Opalování, po opalování, oleje a sluníčko



OBSAH

  1. UV záření a jeho druhy

  2. SPF faktor

  3. Chemické vs. minerální filtry

  4. Jednodruhové oleje

  5. Esenciální oleje

  6. Péče po opalování

  7. Jak na spáleniny

  8. Doporučená netoxická (po)opalovací kosmetika

  9. Výroba domácích opalovacích krémů


Slunce už sebejistě vystrkuje paprsky a nastává čas, kdy všichni milovníci tepla a pobytu na slunci řeší, jak ochránit svou pokožku před nepříznivými vlivy UV záření. Protože péče o pokožku před, během i po opalování je nesmírně důležitá, najdete v tomto souboru všechny důležité informace a tipy, jak se při výběru vhodné péče nespálit.;-)

attractive-woman-with-healthy-skin-applying-NGK67TZ.jpg

Než se však pustíme do výběru vhodné (po)opalovací kosmetiky, je na místě připomenout si pár užitečných věcí:

  • Při pobytu na slunci je nezbytně nutné zohlednit fototyp vaší kůže. Tomu byste měli přizpůsobit délku pobytu na slunci i výběr výše SPF faktoru.

  • Důležitou roli hraje také roční období a místo, kde žijete (např. na jaře se člověk spálí jednodušeji než na konci léta a v místech, kde svítí slunce rovnoměrně celý rok, je kůže odolnější než v místech, kde slunce svítí méně apod.).

  • Nezapomeňte brát v potaz také délku pobytu na slunci a část dne (ráno/dopoledne/odpoledne). Přímému slunci byste se neměli vystavovat především přes poledne (cca 11:00-14:00), protože tehdy jsou sluneční paprsky nejsilnější.

  • Malé děti by měly být delší dobu na přímém slunci co nejméně (kojenci do 1 roku ideálně vůbec).

  • Chránit se kromě opalovacích krému lze také vhodně zvoleným oblečením a doplňky (pokrývka hlavy, oblečení s UV filtry, kvalitní brýle).

  • Nezapomínejte, že UV záření se k vám díky odrazu dostane i ve stínu. Proto ochranu nepodceňujte ani při pobytu pod slunečníkem apod.

  • Ochraně kůže před škodlivými účinky záření (např. volnými radikály) napomůže také strava bohatá na antioxidanty.

  • Jednou z možností, jak předem připravit citlivou pokožku na slunění, je např. užívání doplňku stravy Astaxanthin.

Nezapomeňte, že sluneční paprsky jsou pro náš život nezbytné (především pro přirozenou tvorbu vit. D), proto není ani nadměrná ochrana proti slunci zdraví prospěšná!


UV ZÁŘENÍ A JEHO DRUHY

UV (z angl. ultraviolet) neboli ultrafialové záření je lidskému oku neviditelné elektromagnetické záření, jehož přirozeným zdrojem je jediná hvězda naší soustavy - Slunce.

Z hlediska biologických účinků UV záření rozlišujeme tři druhy:

Opalovani.jpeg
  • UVA - tvoří většinu UV záření, které dopadá na zemský povrch. Způsobuje stárnutí kůže, vznik vrásek, snížení elasticity kůže, vznik stařeckých a pigmentových skvrn. Proniká do hlubších vrstev kůže, ovlivňuje DNA a může způsobit rakovinotvorné bujení.

  • UVB - je pro živé organismy zhoubné. Proniká do svrchních vrstev pokožky, způsobuje spálení kůže a významně přispívá ke vzniku rakoviny kůže. UVB záření také poškozuje zrak.

  • UVC - jde o nejnebezpečnější z UV záření, zhoubné pro živé organismy, protože se však uplatňuje při vzniku ozónu, a na zemský povrch se tak nedostane, není třeba mu při opalování věnovat zvýšenou pozornost.

