je zásadité. Podobná analogie se dá aplikovat také na umývání vlasů, protože vlas je také živočišné vlákno s bílkovinnou strukturou. Zásadité mýdlo tedy není k umývání vlasů vhodné (minimálně je jeho vliv třeba neutralizovat pomocí tzv. kyselého oplachu).



vlakna.jpg

ROSTLINNÁ VLÁKNA


·      BAVLNA (94 % celulóza; 1,3 % bílkovina; 1,2 % pektiny; 1,2 % popel; 0,6 % vosky; 0,3 % cukry)

o   odolná vůči světlu a vzduchu, působením studené a horké vody nedochází k chemickým změnám, málo bobtná, má vyšší pevnost a tažnost (dlouhé působení vyšší teploty způsobuje pokles pevnosti a tažnosti následkem vysušení vlákna, původní pevnost se vrátí, když vlákno absorbuje potřebnou vlhkost)

 

o   koncentrované kyseliny narušují celulózu, a tím také bavlněné vlákno (koncentrovaná kyselina sírová bavlněné vlákno rychle rozpouští, roztok hnědne = vylučování uhlíku); působením hydroxidů získává bavlna lesk a zvyšuje se její pevnost (tzv. mercerace)

 

o   studené slabé kyseliny nezpůsobují zvláštní poškození, ale zatepla a v přítomnosti studených koncentrovaných kyselin se bavlna rozkládá

 

o   silné kyseliny celulózu hydrolyzují na tzv. hydrocelulózu, která má ve své struktuře více aldehydických skupin, tj. vlákno se jakoby rozpadne (hydrocelulóza je v práškové formě) – tento účinek má hlavně kyselina sírová, chlorovodíková, dusičná, fosforečná, šťavelová, vinná nebo citrónová

 

o   při krátkodobém působení hydroxidů (sodný nebo draselný) v cca 12% koncentraci se zvyšuje pevnost vlákna, vlákno také nabobtná a jeho profil se mění z oválného na kruhový


 ŽIVOČIŠNÁ VLÁKNA

·      OVČÍ VLNA (zdroj -> ovčí srst; charakteristický znak -> šupinkovitý povrch; barva -> bílá až nažloutlá)

o   hlavní složkou vlny je keratin, bílkovina s obsahem cysteinu, u vláken vlny jsou polypeptidické řetězce keratinu navzájem spojené různými typy příčných vazeb/můstků. Chemické vlastnosti těchto vláken jsou ovlivněné především disulfidickými můstky, přítomností volných aminových a karboxylových skupin a hydrolyzovatelností polypetidických řetězců. Toto prostorové provázání makromolekul přispívá k vysoké kvalitě vlákna (tažnost, pevnost, odolnost vůči otěru apod.).

 

o   jednou z důležitých vazeb ve vlněném vlákně je cysteinový můstek (peptid –CH2–S–S–CH2-peptid)

 

o   s výjimkou silně zásaditých podmínek probíhá poškození vlny poměrně pomalu, a proto oxidaci v počátečních fázích sotva postřehneme

 

o   vlna je velmi citlivá na zásady a v závislosti na jejich koncentraci, teplotě a doby působení je jimi silně poškozována. Všechny zásady vlněné vlákno poškozují, protože mu odebírají síru a činí ho lámavým.

 

o   při praní za teplot 50 °C a více může vlnu poškozovat také větší množství sody přidané do pracího roztoku, už 2% roztok NaOH vlnu rozpustí během několika minut, při nízkých teplotách však malé množství sody při pracím cyklu nevadí

 

o   zásada napadá cysteinové můstky, dochází k jejich hydrolytickému štěpení, čímž se ve vlně sníží obsah síry, která je v cysteinových můstcích. K hydrolýze dochází i jen působením horké vody. Vlna v horké vodě snižuje svoji hmotnost, klesá pevnost vláken a odštěpuje se sirovodík.

 

o   izoelektrický bod, tj. hodnota pH, při které je vlna nejodolnější, je při pH 4,9

 

o   koncentrovaný amoniak může dokonce způsobit rozdělení vláken na fibrily, zředěný však neškodí

 

o   ze zásad vlně nejméně škodí uhličitan amonný, proto používali naši předkové na praní a čištění vlny „shnilou“ moč


 HEDVÁBÍ

o   hedvábí je bílkovinný výměšek snovacích žláz housenek bource morušového tuhnoucí na vzduchu na jemné dvojvlákno

 

o   rozlišujeme pravé hedvábí, které je z domestikovaného bource morušového, a nepravé hedvábí, tzv. tussah, ze sekretu housenky Antheraea

 

o   přírodní hedvábí tvoří housenka při zakuklování, během kterého se do něj zamotá