Při vybírání vhodných opalovacích prostředků je tedy důležité zaměřit se především na ochranu před UVA a UVB zářením.


SPF FAKTOR

Ochranný faktor (z angl. sun protection factor) určuje stupeň ochrany především proti UVB záření (faktor ochrany proti UVA by měl být na výrobku uveden zvlášť). SPF v podstatě udává, kolik UV záření proniká do naší kůže a kolik času můžeme při správném nanesení opalovacího krému strávit na slunci, aniž bychom se spálili. To, jak dlouho bude krém chránit před spálením konkrétního jedince, úzce souvisí s fototypem jeho kůže.

SPF chart.gif

Příklad: Kůže člověka s nejrozšířenějším fototypem je sama schopna se “chránit” v průměru 20 minut, tj. cca za tuto dobu dojde ke spálení. Pokud tedy k ochraně daný jedinec použije opalovací krém s SPF 15, znamená to, že doba, než dojde ke spálení, se prodlouží na 300 minut = cca 5 hodin (20 min.*15 SPF). Upozorňujeme, že JE NEZBYTNĚ NUTNÉ NAMAZÁNÍ PRAVIDELNĚ OBNOVOVAT, obvykle cca každé 2 hodiny v závislosti na doporučení výrobce konkrétního krému.

V této souvislosti je důležité podotknout, že když se zamyslíme nad tím, že tato čísla se týkají jen určitých, řekněme ideálních podmínek, je výše SPF faktoru dosti matoucím kritériem při výběru vhodného opalovacího krému. Rozdíly mezi množstvím UVB záření, které proniknou do pokožky i přes filtr, jsou totiž u jednotlivých faktorů téměř zanedbatelné (SPF 100 chrání před 99 %, SPF 50 před 98 %, SPF 30 před 96,7 % a SPF 15 před 93 %). Když zohledníte naprosto běžné doporučení nátěr pravidelně obnovovat, vyjde z toho SPF faktor 50 jako líbivý tahák na zákazníky. U člověka s nejběžnějším fototypem kůže by totiž SPF 50 chránil kůži po dobu 1000 minut (20*50), což je v přepočtu více než 16 hodin! Nejenže se takto dlouhou dobu na slunci člověk nevyskytuje, ale při zohlednění doporučení obnovovat namazání každé dvě hodiny je takto vysoký faktor v podstatě zbytečný.


CHEMICKÉ VS. MINERÁLNÍ FILTRY

Při výběru kosmetiky na opalování je klíčové sledovat složení produktů. Vzhledem k tomu, že opalovací krémy/spreje/oleje si aplikujeme na velkou plochu kůže (u sprejů může také dojít k vdechnutí, u balzámu na rty pak k olíznutí atp.) a jejich aplikaci pravidelně opakujeme (několikrát denně, několik dní v týdnu apod.), je opravdu nutné, aby obsahovaly pouze zdraví neškodlivé složky.

  • CHEMICKÉ FILTRY

Konvenční opalovací kosmetika obsahuje ve většině případů filtry chemické (nejčastěji oxybenzon, avobenzon, octisalate, oktokrylen, homosalate, octinoxate či jejich kombinace), v některých výrobcích jsou pak chemické filtry doplněny i o jeden z filtrů minerálních. Studie prokázaly, že některé chemické filtry fungují jako tzv. endokrinní disruptory (tj. negativně ovlivňují hormonální systém člověka) a mohou způsobovat podráždění kůže. Za nejnebezpečnější je v této souvislosti považován oxybenzon, u kterého byl také prokázán toxický efekt na korály a jiné vodní organismy (tento problém se týká i dalších látek, nejen oxybenzonu).

  • MINERÁLNÍ FILTRY

Bezpečnější variantou se jednoznačně jeví filtry minerální, konkrétně oxid zinečnatý (zinc oxide), případně oxid titaničitý (titanium dioxide).

Na rozdíl od chemických filtrů, které UV záření absorbují přímo v pokožce/kůži, minerální filtry tvoří bariéru na povrchu pokožky a UV záření do ní nepustí, odrážejí ho. Je tedy důležité jejich vrstvu pravidelně obnovovat, protože při různých aktivitách dochází k jejímu mechanickému otěru.

Nejvhodnějším (a zároveň netoxickým) minerálním filtrem je jednoznačně oxid zinečnatý, který chrání jak před UVA, tak před UVB zářením. Je vhodný pro všechny fototypy a nezpůsobuje podráždění pokožky. Při aplikaci na pokožku je důležité ověřit, že je v tzv. non-nano formě (nano částice jsou rizikové z hlediska průniku do lidského těla přes kůži).

Dalším často používaným minerálním filtrem je oxid titaničitý. Z hlediska toxicity nelze oxid titaničitý zařadit jako zcela bezrizikový (proto ho také uznáváme pouze jako kompromis). V první řadě je i u něj třeba ověřit, zda jde o non-nano formu (ze stejného důvodu jako u oxidu zinečnatého). Problém u titanu je navíc fakt, že kvůli zlepšení jeho vlastností v krému bývá potažen jinými látkami, nejčastěji aluminou (oxid hlinitý) či oxidem křemičitým. Za určitých podmínek (především při kontaktu s chlorovanou vodou, tj. s některými látkami, které chlorovaná voda obsahuje, a s následným vystavením slunečním paprskům) však dochází u oxidu titaničitého potaženého aluminou k rozpadu, následkem čehož vytváří titan v kombinaci se slunečním zářením v kůži volné radikály a stává se tak zdraví nebezpečným. (Zinek má tuto schopnost také, ale v mnohem menší míře.) Právě z tohoto důvodu je důležité, aby krém s obsahem minerálních filtrů obsahoval také kvalitní základové oleje s vysokým obsahem antioxidantů. A také právě z tohoto důvodu nemůžeme oxid titaničitý doporučit jako 100% bezpečný.


JEDNODRUHOVÉ OLEJE

Mezi nejčastější otázky týkající se péče při opalování patří použití a účinnost jednodruhových (například malinový, mrkvový aj.) nebo esenciálních olejů. Důrazně upozorňujeme, že tvrzení některých výrobců o olejích a jejich ochranných účincích není podložené relevantními studiemi a dost často je zcela mylné a zavádějící.

Malinovy olej.jpg

Internetem kolují zaručené tipy na nejpřírodnější variantu opalovacího krému - oleje! Kokosový, malinový, mrkvový, stačí si jen vybrat. Možná jste se setkali i s tabulkou, kde je u každého oleje uveden jeho údajný SPF faktor. Nenechte se zmást, tak jednoduché to opravdu není.

  • OLEJ Z MALINOVÝCH SEMEN (RASPBERRY SEED OIL)

Jediným olejem, který je do určité míry možné považovat při ochraně před UV zářením za účinný, je tzv. malinový olej neboli olej z malinových semen. Existují studie, které prokazují jeho schopnost chránit kůži před UVA a částečně také UVB zářením (nicméně v podstatně menší míře a my se potřebujeme chránit především před UVB zářením). Rozhodně ho však nelze přirovnávat k jiným minerálním filtrům, které se v přírodní opalovací kosmetice běžně používají (např. oxid zinečnatý, který prokazatelně chrání před všemi druhy UV záření, případně kompromisní oxid titaničitý).

Malinový olej je však bezesporu vhodný jako jedna ze složek opalovací kosmetiky, například pro svůj obsah antioxidantů (které chrání naši kůži před volnými radikály) ve formě alfa- a gama-tokoferolu (= vit. E) a také pro vysoký obsah mastných kyselin, které jsou prospěšné pro ekzematickou pokožku.