 

o   hedvábné vlákno se skládá z 76 % z vlastního vlákna z bílkoviny fibroinu a z 22 % z mlhového obalu z bílkoviny sericinu, zbytek tvoří tuky, vosk a minerální soli

 

o   fibroin obsahuje jednoduché aminokyseliny – glycin a alanin – a na rozdíl od keratinu vlny neobsahuje cystein, tj. žádné sirné sloučeniny

 

o   vlákno přírodního hedvábí patří k nejušlechtilejším, nejpevnějším a nejjemnějším přírodním vláknům, má vysoký lesk a velkou tvárnost, přírodní hedvábí je odolnější než vlna, avšak snadno ztrácí svůj lesk 

Na téma Praní si můžete poslechnout také přednášku na našem YouTube kanále: https://www.youtube.com/watch?v=Fq52OcLRe1Q&t=1762s

Super ukážka pre začiatočníkov ako na pranie 🧦🩳👔 z dielne Alchymistiek na ich Instagramovom účte alchymistky https://www.instagram.com/alchymistky/

https://www.instagram.com/p/CkbjTZgABo4/

Velmi podrobně rozepsaný a vysvětlený chemický proces praní prádla vysvětlený
od Ing. Kataríny Hrivňákové (Katkin Hand-made).
Mýdlo, zeolity, soda, co vlastně znamená praní, jak to funguje, jak se odstraní nečistota, dávkování prášku moc je špatně stejně tak málo:
https://www.facebook.com/groups/www.svetnontoxic.org/permalink/529981984002643/


DOPORUČENÉ PRODUKTY NAJDETE NA TOMTO ODKAZU: https://docs.google.com/document/d/1Gb9vejGcANHHN8Q2Nk7PQXQ2V1JDUUlQhScq621uJ7I/edit?fbclid=IwAR1fFDGvbHBTzx2e2HYa3cYJQ859ZubQzJzv7uCxSzdtxWcUibNmv_qqaRE#heading=h.6vru9qvelj2o



Zpracovala team organizace Svět Non Toxic ve spolupráci s Ing. Katarínou Hrivňákovou.

Text slouží výhradně pro účely organizace Svět Non Toxic, další šíření a kopírování pouze s naším písemným svolením. Mějte prosím na paměti, že sestavení a ověření souboru s informacemi takového rozsahu zabere několik měsíců, v případě shromažďování a ověření zkušeností mnohdy i let práce. Respektujte prosím, že šířením informací bez našeho vědomí, může dojít k překroucení nebo vytržení z kontextu a případné nesprávné aplikaci. Pokud si sami nejste jisti, jak postupovat, můžete se na nás obrátit.

Oceníme, když nám za naši snahu pomůžete dobrovolným příspěvkem na účet spolku.

Pokud Vám informace v tomto a jiných souborech byly prospěšné a rádi byste podpořili naši činnost, můžete zaslat jakýkoli dobrovolný příspěvek na účet registrovaného spolku Svět Non Toxic, z. s. Tímto nás podpoříte v další osvětové aktivitě, pořádání besed, přednášek, natáčení videí na YT kanál Svět non toxic aj.

Číslo účtu Svět Non Toxic, z. s.: 2301559464 /2010 (Fio Banka)

Za obsah externích odkazů nepřebíráme žádnou zodpovědnost.

Veškeré informace, obsah a materiály tohoto dokumentu slouží pouze k informačním účelům a nenahrazují konzultace, diagnostiku, ani lékařskou péči kvalifikovaného lékaře.

Informace zahrnuté v tomto dokumentu vycházejí z různých zdrojů a nejsou kompletní. Informace získané z tohoto dokumentu jsou podávány "tak jak jsou" a bez záruky správné interpretace, implementaci a využití.

PROHLÁŠENÍ: Informace sdílené na této stránce mají pouze informativní charakter, neneseme zodpovědnost za jakákoli případná rizika spjatá s interpretací a aplikací, které by vedly ke zhoršování zdravotního stavu, nebo nebyly v souladu s léčbou doporučenou lékařem. Zodpovědnost za praktikování doporučovaných postupů si nese každý sám. Sdílíme zde informace a zkušenosti, které ale neslouží jako náhrada lékařské péče. Autoři souborů neposkytují individuálnímu čtenáři žádné odborné rady, služby ani garance. Myšlenky, postupy a doporučení zde uvedená nenahrazují návštěvu lékaře nebo lékařský dozor, pokud ho váš zdravotní stav vyžaduje. Nejsme odpovědní za jakékoli škody či ztráty považované za vzniklé na základě informací nebo doporučení na této stránce. JAKÉKOLIV KOPÍROVANÍ bez souhlasu autorů JE PŘÍSNĚ ZAKÁZANÉ!

Updated: 11.1.2023


Video z přednášky na téma Praní