  • OLEJ Z MRKVOVÝCH SEMEN (CARROT SEED OIL)

Účinnost tzv. mrkvového oleje, který je také často doporučován, nebyla na rozdíl od oleje malinového potvrzena ŽÁDNOU relevantní studií. Jediná studie, která se zabývá určením SPF faktoru mrkvového oleje, byla prováděna na vzorcích již namíchaných výrobků, tj. nebyl testován samotný mrkvový olej!

Přestože jeho ochranné účinky nebyly dosud potvrzeny, je olej z mrkvových semen vhodný pro zralou pleť, napomáhá redukci vrásek, zlepšuje elasticitu kůže a je vhodný také na popáleniny a jizvy. Je tedy také možné ho použít jako jednu ze složek opalovací kosmetiky.

  • DALŠÍ JEDNODRUHOVÉ ROSTLINNÉ OLEJE

V opalovací kosmetice mohou být spolu s vhodnými minerálními filtry použity pochopitelně i další rostlinné oleje. Vhodné nejsou akorát oleje, které rychle žluknou (např. olej z hroznových jader, pupalkový olej, brutnákový olej). Vhodný je naopak olej jojobový či kokosový, dále pak např. olej z pšeničných klíčků, tamanu olej, konopný olej, olivový olej, ricinový olej, mandlový olej, olej z černého kmínu či méně známý buriti olej.

U všech zmíněných olejů je jejich případný SPF faktor silně ovlivněn jak jejich kvalitou, tak stářím. Netřeba zmiňovat, že na trhu je k dostání plno olejů, které jsou ředěné jinými, nekvalitními oleji.


ESENCIÁLNÍ OLEJE

Většina esenciálních olejů UV záření nefiltruje, pár ano, avšak velmi málo. Studií byly u vybraných EO zjištěny hodnoty SPF v rozmezí 2-7, např.:

  • EO máta - SPF 7,

  • EO bazalka - SPF 7,

  • EO citrónová tráva - SPF 6,

  • EO levandule - SPF 6,

  • EO pomeranč - SPF 4,

  • EO citrón - SPF 3,

  • EO eukalyptus - SPF 3,

  • EO tea tree - SPF 2.

Z toho důvodu se výše uvedené jednodruhové rostlinné oleje hodí jako základ opalovací kosmetiky a vybrané EO pak jako složka dodávající vůni.

Je však důležité upozornit, že některé EO jsou tzv. FOTOTOXICKÉ, tj. při vystavení slunci mohou způsobit popálení pokožky či vznik tmavých skvrn. Oleje jsou na kůži fototoxické po dobu cca 12-18 hodin. Rizikové jsou EO především při neředěném nanášení na kůži (což NEDOPORUČUJEME, viz soubor o bezpečnosti používání EO). Doporučené ředění se liší olej od oleje (např. nejvyšší hranici má EO grapefruit, který může být bezpečně použit až do 4 % ). Mezi nejznámější fototoxické EO patří za studena lisované EO citrón a limetka (EO vyrobené parní destilací jsou v pořádku). Zvýšené opatrnosti je třeba také u EO bergamot (v pořádku je pouze EO, u kterého je výslovně uvedeno, že je tzv. bergapten-free, ten fototoxický není), který je spolu s EO routa vonná a EO limetka tzv. FOTOKARCINOGENNÍ, tj. při vystavení kůže slunečnímu záření mohou mít tyto oleje karcinogenní účinky. Více o fototoxicitě EO spolu s návodem na jejich bezpečné ředění najdete zde.


PÉČE PO OPALOVÁNÍ

Po opalování je dobré kůži dopřát oleje nebo másla bohatá na vitamin E (antioxidant), např. malinový olej, slunečnicový olej, avokádový olej nebo bambucké máslo. (!!!Pozor na lněný olej, který sice obsahuje vysoké množství vit. E, ale velmi rychle oxiduje, a proto není vhodné ho brát s sebou např. na dovolenou!!!)

JAK NA SPÁLENINY

Spáleniny od slunce je vhodné potírat kvalitním bílým jogurtem/tvarohem nebo vychladlým silným černým čajem (opravdu čistým černým čajem, pozor např. na Earl Grey, který obsahuje bergamotový olej, který je fotokarcinogenní - viz výše!!!), který obsahuje polyfenol theaflavin (ten napomáhá hojení spálené kůže).


DOPORUČENÁ NETOXICKÁ (PO)OPALOVACÍ KOSMETIKA

Vzhledem ke všem informacím uvedeným výše doporučujeme vybírat primárně z čistě netoxických variant a po těch kompromisních sáhnout, pouze když není zbytí! U jednotlivých výrobků naleznete také komentáře Ing. Kataríny Hrivňákové týkající se vybraných složek.

ČISTĚ NON TOXIC

Wooden Spoon SPF 30 (a další SPF)

Sunflower (Helianthus Annus) Seed Oil*; Zinc Oxide 20% (non-nano); Theobroma Cacao Seed Butter*; Butyrospermum Parkii (Shea) Butter*; Cocos Nucifera (Coconut) Oil*; Cera Alba (beeswax)*; Tocopherol (VitE) - věříme, že jde o přírodní formu

Badger SPF 30 Chamomile & Calendula + ostatní opalovací krémy Badger

Non-Nano Uncoated Zinc Oxide 18.75%,*Helianthus annuus (sunflower) oil, *cera alba (beeswax), CO2 extract of *hippophae rhamnoides (seabuckthorn) and *calendula officinalis (calendula), *anthemis nobilis (chamomile) essential oil, tocopherol (sunflower vitamin E).
*=Certified Organic

Dr. Mercola SPF 30

Zinc Oxide (20%, non nano), Aloe barbadensis leaf, helianthus annuus (sunflower) seed oil, lecithin, cetearyl alcohol, cetearyl glucoside, cetearyl olivate, sorbitan olivate, glycerin, simmondsia chinensis (jojoba) seed oil, butyrospermum parkii (shea) butter, camellia sinensis leaf extract, cocos nucifera (coconut) oil, gluconolactone, potassium sorbate, xanthan gum, punica granatum, fruit extract, tocopherol, rubus idaeus (raspberry) seed oil, astaxanthin, eucalyptus globulus leaf oil.

Butterbean SPF 30 spray

Butterbean.jpeg

Non-nano Uncoated Zinc Oxide 22%, *Olea europaea (Olive Fruit) Oil, * Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Limnanthes Alba (Meadowfoam) Seed Oil, * Cocos Nucifera (Coconut) Oil, *Butyrospermum Parkii (Fair Trade Shea) Butter, *Cera Alba (Beeswax), *Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Tocopherol (Sunflower Vitamin E) *Certified Organic Ingredients

Butterbean SPF 30 krém

Oxid Zinečnatý 22% - neobsahuje nano částice, *Cocos Nucifera (Coconut) Oil - kokosový olej , *Cera Flava (Beeswax) - včelí vosk, *Butyrospermum Parkii (Fair Trade Shea) Butter - bambucké máslo, *Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil - jojobový olej, Tocopherol (Vitamin E), Polyhydroxystearic Acid - rostlinný derivát, udržuje bambucké máslo v hladké konzistenci bez hrudkování, pro snazší aplikaci.


Z dalších značek opalovacích prostředků, které lze sehnat v ČR a mají non toxic recepturu můžeme zmínit AYAN a VITTELARIA

https://www.biooo.cz/znacky/ayan/?

http://www.vitellaria.cz/sezonni-kosmetika/opalovaci-krem/


VÝROBA DOMÁCÍCH OPALOVACÍCH KRÉMŮ

Na internetu už dnes najdete poměrně velké množství receptů a návodů, jak na výrobu opalovacího krému v domácích podmínkách. Většinou se v nich píše, že stačí vzít nějaký ten základový olej či máslo (bambucké máslo, kokosový olej aj.) a přimíchat do něj oxid zinečnatý (který lze v non-nano formě sehnat ve vybraných lékárnách či na internetu). Pokud vám někdo tvrdí, že je to takto jednoduché, berte nohy na ramena a rozhodně se NEPOKOUŠEJTE VYRÁBĚT OPALOVACÍ KRÉM V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH.

Protože minerální filtry (viz výše) fungují jako bariéra, tj. odrážejí UV záření od pokožky, je nezbytně nutné, aby byly v opalovacím prostředku ROVNOMĚRNĚ ROZPTÝLENY, jinak není rovnoměrná ani ochrana, a na některých místech tak může být oxidu zinečnatého příliš malé množství. Rovnoměrného rozptylu NELZE dosáhnout pouhým vmícháním, ani šleháním. K rovnoměrnému rozptylu v krému je třeba speciální vybavení (tzv. ultrazvuková vana), které opravdu není součástí běžného vybavení naší kuchyně. Je jedno, co vám který výrobce/prodejce/autor receptu tvrdí, toto je zkrátka nepopiratelný fakt. A právě z tohoto důvodu DŮRAZNĚ NEDOPORUČUJEME pokoušet se opalovací krém vyrábět v domácích podmínkách.




Zpracovala Markéta Kolací Mašková

Text slouží výhradně pro účely organizace Svět Non Toxic z.s., další šíření a kopírování prosím jen s naším svolením. Mějte prosím na paměti, že sestavení a ověření souboru s informacemi takového rozsahu zabere několik měsíců, v případě shromažďování a ověření zkušeností mnohdy i let práce. Respektujte prosím, že šířením informací bez našeho vědomí může dojít k překroucení nebo vytržení z kontextu a případné nesprávné aplikaci. Pokud si sami nejste jisti, jak postupovat, můžete se na nás obrátit.

Oceníme, když nám za naši snahu pomůžete dobrovolným příspěvkem na účet spolku.

Pokud Vám informace v tomto a jiných souborech byly prospěšné a rádi byste podpořili naši činnost, můžete zaslat jakýkoli dobrovolný příspěvek na účet registrovaného spolku Svět Non Toxic, z. s. Tímto nás podpoříte v další osvětové aktivitě, pořádání besed, přednášek, natáčení videí na YT kanál Svět non toxic aj.

ČÍSLO ÚČTU SVĚT NON TOXIC, Z. S.: 2301559464 /2010 (FIO BANKA)

Za obsah externích odkazů nepřebíráme žádnou zodpovědnost.

Veškeré informace, obsah a materiály tohoto dokumentu slouží pouze k informačním účelům a nenahrazují konzultace, diagnostiku, ani lékařskou péči kvalifikovaného lékaře.

Informace zahrnuté v tomto dokumentu vycházejí z různých zdrojů a nejsou kompletní. Informace získané z tohoto dokumentu jsou podávány "tak jak jsou" a bez záruky správné interpretace, implementaci a využití.

PROHLÁŠENÍ: Informace sdílené na tomto webu mají pouze informativní charakter, neneseme zodpovědnost za jakákoli případná rizika spjatá s interpretací a aplikací, která by vedla ke zhoršování zdravotního stavu nebo nebyla v souladu s léčbou doporučenou lékařem. Zodpovědnost za praktikování doporučovaných postupů si každý nese sám. Na tomto webu sdílíme zkušenosti a veškeré poskytované informace nebo rady neslouží jako náhrada lékařské péče. Autoři souborů neposkytují individuálnímu čtenáři žádné odborné rady ani služby. Myšlenky, postupy a doporučení uvedená v souborech a diskuzích nenahrazují návštěvu lékaře nebo lékařský dozor, pokud ho váš zdravotní stav vyžaduje. Autoři nejsou odpovědní za jakékoli škody či ztráty považované za vzniklé na základě informací nebo doporučení v tomto webu.